Elektrárnu vlastní skupina Sev.en Energy. Mluvčí Eva Maříková řekla, že nejprve se musí vedení podrobně seznámit s rozsudkem, než ho bude komentovat.
Podle právničky organizace Frank Bold Elišky Beranové soud výjimku zrušil kvůli závažným pochybením při zjišťování skutkového stavu, jejichž vlivem byly limity udělené elektrárně v emisní výjimce významně nadhodnoceny.
„Od začátku jsme říkali, že emisní výjimka pro uhelnou elektrárnu Počerady je příliš benevolentní a její udělení není v souladu se zákonem. Elektrárna Počerady tak bude muset zastavit provoz. Žádná katastrofa to nebude. Počerady nevyrábějí žádné teplo a elektřiny je nyní v Evropě dostatek i díky tomu, že se masivně rozvíjejí obnovitelné zdroje energie,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Podle ekologických organizací nehrozí, že by kvůli zastavení provozu nebylo v Česku dostatek elektřiny. „Pro síť to není problém a dodávky elektřiny nebudou,“ doplnil Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA.
Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač už dříve uvedl, že elektrárnu zvažuje zavřít na jaře 2025.
V elektrárně funguje pět bloků. Dva z nich měl provozovatel podle ekologických organizací odstavit už 1. července, protože jim část výjimky přestala platit. Kdyby soud výjimku nezrušil, pro další blok by přestala platit 31. prosince a pro poslední dva bloky 30. června 2025, uvedly organizace.
Na splnění ekologických limitů pracuje skupina podle Maříkové intenzivně už od chvíle převzetí Elektrárny Počerady, tedy od roku 2021. „V našem zájmu je výrobou v Počeradech co nejméně zatěžovat životní prostředí. Rozptylová studie, kterou jsme k žádosti o výjimku dokládali, jasně dokazuje, že výjimka má na životní prostředí zanedbatelný či dokonce neměřitelný vliv,“ uvedla Maříková.
Každý blok má výkon 200 megawatt. Elektrárna Počerady má 277 kmenových zaměstnanců. Provozovatel žádal o prodloužení výjimky do konce dubna 2027. O výjimce rozhodoval Krajský úřad Ústeckého kraje.
5. září 2020 |