Ministr životního prostředí Richard Brabec s premiérem Andrejem Babišem si vrty ve Velemíně prohlédli při své úterní návštěvě Ústeckého kraje. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Velemín a okolní vesnice v Českém středohoří čekají na vodu z nových vrtů

  • 2
Kvůli suchu posledních let a zvyšujícímu se počtu obyvatel potřebuje Velemín v Českém středohoří více pitné vody. Obec nechala vybudovat podzemní vrty, puklinová voda totiž kvůli dlouhotrvajícímu suchu stále klesá.

Jednapadesát metrů hluboký vrt ve Velemíně má vydatnost 3,5 litru vody za sekundu. Druhý je v Dobkovičkách s vydatností 1,5 litru za sekundu. Současné vrty zásobují i Bílý Újezd, Březno, Opárno a Chotiměř.

„Vzhledem k tomu, že obyvatel přibývá, zajistili jsme tím pitnou vodu v předstihu, než začne nějaká krize,“ řekl velemínský starosta Petr Křivánek (SNK pro Velemínsko).

Čerpací zkoušky vrtů skončily v pondělí, teď obec musí požádat vodoprávní úřad o povolení, kolik vody smí odebírat. V případě potřeby se budou muset postavit úpravny vody a vrty připojit na vodovod.

Vrt ve Velemíně stál 376 tisíc a dotace ministerstva životního prostředí byla 263 tisíc korun. Je na pozemku bývalého velemínského starosty Jiřího Skalického, který však pozemek obci přenechá. Dobkovický vrt je pak na pozemku obce a dotace na něj byla 388 z 485 tisíc.

„Řada obcí v zemi má dnes problémy s nedostatkem vody. Je důležité, aby starostové při nedostatku pitné vody ministerstvo oslovili. Problém sucha a rostoucího nedostatku vody je pro nás prioritou,“ řekl v úterý po zhlédnutí vrtů ve Velemíně premiér Andrej Babiš (ANO).

Puklinová voda často klesla do hloubky 50 až 70 metrů

Problém je, že na většině území republiky je takzvaná puklinová voda v hloubce 10 až 20 metrů pod zemí, která stačila posledních 100 let. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu ale často klesla do hloubky 50 až 70 metrů.

Kromě projektu dešťovka tak ministerstvo životního prostředí před dvěma lety připravilo pro malé obce projekt na vodu z vrtů. O dotaci už požádalo 418 obcí a žádosti dál přichází.

„Je to jeden z našich nejúspěšnějších dotačních programů udělaný na klíč pro malé obce. Je velmi rychlý, levný, a umožní v horizontu měsíců malé obci zajistit kvalitní zdroj pitné vody,“ přiblížil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Máme připraveno ještě dalších 450 milionů korun, a jsme schopni dodat i další finance, projekt zcela určitě bude pokračovat dál. Jeden vrt stojí od jednoho do maximálně dvou milionů korun,“ dodal Brabec.

Ministerská dotace uhradí obcím 60 až 80 procent nákladů na vrt. Ne vždy se však podaří vodu v podzemí najít a obec pak musí velmi dlouho čekat na drahé připojení na páteřní vodovod.

„Dnes je situace už taková, že některé vodárenské společnosti obce na vodovod připojit odmítají, protože mají kapacitu vody na zásobování pro své obyvatele,“ přiblížil Brabec.

Vodu z vrtů čerpá také litoměřické koupaliště, na jaře vyhloubilo pět nových:

26. dubna 2019