Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

  19:14aktualizováno  19:14
Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před rokem zemřel. Peníze z prodeje pak družstvo věnuje právě bratrům, kteří v současné době žijí u dědova kamaráda Zdeňka v Židovicích. Ten se jich ujal, aby nemuseli do dětského domova.

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho přítelkyně Jitky. Znamenalo to pro ně mimo jiné přestěhovat se z Mostu na vesnici. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Máte patnáct minut na to, abyste si kompletně zabalili. Odjíždíte na dovolenou, na prázdniny, a až se vrátíte, tak tady budete mít svůj ráj, svůj nový domov,“ zavelela ve skromně vybavené místnosti panelákového bytu na jednom z mosteckých sídlišť před dvěma lety směrem k pořádně překvapeným Dominikovi a Danielovi moderátorka Tereza Pergnerová při natáčení pořadu televize Nova Akce nový domov.

Klukům se v očích leskly slzy. Emoce cloumaly i s jejich vedle stojícím sedmdesátiletým dědou.

Fotogalerie

Právě se dozvěděli, že v příštích pár dnech budou v bytě „řádit“ dělníci a provedou rozsáhlou rekonstrukci, která pro ně bude dárkem. Společně se pak vrátili do úplně jiného, moderního prostředí.

Užívali si ho ale jenom pár měsíců. Děda, jenž zde byl v nájmu, totiž zemřel a chlapci se odstěhovali k jeho dlouholetému kamarádovi Zdeňkovi a jeho přítelkyni Jitce na vesnici, kde pár nyní kluky vychovává

Byt zůstal opuštěný. Stavební bytové družstvo coby jeho vlastník teď začalo hledat jeho nového majitele. Ten vzejde za několik týdnů z dražby.

Částku si vyberou, až budou plnoletí

„Vyvolávací cena je 630 tisíc korun,“ prozradil Petr Prokeš, mluvčí družstva Krušnohor. Získané peníze pak poputují k dvanáctiletému Dominikovi a o dva roky staršímu Danielovi. „Chceme jim usnadnit vstup do života dospělých. Částku si vyberou po dovršení plnoletosti,“ řekl ředitel Krušnohoru František Ryba.

„Tohle je pro kluky samozřejmě dobrá zpráva,“ sdělil MF DNES Zdeněk, jenž se o bratry stará. Zná je už odmalička. „My ten byt nechtěli. Znal jsem se s jejich dědou z Mostu, kde jsme oba žili. Byli jsme kamarádi přes dvacet let. Jednou jsem od něj koupil zahradu, na kterou on pak dál jezdil i s kluky. Ti se mnou jezdili i na ryby,“ vyprávěl na přelomu roku.

Na tom, že se Dominika s Danielem jednoho dne ujme, se oba velcí přátelé domluvili už dlouho předem. „Děda chtěl mít tohle vyřešené dávno dopředu, takže jsme už před lety všechno zařídili, aby šli kluci ke mně, kdyby se s ním něco stalo,“ přikyvuje Zdeněk.

S chlapci se do té doby život nemazlil. Jejich matka se o ně nestarala. Jednoho dne je odvedla k dědovi a odešla. Krátce nato zemřela. Otec se prý ozve jen občas. Jeho jméno však nemají ani v rodném listě.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Výši trestu za střelbu v Chomutově soud projedná znovu, žalobci uspěli

Odsouzený Petr Benda.

Nejvyšší soud v kauze zastřelení řidiče dodávky na chomutovském sídlišti odmítl dovolání odsouzeného Petra Bendy,...

Najdete na iDNES.cz