Srážka s autem bez povinného ručení hrozí nejčastěji v Ústeckém kraji

  12:20aktualizováno  12:20
V Ústeckém kraji jezdí nejvíc aut s nezaplaceným povinným ručením v Česku. Nepojištěné je tam každé sedmé. Severočeši proto dostanou příští týden jako první v republice varování České kanceláře pojistitelů, aby povinné pojištění platili.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

"Ústecký kraj je rájem nepojištěných vozidel. Platné pojištění odpovědnosti za škodu zde nemá 73 356 ze 533 948 registrovaných aut. Důvodem může být vysoká nezaměstnanost, ale kombinace neplacení pojistky a nezaměstnanosti je ekonomicky vražedná," říká výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

Česká kancelář pojistitelů

Sdružuje 14 pojišťoven poskytujících povinné ručení.

Spravuje garanční fond, ze kterého se hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly.

Následně každou škodu vymáhá po řidiči, majiteli nebo provozovateli nepojištěného vozidla podle toho, u koho je větší šance peníze získat.

Za posledních sedm let řidiči bez pojistky zavinili v Ústeckém kraji 3 663 nehod se škodou vyšší než 164 milionů korun. Škodu poškozeným zaplatila Česká kancelář pojistitelů, zpět se jí podařilo vymoci jen zhruba 30 procent.

To ale podle Hradce neznamená, že by se nepojištění řidiči dokázali placení škody vyhýbat. Škody ale často převyšují jejich majetek.

"U vážných zranění může škoda vyšplhat k desítkám milionů, takže viníky pak čeká i osobní bankrot," říká Hradec. Například měsíc pobytu na traumacentru stojí půl milionu korun, k tomu se poškozeným platí bolestné, ušlý zisk, ztráta společenského uplatnění. A každou zaplacenou korunu chce kancelář po viníkovi.

Míra rizika, že vás nabourá nepojištěný řidič

"Mladík převrátil na střechu nepojištěnou Škodu 120 a vážně zranil spolujezdkyni, která bude do konce života plně invalidní. Celková škoda je přes 18 milionů a on ji bude splácet celý život. Přitom povinné ručení na rok by ho stálo 3,5 tisíce," uvádí Hradec skutečný případ.

Viníkům podle něj nevyjde ani pokus majetek po nehodě přepsat na někoho jiného. "Jeden Severočech věděl, že nám bude muset platit. Proto rychle přepsal dům a majetek na příbuzné. U soudu jsme prokázali, že to bylo účelové a vyhráli jsme," popsal ředitel.

Typický nepojištěný řidič: nevzdělaný ve staré rachotině

Policisté se s nepojištěnými vozidly na severočeských silnicích setkávají denně. Vloni při kontrolách takových řidičů zastavili 698. Udělili jim za to pokuty za 206 800 korun.

Nepojištěná auta v Ústeckém kraji


Chomutov - 17,9 % (13 998 z 78 541)

Děčín - 14,2 % (12 031 z 84 885)

Louny - 13,9 % (8 962 z 64 697)

Teplice - 13,7 % (11 239 z 81 760)

Most - 12,6 % (8 327 z 65 960)

Litoměřice - 12,3 % (10 665 z 86 373)

Ústí n. L. - 11,3 % (8 134 z 71 732)

celý kraj - 13,7 % (73 356 z 533 948)

"Za letošní první čtvrtletí evidujeme 384 takových přestupků a uloženy byly pokuty ve výši 121 700 korun," uvedla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Podle zkušeností policistů sedí typický nepojištěný řidič na severu Čech za volantem auta staršího deseti let, které je ve velmi špatném technickém stavu a on je jeho několikátým majitelem, aniž by na něj byl vůz úředně přepsán.

"Velmi často je to člověk se základním vzděláním nebo úplně bez vzdělání a ani nemá řidičský průkaz," říká šéf severočeských dopravních policistů Jiří Ušák.

Dostat takové řidiče ze silnic je prakticky nemožné. Policisté jim mohou jen opakovaně ukládat pokuty. Od předloňského roku totiž jízda bez řidičáku opět není trestným činem (o nejnovější snaze vrátit řízení bez řidičáku mezi trestné činy čtěte zde).

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Havraň se zbaví zápachu, průmyslová zóna bude mít svou kanalizaci

zápach

Obyvatele Havraně na Mostecku by měl po letech přestat trápit zápach z kanalizace. Město Most tu chystá letos vybudovat...

Bourat zničené a vybydlené domy chce letos Most, Litvínov i Ústí

Sídliště Janov - panelové domy určené k demolici

Most, Litvínov i Ústí nad Labem letos plánují srovnat se zemí některé chátrající budovy. V Mostě a Litvínově budou...

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Najdete na iDNES.cz