Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu nenávisti. | foto: Facebook

Za nenávistný komentář u fotky prvňáčků na síti žádá žalobce podmínku

  • 43
Státní zástupce žádá podmíněný trest pro Vítězslava Kroupu, který je obžalovaný kvůli nenávistným komentářům umístěným na Facebook pod fotkou teplických prvňáků. Obhájce žádá zproštění viny, podle něj není skutek trestným činem a neprokázalo se, že je Kroupa majitelem profilu na sociální síti.

Do třídy v ZŠ Plynárenská chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotografii zveřejnil regionální Deník. Pod fotografií na Facebooku se rozvinula diskuse, kterou obžalovaný muž okomentoval větami, v nichž podle obžaloby narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Na profilu bylo uvedeno: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!“ Tento komentář podle obžaloby psal kvůli etnické příslušnosti některých ze zobrazených dětí.

Soudkyně Lucie Yakut v původním zprošťujícím verdiktu loni v dubnu uvedla, že se neprokázalo, že skutek spáchal obžalovaný. Podle ní nebylo prokázáno, že facebookový profil označený „vita kroupa“, z něhož byl publikován komentář i fotografie Adolfa Hitlera či říšské orlice držící ve spárech hákový kříž, patří obžalovanému.

Odvolací krajský soud případ vrátil a nařídil doplnit dokazování. Teplický soud vyslechl několik svědků, naposledy prostřednictvím videokonference dvě ženy.

Podle státního zástupce Ondřeje Langra je prokázáno, že skutky spáchal obžalovaný, profilové jméno je podobné jménu obžalovaného, komentář byl psán z Dánska v době, kdy byl Kroupa v Dánsku.

Státní zástupce navrhl podmíněně odložený trest ve výměře dvou let s odkladem na tři až čtyři roky. Uvedený komentář je podle něj trestným činem.

„Toto už je za hranou. Jednoznačně tam lze dovodit nějakou výzvu k likvidaci, to už není v pořádku a takové jednání je zapotřebí stíhat,“ uvedl.

„Je potřeba si uvědomit, že to jednání má nějaký kontext. První skutek bylo zveřejňování závadových fotografií Adolfa Hitlera a podobně, i tam byly komentáře,“ uvedl Langr.

2. března 2020

Podle Langra svoboda slova na své hranice naráží, pokud jsou potlačována práva jiných. Útok navíc podle něj směřoval k malým dětem.

Obhájce Michael Mann hájil v závěrečné řeči svobodu slova. Trvá na tom, že popsaný skutek není trestným činem.

„Bez ohledu na to, kdo ho psal, psal ho jako slovní hříčku, bez úmyslu někoho podněcovat. Trestat humor je znak všech totalit,“ řekl obhájce, podle něhož ani opakované líčení nerozptýlilo pochybnosti o tom, že uvedený profil patří obžalovanému. Navrhl proto klienta obžaloby zprostit.

V závěrečných řečech zazněly známé literární výroky

Oba právníci dnes v rozsáhlých závěrečných řečech využili známé výroky z různých děl. Z filmu Anton Špelec, ostrostřelec s Vlastou Burianem v hlavní roli citoval státní zástupce. Hlavní postava dostala tři měsíce nepodmíněně za svůj výrok „Císařpán je vůl!!“.

„Na tomto případu je zřejmé, že situace se od té doby změnila. Svoboda slova není potlačována takovým způsobem jako to bylo za Rakouska-Uherska. Nejedná se v tomto případě o potlačování svobody slova,“ uvedl Langr.

Obhájce uvedl, že se společnost vrací do doby totality. „Nevhodné a závadné fórky se začínají stíhat systematičtěji, než tomu bylo za bolševika,“ řekl Mann.

Podle něj je trestný čin podněcování k nenávisti geniálním řešením, jak dostat své protivníky „do tepláků“. Podle něj nelze vyvodit z komentáře nenávist ke konkrétní národnosti.

„V samotném závadném komentáři není o Romech a Arabech ani slovo, tak jak může podněcovat k nenávisti,“ uvedl obhájce, jenž využil ve své řeči citátů ze Švejka a použil i jeden vtip o Židech.

Soud vynese rozsudek ve čtvrtek.