Krajský soud řeší, zda se v Ústí nad Labem kupovaly volební hlasy

  16:15aktualizováno  16:15
Krajský soud se začal zabývat trojím napadením voleb v Ústí nad Labem. Stížnosti se týkaly hlasování do ústeckého zastupitelstva, centrálního obvodu a čtvrti Neštěmice. Podaly je TOP 09, STAN a KDU-ČSL, které při komunálních volbách kandidovaly společně a neúspěšně, kvůli údajnému kupování hlasů.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Zástupci těchto stran s ním spojují Ústecké fórum občanů (UFO), které nyní ve městě spoluvládne. 

Konkrétně upozorňují na lokality Předlice, které spadají pod centrální část, a Krásné Březno, jež patří do Neštěmic. Údajné kupčení s hlasy v těchto dvou oblastech pak podle nich mělo vliv i na volby týkající se magistrátu.

„Je pro mě nepřijatelné, aby bylo akceptováno uplácení voličů. Toto počínání považuji za amorální,“ uvedl Zbyněk Novák, jenž podal stížnosti ohledně voleb do zastupitelstva města a v centrální části, kde kandidoval. Pro Neštěmice ji podala Venuše Studničková.

Pokud jde o Předlice, UFO tam získalo 76 procent hlasů, přičemž volební účast byla necelých 15 procent. V Krásném Březně dostalo také nejvíce hlasů, konkrétně 21,39 procenta. Volební účast zde byla necelých 21 procent. V centrálním obvodu zvítězilo PRO! Ústí, v Neštěmicích pak Vaše Ústí.

Soud se v souvislosti se stížnostmi obrátil na Český statistický úřad, aby přepočítal výsledky, pokud by se nezapočítaly výsledky z Předlic a Krásného Března. 

Podle statistiků by to nemělo vliv na rozložení mandátů do zastupitelstva města a v centrálním obvodu. Ovlivnilo by to však výsledky v Neštěmicích. UFO by tam získalo jen jeden mandát místo dvou a hnutí Vaše Ústí by si o jeden polepšilo na šest křesel.

UFO bylo v souvislosti s možným nakupováním hlasů zmiňováno v médiích či na sociálních sítích.

Před soudem dnes vypovídal redaktor MF DNES Artur Janoušek, jenž se tématem zabýval. Jeho výpověď se týkala pouze Krásného Března. Tam se v době konání voleb vydal poté, co se v online zpravodajství dozvěděl, že se tam vypravilo naráz k volbám nezvyklé množství lidí. „Od lidí jsem se dozvídal, že to má souviset s UFO,“ vypověděl.

UFO, za něhož se u soudu objevil současný náměstek primátorky Jiří Madar, už dříve odmítlo, že by kupčilo s hlasy.

Rozhodnutí padne v úterý

Volby v Krásném Březně řeší i policie. „Zatím nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby,“ sdělil MF DNES policejní mluvčí Daniel Vítek. Soud o třech stížnostech rozhodne v úterý.

Mezitím pokračuje vyjednávání o nové magistrátní vládnoucí koalici. Vítězné ANO jedná s třetím hnutím UFO, s ODS a PRO Zdraví a Sport. Na facebookovém profilu ANO se nyní objevila informace, že se jeho zastupitelský klub jednohlasně vyslovil právě pro tuto koalici.

Pokud jde o stížnosti na volby, krajský soud jich přijal celkem 27. Několik jich už zamítl. Například tři stížnosti z Mostu a dále také na volby v Trmicích, Bitozevsi, Jiříkově či Chabařovicích. Vedle Ústí nad Labem pak bude ještě rozhodovat o podnětech týkajících se Bíliny, Litvínova, Chomutova či Moldavy.

Na Moldavě soud zkoumá podezřelý nárůst voličů těsně před volbami, přičemž někteří noví voliči se přihlásili k trvalému pobytu v hotelích, které patří starostovi Jaroslavu Pokovi a jeho družce Ivetě Boudišové.

Upozorňovala na to politická opozice podle které v tom byla jasná snaha volby ovlivnit. Stížnost v souvislosti s tím však podala paradoxně Boudišová, jež si stěžuje, že stranu, za níž kandidoval Pok i ona takové zvěsti poškodily. Jejich partaj skončila druhá a mohla by být v opozici. Také v tomto případě padne rozhodnutí v úterý.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou  vytvořili z alobalu masky v...

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí...

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Ústecký kraj nakoupil nové autobusy. Jsou předražené, tvrdí opozice

Nové autobusy Dopravního podniku Českých Budějovic.

Za více než miliardu korun pořídil Dopravní společnost Ústeckého kraje celkem 161 linkových autobusů. Kraj si na ně...

Najdete na iDNES.cz