Vlekaři na Bouřňáku zkrátili sjezdovku, aby se vyhnuli balíkům slámy

  9:13aktualizováno  9:13
Správci lyžářského areálu Bouřňák na Teplicku zkrátili vlek na sjezdovku Slalomák. Provizorně tím vyřešili problém, jak zajistit lyžařskou sezónu, když jim starosta Moldavy nechal ke sjezdu navézt balíky slámy. Lyžaři nyní budou vystupovat dřív, přijdou ale o nejprudší část sjezdovky.

Balíky slámy a betonové skruže bránily v přístupu od vleku ke sjezdovce. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vlekaři nahrnuli sníh na cestu, která protíná sjezdovku v horní části, a vytvořili náhradní zónu, kde budou lyžaři seskakovat z kotev.

Areál Bouřňák

Vyrostl za komunistického režimu, kdy část pozemků patřila Jednotě Teplice, jiné ČSTV.

V roce 1991 ČSTV převedlo areál se čtyřmi vleky na TJ Lokomotiva Teplice a pár let na to Jednota Teplice prodala hotel Bouřňák s přilehlými loukami firmě Pecud.

Pozemky nikdo nezaměřil a nezjistil, že ty u hotelu zasahují i do sjezdovek. Nikdo tak nezřídil věcné břemeno.

Nový vlastník pozemků chce nyní po provozovateli areálu okolo milionu ročně, takže nezbývá na modernizaci ani opravy.

Zatímco na horní nejprudší část sjezdovky si troufli jen zkušenější lyžaři, nyní bude zkrácený Slalomák sloužit i jako náhrada za mírnější Hrobskou, která zatím v provozu nebude. Sporné pozemky do ní totiž zasahují nejvíc a vytvořit náhradní výstup jako na Slalomáku by se nevyplatilo, protože by už byla moc krátká.

"Navíc zasněžit prudší svah Slalomáku je náročné, protože sníh ujíždí dolů. Proto jsme raději zasněžili vrstvu 20 až 30 centimetrů na jeho mírnější ploše," říká ředitel Sport Centra Bouřňák Pavel Tetřev.

Zkrácení Slalomáku navíc může přilákat víc lidí na večerní lyžování, které bude vždy v úterý a ve čtvrtek od 18 do 20:30 hodin. Je tak možné, že ho vlekaři kvůli velkému zájmu budou pořádat i v sobotu.

"Myslím si, že večerní lyžování bude zajímavější, protože spousty lyžařů se bály právě té horní, nejprudší části Slalomáku, což nyní odpadá," dodává Tetřev.

Vlekaři napadnou smlouvy u soudu

Konflikt o pozemky se vyhrotil loni v prosinci, když starosta Moldavy Jaroslav Pok nechal navézt balíky slámy a betonové skruže na vršky sjezdovek na pozemky, které patří firmě, jíž spoluvlastní jeho družka Iveta Boudišová.

Vlekaři měli za jejich pronájem platit 800 tisíc, zaplatili polovinu, zbytek dát odmítli, neboť ve smlouvě podle nich byly chyby, navíc by je taková suma zlikvidovala. "Je tu nějaká smlouva, ale oni nechtějí platit nájem, to přece nejde," namítal Pok (o sporu zde).

Sport Centrum Bouřňák se obrátilo na radnici v Duchcově a žádalo, aby majitelé pozemky uvedli do takzvaného pokojného stavu. Tedy, aby odstranili zábrany. Radnice vyhověla, jenže teplický soud stejnou žádost odmítl a není jasné, které rozhodnutí má větší váhu.

"Neplatnost nájemních smluv a bezdůvodné obohacení napadneme u soudu," řekl Tetřev.

Ceny zůstávají jako loni

Naopak vedení Mikulova vyšlo vlekařům vstříc a oddálilo splatnost půjčky 200 tisíc korun a dlužného nájemného za parkoviště z minulých let, a navíc odpustilo nájem za parkoviště pro letošní sezónu. Přesto bude parkoviště upravovat. Hlavní parkoviště v Mikulově tak pro lyžaře zůstane bezplatné.

"Jsem velmi rád, že zastupitelé Mikulova v čele se starostou Otou Stehnem k tomuto rozhodnutí dospěli, a je vidět, že jim osud střediska není lhostejný. Patří jim velké poděkování," říká Tetřev.

Lyžovat se nyní bude za cenu jako při vedlejší sezóně. Přestože provoz areálu je omezený, peníze za permanentky se vracet nebudou. "Po skončení sezóny, podle počtu dní provozu areálu, se letošním předplatitelům určí procentuální snížení ceny při nákupu permanentek na příští sezónu," doplnil Tetřev.

Část areálu správci zprovozňují už v pátek. "Po týdnu zasněžování chceme otevřít Údolíčko a spustit dětský vlek Mikeska. Školáci mají prázdniny a lyžařské školy chtějí začít s výukou," dodal Tetřev. Další část střediska otevře v sobotu.

Kvůli nedostatku přírodního sněhu zatím nejsou v provozu tratě číslo 3 a 4. Pokud by ale napadlo 30 centimetrů, mohli by lyžaři i na ně a dostali by se tam z provizorního výstupu na Slalomáku.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Úředníci z Litoměřic budou jezdit za lidmi, kteří mají do města daleko

Městský úřad v Litoměřicích

Radnice v Litoměřicích vyrazí blíž k lidem. Její úředníci vykonávají agendu pro téměř čtyřicet měst a obcí, někdy...

Z ruiny domu vznikne muzeum věnované historii pivovarnictví na Žatecku

Oprava zchátralého domu u žateckého pivovaru má být hotová příští rok.

V sousedství žateckého pivovaru začala oprava zchátralého domu. Podnik tam chce za 14 milionů korun vybudovat muzeum,...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / konstruktér - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz