Žatec odmítl sochu koně stojícího na půllitrech, sklidila posměch veřejnosti

  16:31aktualizováno  16:31
Dominantou žateckého Nerudova náměstí se má stát nová plastika. Zastupitelé zamítli návrh na pořízení sochy koně stojícího na půllitrech piva sochaře Michala Gabriela a zaúkolovali městskou radu, aby se věcí znovu zabývala a připravila veřejnou soutěž.

Model sochy koně stojící na půllitrech piva vytvořený pro Nerudovo náměstí v Žatci | foto: Michal Gabriel

„Přikláním se k soutěži, ve které budeme moci vybírat z více návrhů,“ uvedla starostka Zdeňka Hamousová s tím, že o podobě plastiky nepanovala shoda ani mezi radními.

Fotogalerie

Zastupitelé měli na čtvrtečním jednání na stole čtyři konkrétní varianty sochy - koně stojícího na půllitrech, další varianta zahrnovala i fontánku v podobě nádoby.

Další dvě byly bez půllitrů a bez fontánky. Ani o jedné ale nakonec nehlasovali a rovnou se pustili do diskuze o tom, jakým způsobem vypsat veřejnou soutěž a jaké by měla mít podmínky.

Většina pak zvedla ruku pro návrh, aby se rada věcí zabývala znovu a připravila podklady buď pro výběrové řízení, nebo architektonickou soutěž.

Původně navrhovaný kůň stojící na půllitrech se setkal s odporem části veřejnosti. Fotografie modelu zveřejněná na sociálních sítích sklízí převážně posměch.

Podoba a způsob pořízení sochy se nezamlouvá ani šéfovi Žateckého okrašlovacího kolektivu. „Půllitry na nohou koně jsou daleko za hranicí vkusu. Nešťastný je také výběr autora, který proběhl na základě osobní známosti,“ uvedl Vladimír Vlach s tím, že město by mělo vypsat soutěž.

Socha má stát ve středu Nerudova náměstí, jehož proměnu radnice začala připravovat už před několika lety. Prázdná nevydlážděná plocha se má změnit v atraktivní prostor s lavičkami a stromy.

Stavební práce už začaly. Počítá se s náklady ve výši sedm milionů korun. Umístění sochy jako hlavního prvku prostranství se plánuje od roku 2017, kdy byl projekt schválen. Městský architekt požadoval, aby mělo ztvárnění vazbu na pivo či chmelařskou historii.

Sochu vytvořil umělec, jehož díla zdobí města u nás i v zahraničí

Ke spolupráci město přizvalo známého českého sochaře Michala Gabriela, jehož díla jsou v několika městech u nás i v zahraničí.

„Původně jsem navrhoval koně pokrytého strukturou tvořenou ořechovými skořápkami. Na takových sochách jsem v té době pracoval a připadalo mi přirozené promítnout svoji volnou tvorbu do nabízeného prostoru,“ popsal Michal Gabriel

„Po konzultaci s panem architektem jsem ale nakonec přistoupil na jím požadované symbolické spojení sochy koně s chmelem a pivem. Vypustil jsem tedy strukturu a sochu koně postavil na půllitry,“ dodal Gabriel.

První nápad zavrhl jako šílený

Zpočátku se ani jemu takové vyobrazení nezamlouvalo a jak sám říká, nápad zavrhl jako šílený. Myšlenka na koně s půllitry se mu ale stále vracela.

„Nakonec mi to nedalo a udělal jsem si malý model. K mému překvapení vypadal model tvarově velmi dobře. Postupně jsem si na něj zvykal, abych s ním později pana architekta seznámil. Očekával jsem odmítnutí, ale kůň s kopyty okovanými půllitry prošel,“ dodal Gabriel.

Socha Chmelového koně by byla odlita z bronzu, vážila by kolem 260 kilogramů a cena by vyšla na téměř 1,5 milionu korun bez DPH. Původně se počítalo s umístěním do podzimu letošního roku, do kdy má být hotové celé náměstí.

Sochař nyní zváží, zda se případné soutěže zúčastní. „Záleží na několika faktorech, především podmínkách a pak také na tom, zda to bude v mých časových možnostech,“ dodal Gabriel.

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Slavia - Teplice 3:0, mistr vedl po penaltě, výhru jistil góly v závěru

Suverénní slávistická jízda nejvyšší fotbalovou soutěží pokračuje - mistr porazil na startu druhé poloviny základní...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Shoda pachových stop přispěla k usvědčení vraha i z loupežného přepadení

Milan Oračko, jenž si nyní odpykává patnáctiletý trest za vraždu družky, dostal u mosteckého okresního soudu i...

Radonický most je stejný jako lávka v Troji, možná však půjde opravit

Více než rok zavřený most pro pěší přes řeku Ohři v Radonicích na Lounsku zkoumají odborníci Vysokého učení technického...

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

Muzeum v Mostě vystavilo unikátní šperky Goethovy múzy Ulriky von Levetzow

Poslední láska a velká múza básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelka jedinečné sady šperků z českých...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz