Obvinění z přepadení klenotnictví jsou ve vazbě. Tvrdí, že je někdo najal

  10:00aktualizováno  17:06
Okresní soud v Teplicích poslal do vazby čtveřici mužů, kteří jsou obvinění z pondělního loupežného přepadení klenotnictví v teplické Krupské ulici. Jejich auto s litevskou značkou, kterým z Teplic po činu ujeli, kriminalisté vypátrali a podezřelé zadrželi ani ne za 24 hodin v Praze.

Do budovy okresního soudu v Teplicích všechny čtyři obviněné muže ve věku 32 až 41 let od rána vozila jednoho po druhém zásahová jednotka. Po jednom je eskorta vodila i do jednací síně, proto se rozhodování protáhlo až do poledne. 

Soud všechny obviněné poslal do vazby. Podle mluvčí soudu Terezy Šponiarové je důvodem uvalení vazby obava, že by obvinění zmizeli v zahraničí. U jednoho navíc pro podezření z další trestné činnosti, protože byl již čtrnáctkát trestaný ve čtyřech různých zemích. 

Krajští kriminalisté dopoledne novinářům sdělili, že obvinění jsou pravděpodobně Litevci. Mají litevské doklady, není však ještě jisté, zda jsou pravé. V případě, že se prokáže vina stíhaných, hrozí všem čtyřem jako organizované skupině osm až patnáct let vězení.  

Počet obviněných se však možná ještě rozšíří. Aktéři loupeže totiž tvrdí, že byli na celou akci pouze najati a jejich odměna se měla odvíjet od toho, kolik zboží se jim podaří odcizit. Policie tak nyní pátrá ještě po organizátorech celé akce, zapojen je také Interpol. 

Kriminalisté prozradili, že jim při pátrání po lupičích z klenotnictví pomohla shoda okolností. V tu dobu totiž vyšetřovali vraždu prostitutky v teplické Nákladní ulici, která není od Krupské ulice až tak vzdálená. V okolí proto bylo nasazeno množství policistů. 

Kvůli vraždě měli město i díky kamerovým záznamům dokonale nastudované. „Znali jsme pohyb lidí. Pracovali jsme na těch místech natolik, že když se k nám dostala informace o unikajícím vozidle pachatelů, byli jsme schopní ho lustrovat,“ podotkl náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

To znamená, že když policisté dostali hlášku o ujíždějícím autě lupičů, viděli ho na záznamu z kamer a podle poznávací značky mohli vyhledat, komu vůz patří.

Do klenotnictví vtrhli čtyři muži s pepřovým sprejem a pistolí, u níž se později zjistilo, že to byla jen maketa, v pondělí před jedenáctou hodinou dopoledne. 

Fotogalerie

Na kamerových záběrech z prodejny je vidět, jak jeden z lupičů vytáhl revolver a odešel do zázemí obchodu za personálem. Další pachatel mezitím stříkl prodavačce za pultem do očí pepřový sprej.

„Zrovna jsem jednomu zákazníkovi prodával hodinky, když dovnitř vešli lupiči. Nastal hrozný zmatek, mávali pistolí, mluvili nesouvisle, spíš to byly výkřiky a my jsme v první chvíli ani nerozuměli, co po nás chtějí,“ líčil majitel teplického klenotnictví.

„Nařídili, ať si lehneme na zem, spoutali nás pouty z nějakého sexshopu a i nám nastříkali do obličeje pepřový sprej,“ vyprávěl klenotník. Alarm si podle něj nikdo z obsluhy v tu chvíli netroufal zapnout.

Pachatelé si s sebou přinesli sekyru a páčidlo. Věděli, že v prodejně jsou luxusní hodinky a drahé šperky. Ukradli z vitrín asi 60 hodinek takových značek jako Breitling, Omega či Rado a také šperky, celkově za bezmála sedm milionů korun. 

„Nám se při domovní prohlídce podařilo zajistit osm hodinek, o větší části lupu bohužel v současnosti nevíme,“ poznamenal kriminalista Dvořák.

Lupiči stihli před příjezdem policie ujet starším stříbrným Renaultem Laguna combi, jež pak byl vidět na snímku z venkovní kamery. Nad městem vzápětí létal policejní vrtulník a monitoroval okolí.

Policisté při zásahu vytvořili v ulici zátaras ze služebních aut a přijela i sanita, protože panovala obava, že lupiči zadržují v prodejně rukojmí. Nikdo ale nebyl zraněn. 

Toto klenotnictví má pět poboček, kromě Teplic i v Chomutově, Žatci a v Ústí nad Labem. Teplická pobočka byla poslední, která ještě nebyla do té doby přepadena.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Další z rubriky

Kraj platí desetitisíce korun za rady pro náměstka hejtmana Martina Kliku

Radní Ústeckého kraje pro bezpečnost a sociální věci Martin Klika

Nejen opoziční zastupitelé Ústeckého kraje, ale i sám hejtman Oldřich Bubeníček se hodlají blíže zabývat podobou...

S referendem o nemocnici litoměřičtí radní do příštího roku čekat nechtějí

Nemocnice Litoměřice

Plné emocí bylo čtvrteční zasedání litoměřického zastupitelstva, které jednalo o litoměřické městské nemocnici. Opozici...

Devět lidí pašovalo a konzumovalo pervitin ve věznici na Lounsku

Sáček s kokainem, který našli celníci v autě na Jičínsku.

Policie ve spolupráci s vězeňskou službou odhalila a nyní už trestně stíhá organizovanou skupinu, která pašovala drogy...

Najdete na iDNES.cz