Stometrový chemický tanker po půl roce čekání konečně vyplul do Hamburku

  14:28aktualizováno  14:28
Jeden z největších u nás vyrobených chemických tankerů, se vydal na cestu do Hamburku. Dopoledne proplul Masarykovým zdymadlem na Střekově. Transport plavidla zajišťuje Československá plavba labská, ta ho po Labi dopraví do Hamburku, kde ho předá námořnímu remorkéru, jež ho doveze do Holandska.

„Vodní stav je v současné době optimální, proto k proplutí plavební komorou na zdymadle nebylo potřeba žádné mimořádní opatření,“ přiblížil Pavel Hamalčík, obchodní ředitel společnosti Československá plavba labská (ČSPL), která přepravu tankeru zajišťuje.

Fotogalerie

Masarykovým zdymadlem na Střekově nákladní loď proplula v úterý ráno. Velká plavební komora zdymadla je dlouhá 170 metrů, což bohatě stačilo na tanker i se dvěma doprovodnými plavidly.

„Tanker je dlouhý 110 metrů a je tlačen remorkérem TR15 a pomocným plavidlem TR30. Dva remorkéry, jeden vepředu a druhý vzadu, používáme proto, abychom se mohli bezpečně dostat přes všechna úskalí cesty,“ vysvětlil Hamalčík.

Nejsložitější úseky budou následovat v Německu. „Labská trať je tam v určitých úsecích hodně členitá a řeka má ostré oblouky. Je proto potřeba zvýšené opatrnosti při manévrování,“ podotkl Hamalčík s tím, že například při průjezdu Drážďany musí mít loď zvláštní režim.

Přeprava do hamburského přístavu podle odhadů potrvá osm dní. „Tanker tam předáme námořnímu remorkéru, který plavidlo dopraví až do Holandska,“ doplnil obchodní ředitel ČSPL.

Tlačné remorkéry se z Hamburku vrátí za se zpět do Ústí nad Labem. „Snažíme se je maximálně vytížit, proto usilujeme o to, aby ani nahoru po řece nejely prázdné,“ připomněl Hamalčík.

Nový tanker je určen pro vnitrozemskou říční plavbu

Tanker je určen pro vnitrozemskou plavbu po říčních kanálech. Jeho délka je 110 metrů, šířka 13,5 metru, výška trupu 5,5 metru. Váží 900 tun a nahradí až sto kamionů. Je tak jedním z největších chemických tankerů, který loděnice Barkmet dosud vyrobila.

„Výroba byla složitá, stavěli jsme ho více než rok. Naše loděnice udělala ocelové kasko (ocelová konstrukce bez vybavení, motorů, navigace či radarů) včetně veškerého potrubí a nátěrů,“ přiblížil obchodní ředitel loděnice Jurij Kulchytskyj.

Od června loňského roku loď čekala na vhodné podmínky. Suché léto a nízký stav průtoku ji až dosud nedovolily vyplout.

Spouštění tankeru na Labe v červenci loňského roku:

Autoři: ,

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Hygienici zavřeli bistro, ve kterém bylo sto kilo neoznačeného masa

Hygienici zavřeli bistro v OC Chomutovka. Provozovatel nedodržoval hygienická...

Krajská hygienická stanice nechala zavřít asijské bistro v chomutovském obchodním centru Chomutovka. Vedle nedostatečné...

Najdete na iDNES.cz