Spor kraje a majitelky zámku Peruc o Fillovu galerii může jít k soudu

  9:22aktualizováno  9:22
Spor o užívání Pamětní síně Emila Filly na zámku v Peruci na Lounsku mezi Ústeckým krajem a vlastníkem památky, která je v rekonstrukci, může skončit až u soudu. Vedení kraje marně žádá majitelku zámku o přístup do své Fillovy galerie.

Pamětní síň Emila Filly se nachází v jižním křídle zámku v Peruci, zřízena zde byla už v roce 1958. | foto: MAFRA

Krajská rada vyzvala ředitelku Galerie Benedikta Rejta Alici Štefančíkovou, která síň spravuje, aby podnikla právní kroky. Ve hře je podání žaloby na umožnění výkonu práv oprávněného z věcného břemene.

Zámek patří Dominice Matušové. Ta se pustila společně se svým partnerem, podnikatelem Pavlem Ondráčkem, majitelem zámku a středověké krčmy v Dětenicích, do opravy památky před třemi lety. 

Tehdy se majitelka památky zavázala, že renovaci dokončí do června 2018. Nestalo se tak a pamětní síň je nadále zavřená.

Spor mezi oběma stranami začal před několika měsíci poté, co si zástupci kraje a galerie chtěli prostory pamětní síně prohlédnout. Dovnitř se ale vůbec nedostali. 

Ředitelka galerie vyzvala majitelku, aby jí nejpozději do konce srpna předala od síně klíče. Ta to přes právního zástupce odmítla.

„Bohužel se nám přes podepsanou smlouvu do dnešního dne nepodařilo získat zpět rekonstruované prostory do provozu Galerie Benedikta Rejta. Snad nové kroky přimějí stávající majitelku zámku k vrácení prostor k našemu užívání,“ řekla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Fotogalerie

Pamětní síň Emila Filly byla v jižním křídle zámku zřízena v roce 1958 na základě podmínky, za které byla rozsáhlá část díla malíře a vybavení ateliéru a letního bytu na zámku převedena manželkou Hanou Fillovou na československý stát o dva roky dříve. 

Od roku 1965 ji provozuje právě Galerie Benedikta Rejta, která je krajskou organizací. Prostory má v bezplatném užívání na základě věcného břemene.

„Je to nepříjemné, ale pokud chce kraj dodržet to, za jakých podmínek byla sbírka převedena na stát, a spravuje ji Ústecký kraj, nic jiného nám nezbylo,“ okomentoval situaci hejtman Oldřich Bubeníček.

Podle Ondráčka není možné prostory užívat ani tam nikoho vpustit kvůli probíhajícím stavebním pracím i z bezpečnostních důvodů. 

„Rekonstrukce stále probíhá. Opravuje se střecha jižního křídla a vnitřní části. Dřevěné trámy jsou napadeny dřevomorkou a je nutné je sanovat. O těchto krocích jsme kraj informovali,“ uvedl Ondráček. Rekonstrukci zámku odhadl na další dva roky.

Podnikatel: Je nesmysl žalovat toho, kdo opravuje památku

Případné podání žaloby považuje za absurdní. „Je nesmysl, aby kraj žaloval někoho, kdo opravuje zdevastovanou památku,“ podivoval se podnikatel.

Průtahy v dokončení opravy zámku včetně jižního křídla jsou podle Ondráčka způsobeny i tím, jakým způsobem galerie prostor v minulosti provozovala. Už dříve upozornil na špatné vyústění kanalizace z pamětní síně do sklepení. Tím byla údajně narušena statika celého křídla. 

To vedení galerie odmítá. „Je to účelové a nepravdivé nařčení,“ uvedla ředitelka Alice Štefančíková. Zda a kdy žalobu podá, nesdělila. „Konkrétní kroky musím nejdříve probrat s legislativním odborem kraje,“ dodala.

Světoznámý český kubistický malíř Emil Filla dostal část zámku po návratu z koncentračního tábora a zůstal tu do konce života. Zámek byl poté, mimo jižního křídla, dlouhá léta opuštěný a chátral.

Autor:
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Sparta převedla obrat proti Litvínovu a slaví výhru v prodloužení

Hokejisté pražské Sparty se po téměř měsíci vrátili na domácí led. V dohrávce 6. kola dlouho zaostávali za hostujícím...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Policie vyšetřuje násilnou smrt na sídlišti v Mostě, zadržela podezřelého

Severočeští kriminalisté vyšetřují násilnou smrt muže na mosteckém sídlišti. Zemřel v noci na úterý. Policie už...

Na Šumburku poblíž Klášterce nad Ohří brzy opraví další část hradeb

Stavební ruch nyní panuje na zřícenině hradu Šumburk, nazývané též Šumná, poblíž Klášterce nad Ohří. Pokračuje zde...

Pro matku utýraného chlapce z Loun navrhuje soudkyně vyšší trestní sazbu

Soudkyně lounského okresního soudu Adéla Baranová nesouhlasí s právní kvalifikací státního zastupitelství v případu...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Najdete na iDNES.cz