Soud snížil trest za týrání psa, do vězení ale surovce z Děčína poslal

  14:15aktualizováno  14:15
Ústecký krajský soud snížil o pět měsíců trest Ondreji Hovánovi z Děčína, který brutálně týral svého psa Ronnyho. I tak půjde šestadvacetiletý muž za svůj čin do vězení. „Hlavní je, že půjde sedět natvrdo,“ říká strážník, který polomrtvého psa zachránil.

Týraný pes Ronny již v péči odborníků. | foto: Městský útulek pro opuštěná a zatoulaná zvířata Děčín

Odvolací soud původní trest zmírnil z 21 na 16 měsíců, avšak zachoval ho jako nepodmíněný.

„Rozsudek je pravomocný. Důvody snížení trestu budou uvedeny v písemném rozhodnutí soudu, to však ještě nebylo doručeno všem účastníkům řízení, proto nyní bližší informace podávat nemohu,“ uvedla mluvčí ústeckého krajského soudu Veronik Suchoňová.

Fotogalerie

Ondrej Hován má už jeden záznam v trestním rejstříku. Skutku, za který byl nyní odsouzen, se dopustil necelé tři roky poté, co opustil brány vězení.

„Jsem rád, že ho vůbec odsoudili. Že dostal trest, je pro mě důležité, protože ten člověk se choval velice brutálně. Když někdo takto seřeže psa, je už jen malý krok k tomu, aby stejně seřezal třeba starou paní nebo dítě,“ komentoval rozsudek strážník z Děčína Václav Němeček, který týraného psa zachránil.

„Trest mu soud sice snížil, ale hlavní je, že ho potvrdil jako nepodmíněný. Advokát možná muži poradil, ať spolupracuje, proto to snížení. Že však šel sedět natvrdo, je nutné proto, aby si lidé uvědomovali, že takovéto věci se dělat nesmí,“ sdělil Němeček.

Na týrání zhruba ročního křížence labradorského retrívra Ronnyho upozornili Němečka před rokem sousedé (o následné záchraně psa jsme psali zde).

Pes měl vykopané zuby a přišel o oko

„Týrání prožil jako štěně, bylo mu 11 měsíců, když jsem ho našel. Surovým chováním přišel o jedno oko, měl ho ukopnuté. Spodní čelist měl rozdrcenou a vrchní zlomenou. Pobitý byl po celém těle,“ popsal strážník stav, ve kterém psa objevil.

„Když jsem ho našel a dával jsem mu napít, všimnul jsem si, že krvácí z mordy. Podíval jsem se mu do ní a zjistil jsem, že má vykopané zuby,“ dodal Němeček.

Majitel psa se k činu přiznal, ale tvrdil, že ho pes napadl. Soud však neuznal, že by šlo o nutnou obranu, protože týrání bylo opakované.

„Ronny je nyní v náhradní rodině a má se dobře,“ říká Němeček s poznámkou, že veškeré informace o náhradní rodině jsou z bezpečnostních důvodů raději utajené.

Nepodmíněné tresty soudy v případě týrání zvířat zatím udělují jen výjimečně. Loni už ale takový dostal i Jan Kořalka známý ze SuperStar. Soud mu uložil rok vězení za to, že utopil štěně ve vaně a dalšímu psu zlomil nohu (psali jsme zde).

Strážník Václav Němeček je rád, že se vnímání takovýchto činů mění. „Deset let jsem pracoval v kriminále a nezažil jsem tam nikoho, kdo by seděl za týrání zvířete. Přitom dříve případů týrání zvířat určitě nebylo nijak méně,“ řekl.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

V promlčeném případu náměstka Kliky soudci nepochybili, říká jejich šéf

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého okresního soudu hájí postup dvou svých soudců. Ti opakovaně zprošťovali obžaloby náměstka hejtmana...

Dřevo na opravu vzácné památky připluje po Labi, jako před staletími

Pozdně gotický dům Kalich v Litoměřicích bude opraven použitím původních...

Nejnavštěvovanější památku v Litoměřicích, pozdně gotický dům Kalich, který je považován za ikonu města, čeká oprava....

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz