Stát začal opět proplácet unijní peníze úřadu podezřelému z machinací

  14:59aktualizováno  14:59
Osm týdnů nejistoty na úřadě, který rozděluje evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji, skončilo. Ministerstvo pro místní rozvoj obnovilo vyplácení peněz Regionální radě Severozápad. Pozastavilo je kvůli policejnímu vyšetřování ředitele úřadu Petra Kušnierze a údajně předražených zdravotnických přístrojů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

"V pátek došlo k opětovnému uvolnění peněz a v průběhu tohoto týdne budou připsány na účet," uvedla v pondělí mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

Podezřelé zakázky

V současnosti probíhají dvě policejní vyšetřování spojená s Regionální radou Severozápad.

První se týká údajně předražených zakázek na nákup zdravotnické techniky pro Krajskou zdravotní, jež sdružuje pět největších nemocnic na severu Čech. Případ šetří policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. V říjnu 2009 byly zastaveny certifikace a proplácení peněz za tyto přístroje. (více se dozvíte zde)

Při druhém vyšetřování bylo v březnu kvůli úplatkům obviněno sedm lidí včetně bývalého ředitele Regionální rady Severozápad Petra Kušnierze. Po tomto skandálu se přestaly proplácet peníze i na všechny ostatní žádosti. (o případu čtěte zde)

Od peněz byla regionální rada odstřihnuta od konce března (více o tom čtěte zde). "Celkem jde o 120 milionů korun pro deset žadatelů," upřesnila mluvčí rady Marcela Klíchová.

Jedním z nich je třeba ústecký magistrát. "Rekonstrukce muzea, revitalizace městského centra (prostor za nádražím), lanová dráha na Větruši, Městské sady - aktivní park, Domov pro seniory Bukov a kamerový a bezpečnostní systém," vyjmenovala mluvčí magistrátu Ivana Solničková neproplacené projekty, které leží na regionální radě.

Zdržení plateb zatím městu větší potíže nenapáchalo. Ovšem pokud by to trvalo déle, zřejmě by podle Solničkové musel magistrát platit větší úrok ze svého úvěru.

V praxi to chodí tak, že ministerstvo pro místní rozvoj vyplatí žadatelům peníze ze státního rozpočtu a pak je zpětně dostane z fondů Evropské unie. Jenže ministerstvo financí na konci března pozastavilo regionální radě vydávání takzvaných certifikací, bez nichž nelze evropské peníze získat.

V tom případě by placení zůstalo na státu. Ministerstvo pro místní rozvoj proto hned zastavilo i vyplácení peněz z českého rozpočtu. "Je naší povinností chránit veřejné prostředky," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jabůrková.

Policie vyšetřuje i rekonstrukci ústeckého parku

Jak dlouho to mělo trvat, záleželo na stanovisku Evropské komise. Bruselské úředníky totiž znejistila hned dvě policejní vyšetřování spojená s Regionální radou Severozápad (viz box).

Minulý čtvrtek došlo k dlouho očekávanému jednání mezi zástupci ministerstva pro místní rozvoj a představiteli Evropské komise, po němž se vyplácení peněz znovu rozjelo.

"Byli jsme totiž ujištěni, že se nejedná o systémovou chybu, ale vyšetřování jednotlivců. A že tedy můžeme peníze proplácet dál. Ovšem kromě těch na projekty, které jsou předmětem vyšetřování," dodala Jabůrková.

Předražené přístroje a úplatky ředitele Kušnierze nejsou jediné případy spojené s regionální radou, o něž se zajímá policie. Od minulého týdne řeší ústecká policie další - rekonstrukci městského parku za astronomických 82,8 milionů korun, kterou z drtivé většiny platil Brusel právě přes regionální radu. (o případu čtěte zde)

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

V Lounech je ucelená výstava uměleckých děl otce a syna Maříkových

Z lounské expozice děl Jaroslava a Otakara Maříkových

Galerie města Loun představuje dílo otce a syna Jaroslava a Otakara Maříkových. Výstava Lounské dědictví ukazuje malby,...

V tunelu na D8 hořel kamion, škoda je přes dvacet milionů korun

Požár polského kamionu v Lochkovském tunelu (13.1.2014)

V sobotu po poledni vzplál kamion v tunelu Panenská na dálnici D8. Škoda na technice tunelu se vyšplhala na dvacet...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

Najdete na iDNES.cz