Spolchemie vyvinula novou látku, přispěje ke snížení skleníkových plynů

  15:57aktualizováno  15:57
Ústecká Spolchemie vyvinula ve svém oddělení výzkumu a vývoje takzvané prekurzory, tedy chemikálie určené pro výrobu nové generace takzvaných F-plynů. Prekurzory, které jsou chráněny patenty, chce nyní produkovat a žádá ministerstvo životního prostředí o EIA - studii posouzení vlivu na životní prostředí.

Závod Spolchemie v Ústí nad Labem | foto: Ondřej HájekMF DNES

Rozhodnutí o výrobě by mělo padnout do konce příštího roku a když vše půjde hladce, výstavba nového areálu s provozem by měla začít v roce 2021.

F-plyny jsou skleníkové plyny, které mají vliv na globální oteplování.

„Naše nově vyvinuté prekurzory, tedy chemické látky, které jsou pouze mezičlánkem v další chemické výrobě, budou následně využívány pro zcela nové generace F-plynů. Takových, které splňují nejpřísnější ekologické standardy a nařízení,“ uvedl mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

Prekurzory bude firma vyvážet a F-plyny se budou vyrábět v zahraničí.

„Možnost, že by se námi vyvinuté prekurzory pro výrobu bezpečné generace F-plynů mohly vyrábět v podniku v Ústí nad Labem, bereme jako výzvu a poctu,“ sdělil mluvčí firmy.

„Jde totiž o vývoj a výrobu s opravdu vysokou přidanou hodnotou a bez nadsázky by se mohlo jednat o podstatný příspěvek nejen naší firmy, ale i České republiky do zcela konkrétního opatření v boji proti klimatickým změnám,“ dodal Charvát.

I podle ministerstva životního prostředí může výroba chemikálií ve Spolchemii přispět ke snížení produkce skleníkových plynů.

Nová generace F-plynů je zcela bezpečná, říká mluvčí Charvát

F-plyny se využívají v řadě chladicích zařízení, například v ledničkách, klimatizacích, hasicích systémech, ale i v izolačních pěnách, které po použití okamžitě zvyšují objem.

„Zcela nová čtvrtá generace F-plynů je na rozdíl od svých předchůdců zcela bezpečná pro ozónovou vrstvu a tyto plyny mají nízký dopad na globální oteplování na úrovni CO2,“ přiblížil Charvát.

K výrobě prekurzorů bude firma zároveň jako další významnou surovinu používat tetrachlormetan.

„I proto byla zpracována odborná analýza možných rizik, která konstatuje, že díky použití nejlepších dostupných technologií nedojde v areálu ke snížení úrovně bezpečnosti,“ ujistil mluvčí firmy.

„Stejně tak nebude potřeba ani měnit stávající zónu havarijního plánování. Veškeré nejzávažnější potenciální havarijní projevy by měly dopad pouze uvnitř našeho vlastního areálu,“ doplnil mluvčí.

Pro obyvatele to bude nižší zatížení chlorem, míní primátor

O nové výrobě firma informovala vedení města, které bude muset požádat i o stavební povolení, územní souhlas a řadu dalších.

„Na základě vypracované studie se k výrobě budeme vyjadřovat. Jde ale o významný prvek výroby moderních F-plynů, které nejsou toxické a neničí životní prostředí,“ sdělil primátor města Petr Nedvědický (ANO).

„Pro město a obyvatele výroba bude znamenat nižší zatížení chlorem, který nyní firma v novém provozu elektrolýzy za 2 miliardy korun vyrábí. Ve výrobě se objeví jediná nová látka tetrachlormetan, ten bude používán v jihozápadním křídle chemičky, tedy nejvzdálenějším místě od města, kde dojde k likvidaci starých budov,“ dodal primátor.

Za zmínku stojí, že vedle chloru Spolchemie v elektrolýze vyrábí i ekologický vodík, který se možná v brzké budoucnosti začne používat pro čistý pohon autobusů ústecké MHD.

Při nové výrobě ve Spolchemii klesnou zásoby chloru, což je prudce jedovatý plyn, který leptá a rozkládá biologické tkáně, převážně sliznice. Pokles bude v řádu tun. Chlor se ve Spolchemii skladuje dlouhodobě, v 90. letech ho tu bylo i tisíc tun.

„Od roku 2004 jsme toto množství snížili čtyřikrát a s novou výrobou by průměrná zásoba chloru v našem areálu ještě více klesla, ze současných 430 na méně než 300 tun,“ doplnil Charvát.

  • Nejčtenější

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

V ústeckém bytě našli policisté šestnáct mrtvých koček, další ještě živé

Otřesný pohled se naskytl ústeckým policistům, kteří v neděli odpoledne společně s pracovníky veterinární správy...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Budějovice porazily Chomutov, Slavia přehrála v prodloužení Vsetín

První hokejová liga pokračuje pěti zápasy 24. kola. Lídr z Českých Budějovic porazil Chomutov 6:4, pražská Slavia...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Zubrnic zprovoznili další část zrušené trati známé z filmu Páni kluci

Historický motoráček Zubrnické museální železnice se dostal opět o kus dál. Sdružení obnovilo další část zrušené trati,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Roudnická galerie moderního umění hostí vzácné klenoty českého kubismu

Díla nejvýznamnějších českých kubistických umělců v čele s Emilem Fillou, Josefem Čapkem a Bohumilem Kubištou...

Proti přestěhování mostecké knihovny vznikla petice i protestní akce

Proti stěhování městské knihovny v Mostě z její současné budovy protestovalo v úterní podvečer několik desítek lidí....

Cennou mozaiku zachránili těsně před demolicí, přijalo ji muzeum

Na poslední chvíli se podařilo zachránit cenné umělecké dílo známého českého sochaře, keramika a výtvarníka Milana...

Ústečtí vědci zkoumají, jak získávat vodík pomocí slunce a uskladnit ho

Jak bezpečněji a levněji skladovat a využívat vodík, zkoumají odborníci na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz