Morový sloup Nejsvětější Trojice od Matyáše Brauna zdobí Teplice 300 let

  8:00aktualizováno  8:00
Kulaté výročí 300 let slaví v tomto roce morový sloup Nejsvětější Trojice v Teplicích. Nejvyšší a jedno z nejvýznamnějších děl předního českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna stojí na Zámeckém náměstí od roku 1719.

Morový sloup Nejsvětější Trojice (vlevo). Jedno z nejvýznamnějších děl předního českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna je ozdobou Zámeckého náměstí v Teplicích už od roku 1719. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Morový sloup Nejsvětější Trojice byl postaven jako poděkování za odvrácení morové epidemie v letech 1713 až 1714. Ta se tehdy Teplicím vyhnula i díky zavedeným zdravotním a hygienickým opatřením.

Fotogalerie

„Jedná se o nejskvělejší, nejmonumentálnější a zároveň i největší morovou statui, kterou Braun vytvořil,“ říká Radek Spála, ředitel Regionálního muzea v Teplicích, které v pátek k výročí otevřelo výstavu, jež má novým a neotřelým způsobem připomenout historii sloupu.

Právě 12. dubna 1717 tehdejší majitel teplického panství František Karel Clary-Aldringen podepsal s Braunem smlouvu o výstavbě. Sloup byl pak vztyčen v průběhu roku 1719. Odměna za jeho provedení byla stanovena na 2 300 zlatých.

Morový sloup je vysoký 22,6 metru a je ukázkou progresivní dynamické barokní architektury. Střídá třikrát konkávní křivky s přímkami.

Osazen je sochami šesti světců – patronů ochraňujících proti moru a spojených s chválou vody coby očistným prvkem a základní hybnou silou zdejších lázní.

„I proto jsou v přízemí tři bazény kašen, do kterých až do konce 19. století opravdu vytékala z chrličů voda,“ připomíná Spála.

Celý sloup je doplněn andílky a obláčky, které prorůstají zejména vrcholový pylon zakončený mohutným vrcholovým sousoším Nejsvětější Trojice – Boha Otce, Syna a holubice sv. Ducha.

Hrubé kamenické práce na architektuře prováděl místní kameník Matyáš Bäumel, sochy a sousoší pak byly pravděpodobně vytvořeny v Braunově dílně v Praze a do Teplic byly následně transportovány.

Poprvé byl barokní sloup restaurován 93 let po svém postavení

V minulosti byl sloup několikrát restaurován, poprvé už v roce 1813, pak v letech 1894–1898, kdy byly vytvořeny a osazeny kopie vrcholového sousoší Nejsvětější Trojice a sv. Pavla, a naposledy v roce 2000.

Výstava, kterou Regionální muzeum k významnému jubileu připravilo, chce novým a neotřelým způsobem připomenout historii sloupu. Je vzdělávací a nabízí zajímavé herní prvky nejen pro dětské návštěvníky.

„Jedním z hlavních exponátů je věrný sádrový model morového sloupu vytvořený v roce 1895 profesory a studenty věhlasné teplické keramické školy,“ přibližuje ředitel muzea.

To chce ve spolupráci s městem vyhlásit i výtvarnou soutěž na téma této barokní památky a spolu se sousedící Galerií Zahradní dům rovněž výtvarné dílny pro děti a mládež. „Samozřejmě s možností práce v plenéru, tedy přímo u 300 let starého originálu na ploše Zámeckého náměstí,“ dodává Spála.

Autor:

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Další z rubriky

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Ředitelku děčínského zámku odvolali, chtějí raději manažera a ekonoma

Ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková v knihovně se čtyřmi tisíci svazky...

Po bezmála jedenácti letech končí ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková ve své funkci. Městští radní ji tento...

Najdete na iDNES.cz