Socha, kterou zbořil náklaďák, se po zrestaurování vrátí na své místo

  11:11aktualizováno  11:11
Barokní socha jezuitského misionáře svatého Františka Xaverského, jeden ze symbolů Krupky, se po více než dvou a půl letech vrátí do Husitské ulice. Při dopravní nehodě před dvěma lety byla socha zcela zničena, město ji nechalo zrestaurovat a na začátku prosince ji vrátí na původní místo.

Socha sv. Františka Xaverského v Husitské ulici stála socha od roku 1717, v roce 2016 do ní narazil náklaďák a zničil ji. Na své místo se po obnově vrátí v prosinci. | foto: město Krupka

„Jsme rádi, že bude socha zase zpátky. Je to památka, která je pro město významná, a přestože jsme její zničení nezpůsobili, celou dobu jsme se snažili, aby se na své místo jednou vrátila,“ řekl starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Znovuodhalení barokního díla se uskuteční v pondělí 3. prosince, kdy má podle církevního kalendáře svatý František Xaverský svátek. 

„Do konce listopadu sochu přivezeme a osadíme na původní místo v Husitské ulici,“ sdělil místostarosta Krupky Rostislav Kadlec s tím, že nyní se dílo nachází nedaleko Úštěku. 

„Restauruje ho špičkový odborník Radomil Šolc z obce Bylochov u Snědovic. Mříže opravila firma Houska a Douda z Buštěhradu,“ dodal Kadlec. 

Barokní socha svatého Františka Xaverského stála v Husitské ulici od roku 1717. Připomínala morovou epidemii, která ve městě vypukla v květnu roku 1680. Tehdy při ní zahynulo 327 lidí, tedy asi třetina obyvatel města. 

Dlouhé roky byla socha jedním ze symbolů města. Při rekonstrukci vozovky na jaře 2016 ji však nešťastně zbořil náklaďák, po nehodě zůstala v troskách.

„Jeden z nákladních automobilů stavařů se uvolnil a narazil do ní. Naštěstí se nikomu nic nestalo a nedošlo k žádnému zranění,“ popsal událost místostarosta.

Fotogalerie

Celková škoda činila 1,4 milionu korun a většina by měla být uhrazená z pojistného plnění společnosti Strabag, která tehdy vozovku opravovala. 

„Co neuhradí pojišťovna, to půjde na vrub města. Očekáváme ale, že většina částky bude uhrazena právě z pojistky,“ poznamenal Kadlec.

Podle něj je socha významnou památkou Krupky. „V městské památkové zóně, jejíž byla součástí, moc chybí. Těším se, až se vrátí na své místo,“ podotkl místostarosta.

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Jezero Milada v budoucnosti možná doplní přečerpávací elektrárna

Napouštění jezera Milada, rok 2010

Vtisknout konkrétní tvář okolí u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem má mezinárodní architektonická soutěž. Tu chce...

Na krajských silnicích jezdí stále více řidičů pod vlivem omamných látek

Ilustrační snímek

Severočeští šoféři, kteří se napili či si vzali drogy, jsou stále častějšími viníky nehod. Jen v loňském roce řídilo v...

Najdete na iDNES.cz