Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Vodojemy jsou prázdné, cisterny musí vodu do vsí dovážet o měsíc dříve

  11:57
Kvůli dlouhodobému a extrémnímu suchu už musí Severočeské vodovody a kanalizace zavážet vodu do svých vodojemů ve více než 30 obcích Ústeckého kraje. Jinak by lidem doma z kohoutků voda téměř netekla. Situace je horší než loni, kdy cisterny musely vyjíždět až o měsíc později.

Jednou z obcí, která už letos potřebovala dovážet vodu v cisternách, je Jiříkov na Děčínsku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Kapacita vodojemů nestačí, protože jsou v obcích často navíc rekreanti na chalupách, koupou se, zalévají zahrady a vodojemy jsou tak často prázdné a musíme je zavážet,“ řekla mluvčí Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) Iveta Kardianová.

Fotogalerie

„Všechny naše cisterny jsou na cestách po celém kraji a pouze v případě, že je některá volná, může někomu na požádání přivézt vodu do bazénu. Prioritu má však zásobování obyvatel,“ řekla dodala Kardianová.

V terénu je tak téměř neustále 30 cisteren, ty ale musí kromě vodojemů zásobovat vodou i obyvatele při plánovaných opravách či řešit havárie.

„Zavážení vodojemů začalo letos dříve než loni. Letos už na začátku července, loni to bylo začátkem srpna. Do některých obcí vozíme vodu dvakrát týdně, ale například do Zubrnic musíme vodu vozit každý den,“ přiblížila Kardianová.

Proti loňskému roku, kdy cisterny musely zavážet vodu do desítek domácností, které nejsou napojené vodovodní síť v Mikulášovicích, Studánce a Jiříkově, se naopak zlepšila situace ve Šluknovském výběžku.

„Zatím voda je a žádný požadavek na její dodání zatím nemáme. Jedna cisterna v obci však pro jistotu je, kdyby se situace rychle změnila,“ sdělil jiříkovský místostarosta Jindřich Jurajda (Nezávislí).

Pomohla zimní příprava. Prameny posílil navezený sníh

Zřejmě hodně pomohlo to, že město v zimě všechen sníh jen neuklízelo ze silnic a chodníků, ale vozilo na hromady k pramenům vody, aby se zásoba vody zlepšila.

„Připravujeme ale opatření proti suchu a chceme udělat vrt na vodu. Možná se pokusíme sehnat dotaci ministerstva životního prostředí, kdyby se to nepovedlo, v rozpočtu jsou na to připravené peníze,“ dodal Jurajda.

Bezplatný rozvoz užitkové vody na splachování, mytí i zalévání nabízí lidem z okrajových částí města, kde není vodovod, radnice v nedaleké Krásné Lípě. Kubík na jeden dům a den.

V Kopaninách na Ašsku vyschly studny, u vrtu je ruční pumpa

„Někteří lidé v rekreačních částech města nemají vodu. Jde o Kamenné Horky, Sněžnou a Zahrady, kde není mnoho trvale žijících obyvatel. Týká se to lidí, kteří podcenili situaci, neudělali si vrty na vodu a spoléhali na studánky ve sklepích starých domů,“ sdělil starosta Jan Kolář (Sdružení 2018).

Město chce situaci zlepšit, v těchto částech obce chce vybudovat hluboké vrty na vodu. „Byla by zde veřejná odběrná místa na vodu pro obyvatele, něco podobného, jako kdysi byly v obcích veřejné studny. Jen modernější,“ přiblížil Kolář.

Osada Rozhled opravuje vodojem, platí zákaz odběru vody

Od čtvrtka nesmí zalévat zahrady, mýt auta a napouštět bazény z vodovodu lidé z Jiřetína pod Jedlovou a osady Rozhled.

„Momentálně opravujeme vodojem v osadě Rozhled, proto ten zákaz. Vody je dostatek, hlavní vodojem je plný, ale je to preventivní opatření, protože opravovaný vodojem se teď opakovaně vypouští a napouští,“ vysvětlil jiřetínský starosta Bohuslav Kaprálik (Sdružení občanů Jiřetína pod Jedlovou).

Naopak cisterny stejně jako loni vozí vodu do obce Čeřeniště na Ústecku, která patří pod Malečov. Letos je situace ještě horší než loni.

V Malečově připravují vrt pro obyvatele 16 domů

„Zdejší vodní zdroj na Winterbergu pro sedm domů najednou vyschl a hasiči do něj museli dovážet vodu,“ řekl malečovský starosta Petr Kůstka (Nezávislí kandidáti). Proto zde obec staví vrt pro obyvatele 16 domů.

„Je zde problematické podloží a stavba se prodražuje. Už jsme v 55 metrech a potřebujeme dalších 20,“ přiblížil starosta Malečova.

Obec chce také s využitím dotací zadržovat vodu v krajině. Plánuje vyčistit rybník v Malečově a udělat jezírka a tůně na Babinách, kde už probíhají úpravy pozemků.

„V Rýdeči jsme zase od severočeských vodovodů a kanalizací koupili za 20 tisíc korun 30 let starý, zaslepený vrt. Je tam obrovský zdroj vody a bude v záloze, kdyby se situace s vodou zhoršila,“ dodal Kůstka.

1. července 2019

  • Nejčtenější

Po měsíci pohřbili "Floyda" z Teplic. V kostele vystavili otevřenou rakev

Poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem, přezdívaným „Floyd z Teplic“, se konalo v sobotu dopoledne v Teplicích. Po...

Neexistuje nemoc, která by bránila očkování proti covidu, říká primář

„Jsme připraveni na podzim odborně, léky, kapacitami... Zdravotnictví je připraveno lépe, než tomu bylo loni na jaře...

Podnikatel plánuje na horách chaty z kontejnerů, odpůrci sepsali petici

V turisticky oblíbené krušnohorské oblasti Dlouhá Louka na rozmezí Mostecka a Teplicka by mohla vyrůst chatová oblast....

V Děčíně se potopila převozní loď, v přístavu dávno neměla být

V přístavu v děčínských Rozbělesech se potopila bývalá převozní loď. Provozní kapaliny, které z ní unikly, se podařilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očkování bez registrace spustily Ústí nad Labem a Olomouc. Zájem je velký

V Olomouci a Ústí nad Labem se v úterý otevřela další očkovací centra, která nevyžadují registraci. V obou městech jsou...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Podnikatel plánuje na horách chaty z kontejnerů, odpůrci sepsali petici

V turisticky oblíbené krušnohorské oblasti Dlouhá Louka na rozmezí Mostecka a Teplicka by mohla vyrůst chatová oblast....

Na D8 se srazila dodávka s kamionem. U Roudnice se jezdilo jedním pruhem

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu zkomplikovala nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici...

V Ústí na zkoušku zavřeli ulici, historici ji zaplnili německými náhrobky

Padesát historických náhrobků zaplnilo jindy rušnou ulici před vchodem do muzea v Ústí nad Labem. Pískovcové bloky...

Archeologové narazili při průzkumu kvůli plynovodu na studnu ze 7. století

Archeologové objevili u Liběšovic na Lounsku studnu z raného středověku. Jde o významný nález, jedná se totiž o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...