Krajský soud řeší, zda se v Ústí nad Labem kupovaly volební hlasy

  16:15aktualizováno  16:15
Krajský soud se začal zabývat trojím napadením voleb v Ústí nad Labem. Stížnosti se týkaly hlasování do ústeckého zastupitelstva, centrálního obvodu a čtvrti Neštěmice. Podaly je TOP 09, STAN a KDU-ČSL, které při komunálních volbách kandidovaly společně a neúspěšně, kvůli údajnému kupování hlasů.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Zástupci těchto stran s ním spojují Ústecké fórum občanů (UFO), které nyní ve městě spoluvládne. 

Konkrétně upozorňují na lokality Předlice, které spadají pod centrální část, a Krásné Březno, jež patří do Neštěmic. Údajné kupčení s hlasy v těchto dvou oblastech pak podle nich mělo vliv i na volby týkající se magistrátu.

„Je pro mě nepřijatelné, aby bylo akceptováno uplácení voličů. Toto počínání považuji za amorální,“ uvedl Zbyněk Novák, jenž podal stížnosti ohledně voleb do zastupitelstva města a v centrální části, kde kandidoval. Pro Neštěmice ji podala Venuše Studničková.

Pokud jde o Předlice, UFO tam získalo 76 procent hlasů, přičemž volební účast byla necelých 15 procent. V Krásném Březně dostalo také nejvíce hlasů, konkrétně 21,39 procenta. Volební účast zde byla necelých 21 procent. V centrálním obvodu zvítězilo PRO! Ústí, v Neštěmicích pak Vaše Ústí.

Soud se v souvislosti se stížnostmi obrátil na Český statistický úřad, aby přepočítal výsledky, pokud by se nezapočítaly výsledky z Předlic a Krásného Března. 

Podle statistiků by to nemělo vliv na rozložení mandátů do zastupitelstva města a v centrálním obvodu. Ovlivnilo by to však výsledky v Neštěmicích. UFO by tam získalo jen jeden mandát místo dvou a hnutí Vaše Ústí by si o jeden polepšilo na šest křesel.

UFO bylo v souvislosti s možným nakupováním hlasů zmiňováno v médiích či na sociálních sítích.

Před soudem dnes vypovídal redaktor MF DNES Artur Janoušek, jenž se tématem zabýval. Jeho výpověď se týkala pouze Krásného Března. Tam se v době konání voleb vydal poté, co se v online zpravodajství dozvěděl, že se tam vypravilo naráz k volbám nezvyklé množství lidí. „Od lidí jsem se dozvídal, že to má souviset s UFO,“ vypověděl.

UFO, za něhož se u soudu objevil současný náměstek primátorky Jiří Madar, už dříve odmítlo, že by kupčilo s hlasy.

Rozhodnutí padne v úterý

Volby v Krásném Březně řeší i policie. „Zatím nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby,“ sdělil MF DNES policejní mluvčí Daniel Vítek. Soud o třech stížnostech rozhodne v úterý.

Mezitím pokračuje vyjednávání o nové magistrátní vládnoucí koalici. Vítězné ANO jedná s třetím hnutím UFO, s ODS a PRO Zdraví a Sport. Na facebookovém profilu ANO se nyní objevila informace, že se jeho zastupitelský klub jednohlasně vyslovil právě pro tuto koalici.

Pokud jde o stížnosti na volby, krajský soud jich přijal celkem 27. Několik jich už zamítl. Například tři stížnosti z Mostu a dále také na volby v Trmicích, Bitozevsi, Jiříkově či Chabařovicích. Vedle Ústí nad Labem pak bude ještě rozhodovat o podnětech týkajících se Bíliny, Litvínova, Chomutova či Moldavy.

Na Moldavě soud zkoumá podezřelý nárůst voličů těsně před volbami, přičemž někteří noví voliči se přihlásili k trvalému pobytu v hotelích, které patří starostovi Jaroslavu Pokovi a jeho družce Ivetě Boudišové.

Upozorňovala na to politická opozice podle které v tom byla jasná snaha volby ovlivnit. Stížnost v souvislosti s tím však podala paradoxně Boudišová, jež si stěžuje, že stranu, za níž kandidoval Pok i ona takové zvěsti poškodily. Jejich partaj skončila druhá a mohla by být v opozici. Také v tomto případě padne rozhodnutí v úterý.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Trať na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře do pátku

Na železniční trati mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku 17. května...

Železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře zřejmě do pátku....

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Vzácnou salmonelu, která postihla Ústečany, si někdy lidé vozí z Egypta

Ilustrační snímek

Hygienici dál marně pátrají po zdroji vzácné salmonely hadar, kterou se v uplynulých dnech nakazili čtyři lidé z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz