Šperkařská firma prosévá na Litoměřicku půdu, hledá vzácný český granát

  13:58aktualizováno  13:58
Pole od zemědělců u Podsedic na Litoměřicku si kvůli těžbě českého granátu pronajímá šperkařská firma. Prosévá je, aby našla vzácné drahokamy. Posléze vytěženou zeminu vrací i s ornicí nazpět zemědělcům. V deseti tunách hlíny se najde zhruba deset deka granátů.

Pravé české granáty. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Největší cenné kameny jsou velké jen šest milimetrů. Je téměř neuvěřitelné, jak jednoduchá mechanika, voda a lidská práce vydoluje z tun obyčejné hlíny drobné kamínky pro jemné šperky.

Jak těžba probíhá

Těžební právo na granáty má u Podsedic Družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Pronajímá si soukromá pole v okolí a postupně je prosévá. Vždy několik hektarů polí se postupně odváží do úpravny, kde je čtrnáct zaměstnanců prolévá vodou, žene přes mechanické bubny, pračky a síta.

Z každého náklaďáku firma odebere deset deka a hlínu vrátí zpět. Vytěžená plocha se poté zasype, znovu překryje ornicí a vrátí zemědělcům. Přes léto vozí hlínu k proplachování a prosévání na úpravně až dvacet nákladních aut za den.

"Jedno auto přiveze z lomu, který je dva kilometry odtud, deset tun hlíny. Kolik se z ní vybere granátů? Asi deset deka, to je jedna hrst. Ale někdy ani to ne," popisuje výtěžnost vedoucí lomu Jaroslav Pazourek.

Na polích kolem Podsedic je prý možné najít granáty i při obyčejné procházce. Díky tisícovkám let působení vody, mrazu a slunce jsou totiž granáty vydrolené a roztroušené po celém okolí.

"Lidé tady různě chodí a zkoušejí je hledat pořád. Je to možné, ale musí být po dešti a svítit sluníčko, pak se omyté plošky granátů lesknou a je možné je najít," vysvětluje Pazourek.

Unikátní české granáty mají původní ložisko v lokalitě Linhorka, která je kousek od zříceniny hradu Oltářík i podsedického lomu. Na pole mezi Chrášťany a Podsedicemi se hornina s granáty dostala v době, kdy se České středohoří teprve tvarovalo.

Podobně vzácné kameny jsou prý jen na Sibiři

Vedoucí lomu na drahokamy Jaroslav Pazourek

Vedoucí lomu na drahokamy Jaroslav Pazourek

"Původně tady obyvatelé granáty jen sbírali. Později zemědělci přes léto něco pěstovali, přes zimu kopali granáty. Tak vznikly i různé dutiny, už nám do některých zapadla i nákladní tatra," popisuje dřívější způsoby hledání granátů vedoucí současného lomu a úpravny.

Český granát

Průsvitný minerál a drobný drahokam o velikosti nejčastěji od 1 do 6 milimetrů. Má ohnivou barvu díky zbarvení železem s příměsí chromu. Říká se mu také pyrop, termín český granát začal používat roku 1679 Bohuslav Balbín. Některé zlatnické památky pocházejí už ze 14. století. Císařovna Marie Terezie zakázala roku 1762 granáty vyvážet ze země.

V kanceláři lomu jsou i další vzorky toho, co se skrývá pod obilím a hlínou mezi Podsedicemi a Chrášťany. Několik velikostí granátů, tříděných podle rozměrů zrn. Ale také zirkony, olivíny, rubíny či titanity jako průvodné objevy.

I to je prý důkaz vysoké kvality českých granátů. "Stejné vzácné kovy se nacházejí už jen v Jakutsku, kde se těží diamanty," upozorňuje Pazourek.

Těžba granátů u Podsedic je jednoduchá mechanická práce, ale bez vědy se neobejde. Geologové dělali v celém okolí vrty, takže existuje mapa, jež ukazuje, kde se dál může těžit.

"Průzkumy jsou udělané zatím na devadesát let dopředu. V zemi toho ale bude ještě víc," je si jistý Pazourek. Šperky z unikátního českého granátu se tak budou vyrábět ještě hodně dlouho.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Výši trestu za střelbu v Chomutově soud projedná znovu, žalobci uspěli

Odsouzený Petr Benda.

Nejvyšší soud v kauze zastřelení řidiče dodávky na chomutovském sídlišti odmítl dovolání odsouzeného Petra Bendy,...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz