Archeologové pronikli na web hledačů kovů, zachránili cenný meč

  19:10aktualizováno  19:10
Teplické muzeum předalo kolegům z muzea v Písku zachovalý raně středověký meč. Našel ho hledač pokladů v Píseckých horách a jednomu z teplických archeologů se ho od něj podařilo získat. Bylo to i díky tomu, že se archeologům nejspíš poprvé podařilo na webu dostat do tajných sekcí hledačů.

O získání meče od hledače pokladů se významně zasloužil Jindřich Šteffl z teplického muzea. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Místní hledač meč nalezl 30. června 2012 pomocí detektoru v hloubce zhruba dvaceti centimetrů," přibližuje teplický archeolog Jindřich Šteffl.

Za tři dny nálezce umístil fotky meče do tajné sekce specializovaného serveru. Pro efekt neváhal zapíchnout starobylý meč z období křížových výprav do země.

"Za další dva dny jsem byl na fotografie upozorněn. Kontaktoval jsem správce serveru a ten mi umožnil přístup do tajné sekce. Tím se mi podařilo s nálezcem navázat kontakt," popisuje Šteffl.

Následovalo dvoutýdenní vyjednávání, které se často táhlo až do noci. Nakonec se archeologovi podařilo nálezce přesvědčit, aby meč zdarma a dobrovolně vydal.

Fotogalerie

"K samotnému předání došlo na nádraží v Táboře 19. července 2012. Tím to ale pro nás teprve začalo," líčí Šteffl.

Místo nálezu pomohl určit až hledačův kolega

Pro archeology bylo nezbytné určit místo nálezu, to si ale začínající hledač nepamatoval. Podařilo se však vypátrat jeho zkušenějšího kolegu, který ho v den nálezu doprovázel. Ani on nenašel přesné místo, označil jej však s přesností na pět metrů.

Následné bádání nicméně žádný další objev v okolí nepřineslo. "Pouze o šedesát metrů dál jsme našli šipku do kuše, ta ale s mečem vůbec nesouvisí," doplňuje archeolog Jaroslav Jiřík z píseckého muzea.

Meč může mít podle Jiříka souvislost s nedalekým tvrzištěm Němec. "Je to lokalita, o které víme, že se tam již ve 13. století těžilo zlato. Meč byl vyrobený pravděpodobně o století dříve, to by mohlo posunout i údaj o začátku těžby," upozorňuje Jiřík.

Meč byl přestavěný, zjistili archeologové

Když archeologové meč od hledače získali, ujal se památky konzervátor teplického muzea Vasil Gešev. Právě on objevil zajímavé okolnosti jejího "prvního života".

"Když jsme značně zchátralý meč zbavili krusty z rzi, bláta a další špíny, objevila se první zajímavá značka," vypráví Gešev.

Konzervační práce proto přerušil a meč prošel specializovaným rentgenem. Ten objevil celkem pět znaků. "Jedná se o jeden kříž, jedno písmeno H jako Hristos a tři písmena I jako Iesus," uvádí Gešev.

V Teplicích následně zjistili, že meč v dávných dobách prošel přestavbou. Například takzvané krevní drážky na rozdíl od tehdejších konstrukcí končily až na samé špici meče. Přestavbu potvrdila také dutá patice meče.

"Sloužila k vyrovnávání váhy, takže se u mečů, které sloužily k boji, dělala plná. Z toho usuzujeme, že se nejedná o obyčejný meč. Možná sloužil k pasování, ale to je bohužel jen domněnka, kterou už dnes nikdo nepotvrdí," spekuluje Gešev.

Do tajných sekcí hledačů jsme nahlédli poprvé, říká ředitel

Nyní se meč stěhuje z Teplic zpátky do Písku. "Předávání nálezu z jednoho muzea do druhého není u nás obvyklé. V tomto případě je to na místě," říká ředitel teplického muzea Bohuslav Boček.

Zároveň zdůrazňuje, že okolnosti objevení meče přináší do práce archeologů nový prvek.

"On byl objevený vlastně dvakrát. Nejdříve hledačem a pak teprve archeology. Ti samozřejmě běžně kontrolují servery typu Aukro, ale do tajných sekcí hledačů, které většinou primárně zajímají artefakty z první či druhé světové války, nahlédli poprvé," poznamenal Boček.

Takto nalezený meč z období křížových výprav nafotil hledač pokladů poté, co ho...
Hledač pokladů kvůli většímu efektu snímku neváhal cenný meč zabodnout do země.
Takto meč vypadal před tím, než ho teplické muzeum zrestaurovalo.

Teplická veřejnost měla možnost vidět skvostně restaurovaný meč během uplynulého víkendu. Na jihu Čech plánují jeho zařazení do stálé expozice.

"Do budoucna mu chceme věnovat samostatnou vitrínu v místnosti, kde máme už jiný unikátní meč, který ovšem pochází z dob ještě starších. Dalo by se říci, že tento meč bude o několik vitrín dál," přibližuje ředitel píseckého muzea Jiří Prášek.

Hledač může žádat nálezné, ale nejspíš by ho nedostal

Meč se stal majetkem Jihočeského kraje a nálezce u něj teoreticky může uplatňovat nárok odměnu ve výši deseti procent hodnoty nálezu. Tu ale nyní nikdo nezná.

"Stanovení hodnoty je velmi složitý a dlouhý proces. Využívá se při něm kromě odborných expertíz také třeba sledování prodejů podobných předmětů na zahraničních aukcích," přibližuje Boček.

Vyplacení nálezného ovšem odborníci v tomto případě nepředpokládají. "Postup nálezce nebyl úplně v souladu se zákonem, byť naše legislativa je v tomto ohledu dost vratká. Každopádně správný postup by byl ponechat meč i místo nálezu v původním stavu a neprodleně informovat buď Archeologický ústav, nebo nejbližší muzeum," upozorňuje Prášek.

Podle něj je zachování a přesné určení místa nálezu minimálně stejně důležité jako nález samotný.

"Detektoráři většinou vědí, jak mají postupovat, jenže tak až na světlé výjimky nečiní. O úrovni tohoto nálezce svědčí jak zmíněná fotka, kdy meč zabodl do země, tak i fakt, že nález předal na nádraží, zabalený do hadru," uzavřel Prášek.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

Další z rubriky

Hygienici našli v nemocniční kuchyni sedmnáct kilogramů prošlého masa

V kuchyni litvínovské Nemocnice následné péče objevili hygienici prošlé maso.

V kuchyni litvínovské Podkrušnohorské nemocnice následné péče objevili hygienici sedmnáct kilogramů prošlého masa...

Na okraji Duchcova vyroste obří hala, doprava zhoustne o stovky aut

Místo na okraji Duchcova, kde má vyrůst obří logistická hala.

Na okraji Duchcova na Teplicku vyroste nedaleko hřbitova hala o velikosti šesti fotbalových hřišť pro lehkou výrobu a...

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

Najdete na iDNES.cz