Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Exprimátora Ústí soud pravomocně zprostil obžaloby za vítání občánků

  11:59
Ústecký krajský soud zprostil pravomocně obžaloby někdejšího primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a bývalého radního Josefa Macíka (oba ČSSD) v kauze výběrového řízení na projekt vítání občánků. Potvrdil tím rozsudek okresního soudu. Ten nejprve oba potrestal podmínkami, napodruhé oba obžaloby zprostil.

„Obžaloba je postavena na podezření, což našlo svůj význam na počátku řízení, ale pro stanovení viny je potřeba stoprocentní jistota, že se skutek stal a spáchali ho obžalovaní, to však konstatovat nelze,“ uvedl předseda odvolacího senátu Edvin Svoboda.

Fotogalerie

„Pochybnosti jsou takové intenzity, že nelze rozhodnout o vině obžalovaných,“ dodal.

V případu jde v první řadě o zajištění vítání občánků z roku 2011. Podle spisu město oslovilo čtyři konkrétní a personálně vzájemně propojené společnosti.

Do výběrového řízení se však přihlásila ještě pátá společnost, a to s nejlépe zpracovanou nabídkou a nejnižší cenou. Magistrát pak výběrové řízení bez udání důvodu zrušil. Vzápětí uzavřel smlouvu se společností Darothore formou zakázky omezeného rozsahu, nebylo proto nutné konkurz pořádat.

Úřad poté nechal uspořádat výběrové řízení na vítání občánků pro roky 2012 až 2014. Konkurz pro něj zajišťovala pražská firma.

Přihlásila se do něj jen Darothore, s níž následně město uzavřelo smlouvu na celkem 5,2 milionu korun. Zaplatilo však jen za jeden rok, poté od smlouvy odstoupilo. Podle vyšetřovatelů kvůli mediálnímu tlaku.

„Důvodné podezření, že byli vedeni cílem zajistit prospěch společnosti Darothore, se nabízí. Ale kategoricky takový závěr učinit nelze,“ uvedl Edvin Svoboda.

Svoboda doplnil, že se neprokázala nerovnost podmínek ve výběrovém řízení a poukázal při tom na fakt, že do druhého konkurzu na roky 2012 až 2014 se původně nejlevnější firma mohla přihlásit také, neudělala to však.

Okresní soud původně uložil oběma mužům za pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku 18měsíční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky, oběma vyměřil pokutu 100 tisíc korun.

Současně jim soud také nařídil uhradit škodu 348 tisíc, což činil rozdíl za jeden rok mezi nabídkou Darothore z konkurzu na roky 2012 až 2014 a nejlevnější firmou z prvního výběrového řízení, která se však druhého neúčastnila.

Krajský soud však tento verdikt následně zrušil a první instanci nařídil případ projednat znovu s tím, že se má podrobněji zabývat důkazy.

Podruhé dvojici u okresního soudu obžaloby nakonec zprostili s odůvodněním, že městu nevznikla žádná škoda, a tudíž se nedopustili trestného činu. Krajský soud se podruhé musel věcí zabývat na základě odvolání státní zástupkyně.

„Nelze dojít k závěru, že by se původně nejlevnější společnost přihlásila se stejnou cenou jako v roce 2011,“ podotkl Svoboda s dovětkem, že obě výběrová řízení byla v souladu se zákonem.

Soud s Kailovou zatím uzavřený není

V kauze figuruje ještě jeden člověk, a sice bývalá náměstkyně ústeckého primátora a poslankyně Zuzana Kailová (ČSSD), jež se podle vyšetřovatelů se zmíněnými dvěma politiky na manipulaci podílela.

Policisté ji chtěli začít stíhat už v roce 2014 společně s Macíkem a Mandíkem, jenže Sněmovna ji tehdy nevydala. Imunita v jejím případě vše o několik let pozdržela. V současné době je tak její případ řešen samostatně.

Hlavní líčení s ní začalo u ústeckého okresního soudu teprve loni. Čelí obžalobě z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku s horní sazbou deset let. Vinu stejně jako Mandík s Macíkem odmítá.

Vzhledem k aktuálnímu verdiktu nad oběma muži zatím není jasné, zda státní zastupitelství v jejím případě nyní stáhne obžalobu, nebo zda bude proces pokračovat.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Sex za pár stovek. Prostitutky vydělávají stále méně, šetří hlavně Němci

Premium Energetická krize a rostoucí inflace ovlivňují i nejstarší řemeslo. Podle kvalifikovaných odhadů přibylo v zemi žen...

V litvínovském ghettu bourají další zničený dům, v paneláku bylo 144 bytů

V litvínovském Janově, největší sociálně vyloučené lokalitě v Česku, odstartovala demolice dalšího prázdného a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český Hulk po ostudě před zraky Furyho přerušil kariéru. Boxera skolila jeho hlava

Český profesionální box ztrácí, přinejmenším dočasně, jeden ze svých největších talentů. Tomáš Šálek uvolnil titul...

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmnáctiletou matku s kojencem policie vypátrala na Děčínsku, jsou v pořádku

Policisté vypátrali sedmnáctiletou matku s jedenáctiměsíční dcerou, které hledali několik týdnů. Mladá žena se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Jezdil s písmenem Z na autě, v mobilu měl Putina. Soud cizince vyhostil

Chomutovský okresní soud na čtyři roky vyhostil z České republiky Němce Arenda Thieleho. Důvodem je jeho schvalování...

Romští uprchlíci v Bílině bydlet nebudou, ministerstvo od nápadu ustoupilo

Romští uprchlíci z Ukrajiny v Bílině ubytovaní nebudou. Správa uprchlických zařízení (SUZ) ministerstva vnitra na...

Muzeum v Lounech se po velké opravě otevírá, návštěvníci uvidí dvě výstavy

Po více než dvou letech se dnes v Lounech otevírá pro veřejnost opravený historický dům Sokolů z Mor, který využívá...

Udělejte další záchytky, množí se tu bezdomovci, apelují Teplice na kraj

Vedení Teplic chce po Ústeckém kraji a Krajské zdravotní, která v regionu provozuje sedm nemocnic, aby zřídily...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...