Bývalý ředitel společnosti Femme František Novotný a předsedkyně představenstva Dana Helebrant před soudem v Lounech. (6. ledna 2020) | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Firmu soudí za zamoření půdy, obžalovaní svalují vinu jeden na druhého

  • 5
Okresní soud v Lounech v pondělí začal projednávat případ rozsáhlé ekologické havárie v Bezděkově. Nebezpečné kapalné odpady, které unikly z areálu firmy Femme, podle obžaloby zamořily území o rozloze téměř 40 tisíc metrů čtverečních.

Obžalovanými jsou společnost Femme a její dva představitelé – bývalý ředitel František Novotný a předsedkyně představenstva Dana Helebrant .

„V období nejméně od září 2014 do srpna 2015 do areálu firmy, která se zabývala likvidací nebezpečného odpadu, nechali navážet nebezpečný kapalný odpad a úkolovali zaměstnance a řidiče cisteren k neoprávněné manipulaci s tímto odpadem,“ uvedla lounská žalobkyně Radka Pavlišová.

Fotogalerie

Za to muži hrozí až pětileté vězení, ženě až osm let. Ta je navíc obžalovaná z pokusu o pojišťovací podvod ve výši pět milionů korun.

Nebezpečné chemikálie, které firma nebyla schopná z kapacitních důvodů zpracovat, její pracovníci podle spisu vypouštěli do kanálu na dvoře firmy.

Další odpad končil v silážních jámách, jímkách a obrovské retenční nádrži, která nebyla zabezpečená proti úniku látek do okolního prostředí.

„Když byly tyto nádrže plné, nechali obžalovaní vykopat jámu o velikosti zhruba 30 krát 5 metrů a hloubce zhruba tři metry, kam nebezpečné tekuté látky přečerpávali,“ uvádí dále obžaloba.

„Uniklo více než 500 tun odpadních vod, obsahujících zvlášť nebezpečné látky, které jsou karcinogenní, velmi kyselé a obsahují další škodlivé těžké kovy,“ popsala žalobkyně.

Podle spisu se obžalovaní snažili své počínání zakrýt a nevedli řádnou evidenci povinných dokladů. K navážení odpadu docházelo podle Pavlišové i v noci, aby o tom vědělo co nejméně svědků.

Před soudem bývalí spolupracovníci svalovali vinu jeden na druhého. Bývalý ředitel Novotný se popsal jako obětní beránek panovačné nadřízené (spoluobviněná předsedkyně představenstva společnosti, pozn. red.).

Práce v rozporu s legislativou byla ve firmě zavedenou praxí

K činu se Novotný částečně doznal. „Poslouchal jsem a plnil jen její zadání. Ona je velmi autoritativní a zpětně nedokážu říci, proč jsem to dělal. Měl jsem obavy, že bez zaměstnání neuživím rodinu a strach, že se mi pomstí,“ vysvětloval.

Podle něj bylo zavedenou praxí, že se ve firmě s nebezpečnými odpady pracovalo v rozporu s legislativou již před jeho nástupem do vedení společnosti.

Obviněná Dana Helebrant zase tvrdila, že veškerý provoz měl na starosti ředitel, kterému bezvýhradně důvěřovala a že nelegální činnost je jeho dílem.

„Neustále mě ubezpečoval, že je vše v pořádku, že všechno kolem provozu zařídí a že si s ničím nemám dělat starost,“ vypovídala předsedkyně představenstva společnosti.

„Prezentoval se jako velký odborník a já mu věřila, byla to chyba. Zničil zavedenou rodinnou firmu,“ dodala s tím, že v té době na tom byla psychicky špatně kvůli úmrtí manžela, který firmu před tím vedl.

Protizákonné praktiky firmy odhalila v létě 2015 kontrola České inspekce životního prostředí.

„Když jsem přijela na místo, byla jsem v šoku. Z jedné nádrže vedla hadice do vykopané jámy, která byla navíc zakrytá velkými kontejnery. Snažila jsem se kontaktovat ředitele, ten se mi ale vyhýbal. Zaměstnanci mi sdělili, že jámu vykopali na jeho příkaz,“ vypověděla obžalovaná žena.

Česká inspekce životního prostředí u soudu vystupuje jako poškozený subjekt. Její zástupce vznesl požadavek na odškodnění ve výši 19 milionů korun.

Soudní líčení bude pokračovat v dalších týdnech výslechem svědků.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.