Šperkařská firma prosévá na Litoměřicku půdu, hledá vzácný český granát

  13:58aktualizováno  13:58
Pole od zemědělců u Podsedic na Litoměřicku si kvůli těžbě českého granátu pronajímá šperkařská firma. Prosévá je, aby našla vzácné drahokamy. Posléze vytěženou zeminu vrací i s ornicí nazpět zemědělcům. V deseti tunách hlíny se najde zhruba deset deka granátů.

Pravé české granáty. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Největší cenné kameny jsou velké jen šest milimetrů. Je téměř neuvěřitelné, jak jednoduchá mechanika, voda a lidská práce vydoluje z tun obyčejné hlíny drobné kamínky pro jemné šperky.

Jak těžba probíhá

Těžební právo na granáty má u Podsedic Družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Pronajímá si soukromá pole v okolí a postupně je prosévá. Vždy několik hektarů polí se postupně odváží do úpravny, kde je čtrnáct zaměstnanců prolévá vodou, žene přes mechanické bubny, pračky a síta.

Z každého náklaďáku firma odebere deset deka a hlínu vrátí zpět. Vytěžená plocha se poté zasype, znovu překryje ornicí a vrátí zemědělcům. Přes léto vozí hlínu k proplachování a prosévání na úpravně až dvacet nákladních aut za den.

"Jedno auto přiveze z lomu, který je dva kilometry odtud, deset tun hlíny. Kolik se z ní vybere granátů? Asi deset deka, to je jedna hrst. Ale někdy ani to ne," popisuje výtěžnost vedoucí lomu Jaroslav Pazourek.

Na polích kolem Podsedic je prý možné najít granáty i při obyčejné procházce. Díky tisícovkám let působení vody, mrazu a slunce jsou totiž granáty vydrolené a roztroušené po celém okolí.

"Lidé tady různě chodí a zkoušejí je hledat pořád. Je to možné, ale musí být po dešti a svítit sluníčko, pak se omyté plošky granátů lesknou a je možné je najít," vysvětluje Pazourek.

Unikátní české granáty mají původní ložisko v lokalitě Linhorka, která je kousek od zříceniny hradu Oltářík i podsedického lomu. Na pole mezi Chrášťany a Podsedicemi se hornina s granáty dostala v době, kdy se České středohoří teprve tvarovalo.

Podobně vzácné kameny jsou prý jen na Sibiři

Vedoucí lomu na drahokamy Jaroslav Pazourek

Vedoucí lomu na drahokamy Jaroslav Pazourek

"Původně tady obyvatelé granáty jen sbírali. Později zemědělci přes léto něco pěstovali, přes zimu kopali granáty. Tak vznikly i různé dutiny, už nám do některých zapadla i nákladní tatra," popisuje dřívější způsoby hledání granátů vedoucí současného lomu a úpravny.

Český granát

Průsvitný minerál a drobný drahokam o velikosti nejčastěji od 1 do 6 milimetrů. Má ohnivou barvu díky zbarvení železem s příměsí chromu. Říká se mu také pyrop, termín český granát začal používat roku 1679 Bohuslav Balbín. Některé zlatnické památky pocházejí už ze 14. století. Císařovna Marie Terezie zakázala roku 1762 granáty vyvážet ze země.

V kanceláři lomu jsou i další vzorky toho, co se skrývá pod obilím a hlínou mezi Podsedicemi a Chrášťany. Několik velikostí granátů, tříděných podle rozměrů zrn. Ale také zirkony, olivíny, rubíny či titanity jako průvodné objevy.

I to je prý důkaz vysoké kvality českých granátů. "Stejné vzácné kovy se nacházejí už jen v Jakutsku, kde se těží diamanty," upozorňuje Pazourek.

Těžba granátů u Podsedic je jednoduchá mechanická práce, ale bez vědy se neobejde. Geologové dělali v celém okolí vrty, takže existuje mapa, jež ukazuje, kde se dál může těžit.

"Průzkumy jsou udělané zatím na devadesát let dopředu. V zemi toho ale bude ještě víc," je si jistý Pazourek. Šperky z unikátního českého granátu se tak budou vyrábět ještě hodně dlouho.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Že vejce na špičce nestojí? Ženě z Děčína se to povedlo desetkrát

Jarmila Čajkovská použila kámen, dřevo, list z lípy, mušli, ale třeba i lžíci....

Devětatřicetiletá Jarmila Čajkovská postavila na deseti různých předmětech vejce na špičku. Dostala se díky tomu do...

Další z rubriky

Bývalý ředitel chomutovského muzea neuspěl s žalobou na kraj kvůli funkci

Stanislav Děd

Bývalý ředitel chomutovského muzea Stanislav Děd prohrál soudní při s Ústeckým krajem, který je zřizovatelem instituce....

Devět lidí pašovalo a konzumovalo pervitin ve věznici na Lounsku

Sáček s kokainem, který našli celníci v autě na Jičínsku.

Policie ve spolupráci s vězeňskou službou odhalila a nyní už trestně stíhá organizovanou skupinu, která pašovala drogy...

U Lovosic spustili na Labe nový tanker, cestě do Nizozemska brání sucho

Ve Lhotce u Lovosic na Labe spustili nový tanker pro přepravu jedlých olejů.

Nový ocelový trup lodi spustili na vodu v loděnici Barkmet ve Lhotce nad Labem poblíž Lovosic. Takzvané kasko vytvořili...

Najdete na iDNES.cz