Šluknovští starostové chtějí víc míst pro nezaměstnané. Stát ušetří, tvrdí

  16:12aktualizováno  16:12
Starostům ze Šluknovska vadí, že stát nezřizuje víc míst určených pro veřejně prospěšné práce. Tvrdí, že na nich státní kasa nakonec ušetří. Ministr práce a sociálních věcí kritiků starostů odmítá, podle něj jsou jejich propočty mylné.

Starostové se ve svých výpočtech mýlí, říká na jejich adresu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Jestli někdo říká, že nejsou peníze na veřejně prospěšné práce, tak lže. Stát vytvoření takového pracovního místa nestojí téměř nic, finančně i organizačně to zatěžuje zaměstnavatele, tedy obce," zlobí starosta Jiřetína pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

To premiérovi Petru Nečasovi napsalo otevřený dopis, ve kterém starostové opět žádají řešení problémů Šluknovska. Jediné, co se za rok od nepokojů v ulicích v regionu změnilo, je větší přítomnost policistů v ulicích. Místo pořádkové jednotky by starostové ale více přivítali stabilní posílení policistů na místních obvodech.

V ulicích je zatím klid, ale podle starostů to nemusí trvat dlouho, protože stát neřeší nezaměstnanost vysokou až 22 procent, která se špatnou sociální situací souvisí. Přitom to tu před necelým rokem ministr Drábek i premiér Nečas slibovali.

"Veřejná služba je jen pomocnou berličkou a podpora zaměstnanosti není motivující," zlobí se Zoser, který se starosty z výběžku zásadně odmítá tvrzení úřadů práce a ministra práce a sociálních věcí, že na veřejně prospěšné práce chybí peníze.

Stát na podpoře veřejné služby ušetří

V obcích totiž veřejně prospěšných míst ubylo, například v Jiřetíně mají jen tři. Přitom podle propočtů starostů jsou počty jasné: když stát pošle na jedno místo 10 tisíc korun, zaměstnaný z nich státu odvede 1 100 korun, obec jako zaměstnavatel 3 400 za sociální a zdravotní pojištění. Do státní kasy tak přiteče zpět 4,5 tisíce korun.

K tomu stát ušetří 1 080 korun za zdravotní pojištění, které nezaměstnaným proplácí, plus dávky v hmotné nouzi. Pokud místo dostane člověk, který je bez práce tři roky, stát ušetří na jeho dávce v hmotné nouzi 3 400 korun.

"Stát tak vytvoření místa stojí 1 020 korun. Ve chvíli, kdy ho dostane člověk, který je bez práce půl roku a dávky má 6 500 tisíce, tak už stát na takovém místě 2 080 korun vydělává. Tak v čem je zakopaný pes," ptá se Zoser.

Ministr Drábek potvrdil, že tabulky s výpočty starostů viděl. Podle něj jsou ale špatné, státu se zmíněné peníze nevrátí. "To je odvod jako za každého zaměstnance do sociálního a zdravotního systému. Ti lidé mají nárok na nemocenskou, důchod, zdravotní služby. Do státního rozpočtu se nic nevrací."

Ministr Drábek potvrdil, že argumenty starostů slyšel již několikrát, ale vysvětlit jim prý, v čem se mýlí, se mu evidentně nepodařilo. "Je velmi jednoduché ukázat, že něco přináší mnohem více peněz. Kdybychom to takhle uměli, tak máme perpetuum mobile a nekonečný státní rozpočet," uvedl.

Systém sociální podpory je podle starostů demotivující

Tato slova starosty překvapila. Je totiž jedno, do jaké kolonky peníze přijdou, stále je to příjem do státního systému. "My jsme naši tabulku probírali s ředitelem krajského úřadu práce i Agenturou pro sociální začleňování. Proti výpočtu nic neměli. Ať tedy řeknou, co je špatně, nebo ať nemlží," míní Zoser.

Podle starostů je celý systém podpor pro nezaměstnané demotivující. Po skončení veřejně prospěšné práce totiž lidé dva nebo tři měsíce nemají nárok na žádnou podporu. "To je také průšvih, trestáme lidi, že šli pracovat, to by se mělo změnit," vysvětlil Zoser.

Šluknovsko netrápí jen nezaměstnanost. Od loňské návštěvy premiéra i přes sliby nebyl třeba změněn zákon o odpadech, který by zpřísnil tresty za rozkrádání obecního majetku nebo nevznikla (také slíbená) pozice odpovědného koordinátora, který by pomáhal potíže nepokojného regionu řešit na úrovni obcí i státu.

"Dennodenně řešíme věci, které místním lidem zásadně ztrpčují život. Potřebujeme pomoc tam, kde pravomoci obcí už nestačí, ale máme pocit, že naše oprávněné připomínky a podněty se nedostávají dál do vyšších kruhů," uvádí varnsdorfský starosta Martin Louka důvody, proč starostové zvolili otevřený dopis premiérovi.

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Slavia - Teplice 3:0, mistr vedl po penaltě, výhru jistil góly v závěru

Suverénní slávistická jízda nejvyšší fotbalovou soutěží pokračuje - mistr porazil na startu druhé poloviny základní...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Korkiakoskiho se stal v Česku profík: Vše předčilo moje očekávání

Když poprvé uslyšel o nabídce z Litoměřic, sedl Markus Korkiakoski k internetu a zjišťoval cokoliv o městě a...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Kamery pomohly chytit lupiče, Teplice jich mají 44 a přibudou další

Kamerový systém si kdysi Teplice pořídily jako jedno z prvních českých měst. Původní analogové zařízení, které už bylo...

Ústecká zoo má konečně veterináře, sehnala ho až na třetí pokus

Teprve na třetí pokus se městu Ústí nad Labem podařilo ve výběrovém řízení sehnat stálého veterináře pro místní...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

S kariérou z OF jsem nepočítal, říká diplomat a bývalý učitel Gandalovič

Listopad roku 1989 vynesl fyzikáře Petra Gandaloviče do politiky. Dnes působí jako diplomat v Paříži, ale do Ústí nad...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz