Sokoli v Českém Švýcarsku vyvedli mladé, hnízda hlídají strážci

  9:33aktualizováno  9:33
Strážci v Národním parku České Švýcarsko a dalších místech hlídají hnízda vzácných sokolů stěhovavých. Hlídky je mají za úkol střežit v době líhnutí mláďat i kvůli zlodějům. Dravci jsou totiž na černém trhu žádaní.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) | foto: AP

Hlídky střeží kromě národního parku například i CHKO České středohoří, kde se nedávno jedno mládě přísně chráněného dravce vylíhlo poprvé po deseti letech. Je to statná samička a v pátek jí bylo přesně 14 dní.

Sokoli u nás

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

V 19. století hnízdilo na českém území 100 až 150 párů sokolů. V 70. letech minulého století ale kvůli nadměrnému užívání pesticidů zcela vyhynuli. Jedy byli infikováni holubi, jejich hlavní potrava.

Zpátky se sokoli vrátili až o dekádu později, kdy je začali vracet do přírody němečtí ochránci a některé páry přelétly do Čech. Rozšířili se v 90. letech, kdy se přidali i čeští ornitologové. I přesto ještě loni v celé zemi hnízdilo stále jen 53 párů sokolů.

"Žije tu jediný pár, a když teď vyvedl mládě, tak doufáme, že tu bude sokolů přibývat. Po roce 2001 odtud zmizeli a jejich další hnízdění byla neúspěšná, jednou kvůli tomu, že je vyrušil nezodpovědný horolezec," říká Václav Beran, který v celé zemi koordinuje péči o sokoly, kroužkuje je a ví o každém jejich hnízdě v Česku.

Strážci hnízda hlídají kvůli podobným excesům, v Českém středohoří je sledovala dokonce i poříční policie. Sokoli totiž na vyvedení mláďat potřebují klid. Pokud ho rodiče mají, je padesátiprocentní šance, že potomky vyvedou. Vylíhnout se mohou až 4 mláďata, běžná jsou dvě.

"Přirozenými nepřáteli sokolů jsou krkavec a výr velký. Ti jim likvidují vejce a výr i zabíjí mláďata. Takže sokoli mají svých starostí dost i bez lidí. Proto nám tak záleží na tom, aby měli klid," vysvětluje opatření mluvčí parku Tomáš Salov.

Nejvíc mláďat čekají právě v národním parku a také v CHKO Labské pískovce. Zde právě nyní na potomky čeká 9 párů sokolů a okolí jejich hnízd je až do konce června uzavřeno.

Sokoly ohrožují i zloději

Kromě nezodpovědných turistů a sportovců ale strážci hlídají hnízda ještě před dalším druhem lidských nepřátel - zloději. Ty přitom často neodradí ani hrozba vysoké pokuty. Na černém trhu totiž za vejce či mláďata dostanou mnohonásobně víc, než zaplatí.

"S vykrádáním hnízd se bohužel setkáváme neustále. Loni byla prokazatelně vykradena dvě, jedno přímo uprostřed Národního parku Krkonoše a jedno v Jeseníkách," říká Beran. Hnízdo v Krkonoších proto letos hlídá i kamera.

Chytit zloděje však není snadné ani tak. "Nelze sedět u všech hnízd 24 hodin denně. V Krkonoších zase padla mlha, a než se hlídač vzpamatoval, byla vejce pryč," popisuje Beran.

Loni vyvedlo mláďata 49 párů sokolů. Na severu Čech, kde je populace sokolů největší, má pravidelně mladé nejméně 10 párů těchto opeřenců. "Loňský rok byl rekordní, vylíhlo se 20 mláďat," říká ředitel NP České Švýcarsko Petr Benda s tím, že některá mláďata z Českého Švýcarska už dnes pro změnu hnízdí a vyvádějí mladé v parcích v Polsku či Německu.

"Je přitom naděje, že se sokoli vrátí i do dalších lokalit v kraji. Naučili se hnízdit na stromech, a dokonce i na lidských stavbách. Věřím proto, že příznivý trend bude pokračovat," dodal Beran.

Nejčtenější

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Plzeň v přípravě rozstřílela druholigové Ústí, trefil se i Kayamba

Plzeňský Milan Petržela v přípravném utkání proti Ústí nad Labem.

Model 4x30 minut a jasná výhra favorita. Fotbalisté Plzně v přípravném utkání hraném na čtvrtiny jasně přehráli...

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Dobří zedníci berou i 330 korun na hodinu. Sehnat se ale téměř nedají

Ilustrační snímek

Majitelé nemovitostí i stavební firmy v celém Ústeckém kraji marně shánějí zedníky. Mladí o profesi zájem nemají, už...

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Sníh ani bláto dětem v lesním klubu nevadí, venku tráví většinu času

Děti v lesním klubu v Hlinné jsou prakticky stále venku.

Děti z lesního klubu v Hlinné na Litoměřicku tráví bez ohledu na počasí většinu času venku. Nyní do zařízení, které...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz