O trestním oznámení radní rozhodli na své čtvrteční schůzi, před níž požádali tajemnici, aby jednání, jehož se běžné účastní, opustila. Boudová uvedla, že nemá o trestním oznámení žádné oficiální informace, ví o něm jen od novinářů.
"Proto se k tomu nemohu nijak vyjadřovat. Trestní oznámení jsem neviděla, nevím, co v něm přesně je. Omlouvám se," nechtěla věc komentovat.
Město Most má své interní předpisy o vzdělávání úředníků. Mohou se účastnit školení a seminářů, většinou jde o krátkodobé záležitosti. Za ně loni magistrát utratil 1,7 milionu korun.
Zaměstnanci úřadu mohou také studovat na vysokých či vyšších odborných školách, této možnosti využívá šestnáct lidí. Město jim studium umožňuje, například poskytováním placeného volna, na základě kolektivní smlouvy.
"Ani jeden program ale neumožňuje proplácení školného. Mezi studenty vysoké školy paní Boudová není uvedena," uvedl náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.
Studium se na pokyn Boudové neevidovalo, tvrdí radní
O studiu tajemnice se radní dozvěděli poté, co finanční odbor při kontrole objevil trojici faktur. Ty byly proplacené, ale studium se na pokyn Boudové nikam neevidovalo.
"Z toho je patrné, že si byla vědoma, že to je postup minimálně na hraně," komentoval to Pitín.
Podle něj se radní zkoušeli s Boudovou dohodnout na řešení, například že městu peníze vrátí. Na to ale tajemnice nepřistoupila. "Pouze se vyjádřila, že do 30. dubna oznámí ukončení pracovního poměru," řekl Pitín.
Jestli budou radní s tajemnicí dál spolupracovat, není zatím jasné. Jednou z možností je odchod tajemnice na základě výpovědi dohodou. O tom ale Boudová nechce mluvit. "Pochopte, nemám potřebu se vyjadřovat ke svým osobním rozhodnutím," zdůvodnila.
Druhou možností je její odvolání. To ale může provést jen primátor města ve spolupráci s tajemníkem krajského úřadu.
Pokud policie dojde k závěru, že se Boudová dopustila trestného činu a státní zástupce ji obžaluje, bude jí za porušení povinnosti o správě cizího majetku hrozit až dvouleté vězení a zákaz činnosti.