„Postupné omezování a nyní již úplné zrušení bezplatného přistavování velkoobjemových kontejnerů pro občany Teplic bylo nezbytné zejména s ohledem na novou odpadovou legislativu platnou od roku 2021, která nás razantním nárůstem poplatku za skládkování nutí množství odpadu snižovat a od roku 2023 také všechen objemný odpad dotřiďovat. To u neřízeného způsobu sběru odpadu do velkoobjemových kontejnerů není proveditelné. Navíc se služba neúměrně prodražuje,“ uvádí Eva Pavlíková z odboru životního prostředí teplického magistrátu.
Objemný odpad mohou Tepličané odvézt a vyhodit ve sběrném dvoru v Úprkově ulici nebo jej odložit v RE-USE centru, které je jeho součástí. Teplický magistrát proto od začátku roku prodloužil provozní dobu dvora. Je otevřen každý všední den a v sobotu od 8 do 18 hodin.
„Nově jsme také dojednali spolupráci s Nábytkovou bankou Ústeckého kraje, které mohou občané předat ještě využitelné věci jako nábytek, elektro, hračky a podobně, přičemž věci budou zdarma vyzvednuty přímo v domácnostech, bez nutnosti zajišťování odvozu občanem,“ doplňuje Pavlíková s tím, že město vydalo leták se souhrnnými informacemi, jak se lze nepotřebných věcí zbavit.
U velkoobjemových kontejnerů bude Havlíčkův Brod kontrolovat občanky |
Zrušení bezplatného přistavování velkoobjemových kontejnerů však řadě Tepličanů přináší nepříjemnosti. „Nevím, jak velké věci na sběrný dvůr odvezu. Auto sice mám, ale nemohu za ně připojit vozík, protože nemám kouli. To si mám na odvoz jedné rozbité skříně objednávat náklaďák?“ zlobí se pan Zdeněk.
Podle Pavlíkové přistavování velkokapacitních kontejnerů dlouhodobě provází či spíše provázelo mnoho nepříznivých faktorů. „Jedná se například o hluk, který je způsoben nejen ukládáním, ale i přebíráním a odnášením odpadu z kontejnerů v nočních hodinách. Dále šlo o nepořádek v okolí kontejnerů. Řešili jsme jejich přeplňování a také ukládání nevhodných odpadů, které vítr snadno rozfoukal,“ popisuje.
Do kontejnerů určených pro občany Teplic navíc přiváželi odpad také lidé z okolních obcí a podnikatelé. „A přes veškerou osvětu někteří do kontejnerů ukládali nejen odpady, které do nich vůbec nepatří, ale i nebezpečné odpady, jako jsou ředidla a chemikálie,“ doplňuje Pavlíková s tím, že výjimkou nebyly ani případy, kdy kontejnery vandalové zapálili.
25. srpna 2019 |