Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

  13:30aktualizováno  13:30
Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za dopravní nehodu, při níž na čtyřproudové silnici u Mostu srazil opilého muže. Ten na místě zemřel. Rozsudek není pravomocný, žalobce se odvolá, a kauza tak znovu poputuje ke krajskému soudu.

Martin Klika před mosteckým soudem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Krajský soud přitom předtím kauzu třikrát vrátil do Mostu s tím, že okresní soud podle něj nevyhodnotil správně důkazy. Naposledy navíc nařídil, aby věc řešil jiný soudce. 

Případ tak nyní rozhodoval Benno Eichler, jenž ovšem dospěl ke stejnému závěru jako dříve soudce Jan Hartman.

„Skutek není trestným činem,“ uvedl při úterním soudním líčení Eichler. „Příčinou toho všeho je chování pana poškozeného. Ten je jediným zdrojem toho, co se stalo,“ poznamenal.  

„Na té silnici se chodec v žádném případě vyskytovat nemá. Stejně jako kolega Hartman se domnívám, že na takovém místě nelze očekávat člověka. Není to bulvár určený ke korzování. Byla to bez diskuse překážka náhlá a nečekaná,“ pokračoval Eichler.

Žádná výstražná znamení jsem neviděl, říká Klika

Nehoda se stala 5. února 2013 po půl osmé večer na silnici I/13. Klika jel ve směru od Teplic, když chodce, jenž předtím způsobil nehodu v protisměru, srazil. 

Politik nebyl pod vlivem alkoholu, netelefonoval ani nepřekračoval rychlost. Státní zástupce se už dříve nechal slyšet, že díky dodržení předpisů, ho viní „pouze“ z usmrcení z nedbalosti v prvním odstavci, kde hrozí až tříletý trest.

Podle žalobce Klika nepřizpůsobil jízdu aktuální situaci na silnici, kde podle něj projížděla auta opatrně se zapnutými výstražnými světly, čímž upozorňovala právě na to, že se po komunikaci pohybuje daný muž. 

Klika opakovaně tvrdí, že žádná výstražná znamení neviděl.

Žalobce se opírá o kamerový záznam

Státní zástupce se opírá o kamerový záznam, na němž jsou vidět blikající auta a člověk, který mává na projíždějící řidiče. Podle vyšetřovatelů je to muž, kterého poté Klika srazil. 

Klikova obhájkyně naopak tvrdí, že záznam pochází až z doby po projednávané nehodě, kdy z Klikova auta vystoupil jeho spolucestující, bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda. Ten si prý oblékl výstražnou vestu a zatímco Klika volal policii, zastavoval projíždějící auta.

„Pan obžalovaný chování přizpůsobil. Když brzdila auta před ním, brzdil též. Teprve když vůz jedoucí před ním vjel do vedlejšího pruhu, mírně zvýšil rychlost o tři kilometry s vědomím, že má před sebou volnou cestu,“ podotkl soudce. „Podle soudu neporušil vůbec nic,“ zdůraznil Eichler.

Na základě odvolání státního zástupce se tedy případ počtvrté vrátí ke krajskému soudu, který se ztotožňuje se žalobcem.

Klika se o případu do médií nevyjadřuje. Nekomentoval ani nynější rozhodnutí okresního soudu. Přímo v jednací síní zopakoval, že je mu líto zmařeného lidského života, ale že se necítí vinen.

Martin Klika při jednom z předešlých soudních líčení:


Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Ústecký soud řeší vyhazov úřednice známé z kauzy ROP Severozápad

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Kauza machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad se opět dostala před soud. Netransparentní rozdělování peněz je...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz