O tom, že se v kostele na Zeyerově náměstí podobné desky nacházejí, pracovníci farnosti tušili už delší dobu.
„Ale až v poslední době jsme měli trochu času tabulky vyzvednout a zjistit, o co se vlastně jedná,“ přibližuje Kateřina Šafránková z teplické farnosti.
Po farnosti prý dokonce kolovala pověst, že jde o pamětní desky zachráněné z válečného pomníku, který dříve stával v šanovském parku v místě, kde je dnešní pomník polárníka Julia Payera. Původní pomník byl zničen v roce 1948, jednalo se však o památník obětem prusko-rakouské války v roce 1866.
„My jsme ale po očištění tabulek zjistili, že jsou na nich jména teplických vojáků, kteří padli za 1. světové války. Tabulky tedy nemohly pocházet z tohoto pomníku,“ upozorňuje Šafránková.
Farnost se proto obrátila na pracovníky muzea, kteří jim sdělili, že podobné destičky se dříve osazovaly v kostelích u bočních oltářů.
„Podobné to tedy asi bylo i s těmito tabulkami. Bohužel se nám ale nedochovala žádná fotodokumentace z doby před rokem 1945 z interiéru šanovského kostela, ani vzpomínky pamětníků. Proto jsou to vše jen dohady,“ říká Šafránková.
Pamětní desky nyní farnost provizorně vystaví při Noci kostelů tento pátek a jejich fotografie umístila i na svůj Facebook.
„Kontaktovali jsme také Spolek pro vojenská pietní místa a informaci o pamětních tabulkách bychom rádi dali do jejich internetové databáze. Budeme rádi, když se o nich dozví veřejnost, třeba se nám s její pomocí podaří zjistit něco více,“ věří Šafránková.