Strana z Krupky chce třetí volby, povolební jednání komplikuje hokej

  19:04aktualizováno  19:04
Sdružení Zdravá Krupka podá stížnost na neplatnost hlasování při víkendových opakovaných volbách. Jejím představitelům vadí, že se opět kupčilo s hlasy voličů. Pokud soud volby zruší, půjdou lidé v Krupce volit potřetí. Povolební vyjednávání v Krupce navíc komplikuje další fenomén - hokej.

Volby do zastupitelstva byly v Krupce na Teplicku za poslední rok už třikrát. S každými dalšími vždy klesla účast, což vedlo k jediné změně - posílení Dělnické strany. | foto: Karel PešekMF DNES

"Velmi reálně o podání stížnosti uvažujeme. A to nejen my tři, kteří jsme se dostali do zastupitelstva. Stejně to vidí i ostatní naši kandidáti. Od lidí máme signály, že klidně půjdou volit zase, jen když to už konečně bude demokratické," uvedla lídryně Zdravé Krupky Miroslava Bačová.

Výsledky voleb v Krupce

1. ČSNS 2005 a NK-Šance pro město - 5

2. Zdravá Krupka - 3

3. ODS - 3

4. KSČM - 3

5. Sportovci pro Krupku - 3

6. ČSSD - 2

7. DSSS - 1

8. Krupka naše město - 1

K ní se přidávají i zástupci dalších stran. "Novými volbami se nic nezkazí. Ty poslední byly jasně zmanipulované," řekl Radomír Panchartek z ODS.

Několik místních Romů po volbách veřejně přiznalo, že o víkendu dostali stokorunu za hlas. Přitom právě kvůli kupčení s hlasy se volby v Krupce opakovaly (o průběhu sobotních voleb čtěte zde).

Z uplácení voličů je podezřelá ČSNS 2005 a NK - Šance pro město, kterou vede místostarosta Krupky Zdeněk Matouš. Jeho sdružení oboje volby vyhrálo. Matouš tvrdí, že hlasy voličů nenakupoval a o své protivníky, kteří chtějí volby napadnout, označil za sobce (rozhovor s Matoušem najdete zde).

Po podzimních volbách politické strany v Krupce odmítly s Matoušovým sdružením jednat o sestavení koalice. Nyní v Krupce převládají rozpaky. Město je totiž už přes půl roku bez zastupitelstva a hospodaří s provizorním rozpočtem.

Na povolební jednání svolané "dvojkou" nikdo nepřišel

Matoušovo vítězné uskupení má spojence ve sdružení Sportovci pro Krupku, většinu spolu ale nemají.

Zástupce ostatních stran pozvala Zdravá Krupka, druhá podle počtu hlasů voličů, na středeční večer na společné jednání, kde měl každý říct, na jakou stranu se přiklání. Jenže skoro nikdo nepřišel. "Možná proto, že se hrál hokej," uvažuje Bačová.

Může to ale být i jinak. "Nepůjdeme s někým, kdo kupčil s hlasy, ale nepůjdeme ani se Zdravou Krupkou, která umí jen pomlouvat," řekl už o víkendu starosta Krupky Milan Puchar z ODS (jak volby dopadly čtěte zde).

Nově zvolený zastupitel ODS Panchartek však tvrdí, že by na schůzku přišel, ale nevěděl o ní. Zdravá Krupka totiž na nově zvolené zastupitele ještě neměla kontakt a posílala jim tak vzkazy po jejich kolezích. "Kdyby mi to sdělili, hokej bych určitě oželel," uvedl Panchartek.

Zdravá Krupka nyní společné jednání odložila raději až na příští týden, protože česká reprezentace hraje do neděle ještě dva zápasy.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

Najdete na iDNES.cz