Ústí zaplatilo 32 milionů za sektorové centrum, letitý spor skončil

  15:54aktualizováno  15:54
Ústí nad Labem definitivně zaplatilo společnosti PK Real přes 32 milionů korun za nepovedenou transakci s rozestavěnou budovou sektorového centra z poloviny 90. let minulého století. Magistrát totiž neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti loňskému rozsudku ústeckého krajského soudu.

Ještě v roce 2002 se zvažovalo, že se rozestavěné torzo přemění na luxusní byty. Tři roky poté padl verdikt ho zbořit. Dnes je na jeho místě volnočasový areál. | foto: Martin AdamecMF DNES

„Město bylo povinno zaplatit firmě částku zhruba 32,146 milionu korun, kterou již zastupitelstvo schválilo, a peníze byly pro tuto transakci vyhrazeny,“ informovala mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.  

Případ se táhne od roku 1994, kdy tehdejší zastupitelstvo prodalo rozestavěnou budovu na Severní Terase firmě PK Real. Ta místo 40 milionů zaplatila jen 19,5 milionu. 

Město proto od prodeje ustoupilo a začal vleklý spor o vlastnictví a následně vrácení uhrazené částky 19,5 milionu. Ta se ovšem v průběhu let kvůli úrokům rozrostla na současných 32,1 milionu. Suma zahrnuje původní platbu, úroky a soudní náklady.

Ústí už jednou 32 milionů zaplatilo, po rozsudku krajského soudu na konci loňského roku. Částka šla z rezerv a podílu na zisku tepelného hospodářství a odpadové firmy AVE. 

Město ale současně podalo dovolání a počátkem letoška se mu peníze vrátily zpět na účet, kde byly dosud, než v říjnu definitivně rozhodl Nejvyšší soud.

Areál měl sloužit k občanské vybavenosti

Výstavba sektorového centra začala již koncem 80. let. Areál měl sloužit k občanské vybavenosti obyvatel Severní Terasy, Skřivánku a Dobětic. Jeho součástí měly být restaurace, pošta, prodejny i kino.

Po listopadové revoluci v roce 1989 se však výstavba přerušila kvůli nedostatku peněz. Budova obložená mramorem, jejíž stavba stála skoro 160 milionů korun a která měla být výstavní skříní socialismu, začala chátrat.

Stala se z ní ruina, a když soud v roce 2008 rozhodl, že objekt patří městu, radnice se rozhodla ho zbořit. K zemi šla ve druhé polovině roku 2009, celkové náklady na to přesáhly 85 milionů korun. Z toho 6 milionů hradilo samo město, zbytek dostalo z evropských dotací. 

V současnosti stojí na místě bývalého sektorového centra hojně využívaný sportovní areál.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Najdete na iDNES.cz