Až nedávno si otec a syn Valáškovi ze Žatce sochy všimli před penzionem ve Starých Splavech u Máchova jezera. Stála tu roky a místní jí říkají lev Splavák.
„K Máchovu jezeru jezdíme řadu let na dovolenou a lva Splaváka jsme znali velmi dobře. Až jsem si časem začal čím dál tím víc uvědomovat, že je podobný našemu ztracenému lvu,“ přibližuje počátek objevu syn Přemysl Valášek.
Jeho otec pak jednoho dne zkontaktoval archeologa žateckého muzea a zjišťovali okolnosti zmizení lva. „Naše domněnka byla tak fantastická, že jsem se bál, že budeme za blbce, pokud se souvislost nepotvrdí,“ vzpomíná otec Ivo Valášek.
Lev nahradil na podstavci císaře
Ale nebyli. Lev stál na místě nynější malé chmelničky v centru Žatce od 21. září 1930, kdy nahradil zničenou sochu císaře Josefa II. Vydržel tu dvanáct let, než byl sejmut kvůli nařízení o sběru barevných kovů.
„Po celou válku i několik let poté se ho ale podařilo ve sběrných surovinách tajně uchovávat. V roce 1948 však zprávy o něm zmizely a od té doby jsme se domnívali, že byl zničený,“ vypráví archeolog Petr Holodňák.
Jak se teď podařilo zjistit, k Máchovu jezeru se dostal přes ředitele českolipské průmyslovky, který sochu ze sběrny v Litoměřicích odkoupil a chtěl ji dát před školu.
Nakonec ale lev skončil na skále nad chatovou osadou a poté, co ho svrhli vandalové a v roce 2006 byl zrestaurovaný, se přesunul na nynější místo u penzionu v ulici Dalibora z Myšlína.
Na tom, zda tu i zůstane, se teď obě radnice začnou domlouvat.