Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Exprimátora Ústí soud pravomocně zprostil obžaloby za vítání občánků

  11:59aktualizováno  11:59
Ústecký krajský soud zprostil pravomocně obžaloby někdejšího primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a bývalého radního Josefa Macíka (oba ČSSD) v kauze výběrového řízení na projekt vítání občánků. Potvrdil tím rozsudek okresního soudu. Ten nejprve oba potrestal podmínkami, napodruhé oba obžaloby zprostil.

„Obžaloba je postavena na podezření, což našlo svůj význam na počátku řízení, ale pro stanovení viny je potřeba stoprocentní jistota, že se skutek stal a spáchali ho obžalovaní, to však konstatovat nelze,“ uvedl předseda odvolacího senátu Edvin Svoboda.

Fotogalerie

„Pochybnosti jsou takové intenzity, že nelze rozhodnout o vině obžalovaných,“ dodal.

V případu jde v první řadě o zajištění vítání občánků z roku 2011. Podle spisu město oslovilo čtyři konkrétní a personálně vzájemně propojené společnosti.

Do výběrového řízení se však přihlásila ještě pátá společnost, a to s nejlépe zpracovanou nabídkou a nejnižší cenou. Magistrát pak výběrové řízení bez udání důvodu zrušil. Vzápětí uzavřel smlouvu se společností Darothore formou zakázky omezeného rozsahu, nebylo proto nutné konkurz pořádat.

Úřad poté nechal uspořádat výběrové řízení na vítání občánků pro roky 2012 až 2014. Konkurz pro něj zajišťovala pražská firma.

Přihlásila se do něj jen Darothore, s níž následně město uzavřelo smlouvu na celkem 5,2 milionu korun. Zaplatilo však jen za jeden rok, poté od smlouvy odstoupilo. Podle vyšetřovatelů kvůli mediálnímu tlaku.

„Důvodné podezření, že byli vedeni cílem zajistit prospěch společnosti Darothore, se nabízí. Ale kategoricky takový závěr učinit nelze,“ uvedl Edvin Svoboda.

Svoboda doplnil, že se neprokázala nerovnost podmínek ve výběrovém řízení a poukázal při tom na fakt, že do druhého konkurzu na roky 2012 až 2014 se původně nejlevnější firma mohla přihlásit také, neudělala to však.

Okresní soud původně uložil oběma mužům za pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku 18měsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky, oběma vyměřil pokutu 100 tisíc korun.

Současně jim soud také nařídil uhradit škodu 348 tisíc, což činil rozdíl za jeden rok mezi nabídkou Darothore z konkurzu na roky 2012 až 2014 a nejlevnější firmou z prvního výběrového řízení, která se však druhého neúčastnila.

Krajský soud však tento verdikt následně zrušil a první instanci nařídil případ projednat znovu s tím, že se má podrobněji zabývat důkazy.

Podruhé dvojici u okresního soudu obžaloby nakonec zprostili s odůvodněním, že městu nevznikla žádná škoda, a tudíž se nedopustili trestného činu. Krajský soud se podruhé musel věcí zabývat na základě odvolání státní zástupkyně.

„Nelze dojít k závěru, že by se původně nejlevnější společnost přihlásila se stejnou cenou jako v roce 2011,“ podotkl Svoboda s dovětkem, že obě výběrová řízení byla v souladu se zákonem.

Soud s Kailovou zatím uzavřený není

V kauze figuruje ještě jeden člověk, a sice bývalá náměstkyně ústeckého primátora a poslankyně Zuzana Kailová (ČSSD), jež se podle vyšetřovatelů se zmíněnými dvěma politiky na manipulaci podílela.

Policisté ji chtěli začít stíhat už v roce 2014 společně s Macíkem a Mandíkem, jenže Sněmovna ji tehdy nevydala. Imunita v jejím případě vše o několik let pozdržela. V současné době je tak její případ řešen samostatně.

Hlavní líčení s ní začalo u ústeckého okresního soudu teprve loni. Čelí obžalobě z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku s horní sazbou deset let. Vinu stejně jako Mandík s Macíkem odmítá.

Vzhledem k aktuálnímu verdiktu nad oběma muži zatím není jasné, zda státní zastupitelství v jejím případě nyní stáhne obžalobu, nebo zda bude proces pokračovat.

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Gólman o kruté diagnóze: Netrpím sebelítostí, chci se s rakovinou domluvit

Kruté diagnóze se rozhodl postavit bývalý ligový fotbalista Radim Novák. Podpořili ho bývalí spoluhráči z Ústí nad...

Byli rodina, osm udušených je tragédie, říká o požáru starostka Vejprt

„Jezdili jsme spolu na výlety. Nebyli to klienti, byla to rodina,“ říkala novinářům starostka Vejprt Jitka Gavdunová v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prvorepublikový bunkr Němci zalili betonem, nyní ho nadšenci vybourávají

Tuny kamenů a betonu budou muset vybourat nadšenci z bunkru, který se nachází na výstavišti v Lounech a byl součástí...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Konec plánů. Vrbenského lázně na ústeckém Střekově jsou opět na prodej

Vrbenského lázně, někdejší pýcha ústecké městské čtvrti Střekov, která je však dnes ve značně zbědovaném stavu, se...

Po požáru ve Vejprtech je ve vážném stavu jeden pacient, klienti se vracejí

Jeden z pacientů hospitalizovaných po požáru ústavu ve Vejprtech je stále ve vážném stavu připojen na plicní ventilaci....

Kouřit chodili klienti ven, říká vedoucí vyhořelého domova ve Vejprtech

Teď bude všechno jiné, říká vedoucí domova pro postižené ve Vejprtech, který byl v neděli na místě tragického požáru....

Vejprty vypraví obětem ohně pohřeb. Ještě nechci vědět komu, říká starostka

Krušnohorské město Vejprty vypraví společný pohřeb pro klienty domova pro mentálně postižené, kteří zemřeli při...

Najdete na iDNES.cz