„Ohrožoval sebe i jiné osoby, a také majetek. Na pokusy zákrok několikrát ukončit, reagoval odporem a zvýšením agresivity,“ řekl náměstek krajského policejního ředitel Zbyněk Dvořák.
Ocitoval zároveň část předběžné pitevní zprávy, podle které na smrti neměl podíl tlaku na hruď, zalehnutí či zakleknutí, ale změny související s užitím pervitinu.
Teplický incident prověřuje policie jako nedovolené nakládání s drogami, prověřuje i násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití.
„Byl to dobře známý recidivista a uživatel drog,“ odpověděl Dvořák na dotaz na mužovu minulost. Více se však k tomu vyjádřit odmítl.
Policisté na tiskové konferenci požádali veřejnost, aby jim poskytla jakékoli záznamy a svědectví.
Policie se podle Dvořáka zároveň zabývá všemi následnými projevy, které se zákrokem souvisí. Na mysli měl například vyjadřování na sociálních sítích ve smyslu podněcování k trestnému činu nebo vyhrožování.
V té souvislosti zmínil, že již bylo zahájeno trestní stíhání jednoho člověka pro trestný čin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.
Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v Teplicích v sobotu odpoledne, krátce poté, kdy ho zpacifikovali policisté. Ti byli na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská, kde se podle hlášení vzájemně napadali dva muži pod vlivem drog a poškozovali zaparkovaná auta.
Hlídka muže zastihla v ulici U Hřiště a pokusila se ho zadržet. Z videa, jež nahráli svědci zásahu, je patrné, že se muž bránil a byl agresivní. Při zákroku několik policistů poškrábal a jednoho dokonce pokousal. Policisté proto použili donucovací prostředky a muže znehybnili. Jeden mu držel nohy a další mu několik minut klečel na zátylku. Přitom ho nabádali, aby se uklidnil.
Následně muž v sanitce zemřel. Podle předběžných výsledků soudní pitvy však ne vinou policejního zákroku, ale na předávkování drogami. „Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce,“ sdělila policie v tiskové zprávě.
Se závěry však nesouhlasí romská komunita. Mnozí lidé si myslí, že policisté mají na smrti muže podíl a že jejich zákrok byl nepřiměřený. Server Romea.cz dokonce zákrok přirovnal k případu Afroameričana George Floyda, který loni v květnu zemřel v USA rovněž po policejním zákroku.
V sobotu na místo dorazí farář
Okolnosti teplického případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uvedla, že v zákroku policistů nespatřuje trestný čin.
Za zasahující policisty se již postavili například premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle nich byl zákrok k pořádku. Policisty svým vyjádřením podpořil i policejní prezident Jan Švejdar.
„Seznámil jsem se pečlivě s okolnostmi zákroku teplických policistů. Předně je mi upřímně líto smrti mladého člověka a vyjadřuji tímto soustrast pozůstalým. Zároveň vyjadřuji plnou podporu zakročujících policistům. Vím, že jste jednali správně a stojím za vámi!“ uvedl.
K důkladnému a nezávislému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy a událost chce z vlastní iniciativy prošetřit i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Případu si v posledních dnech všímají i média po celé světě.
Příbuzní zemřelého muže, ale i nejrůznější romští aktivisté se už od neděle pravidelně scházejí na místě události, kde vzniklo improvizované pietní místo. Na místo se sjíždějí Romové z celé republiky, ale i ze Slovenska a z Belgie. Na zemi leží stovky zapálených svíček a věnec s nápisem „Na romských životech záleží“.
V sobotu ve 14 hodin se pak má na místě, kde muž zemřel, uskutečnit veřejné smuteční setkání.
„Bude zde přítomen farář, který za tragicky zemřelého Stanislava Tomáše povede modlitbu. Cílem akce je podpora pozůstalých a společné vyjádření smutku. Akce bude striktně nenásilná a pokojná,“ píše se na Facebooku občanského sdružení Konexe, které akci pořádá.