„Znalecký posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem,“ sdělila policejní mluvčí Šárka Poláčková.
Výsledek znaleckého posudku zpochybnil právník rodiny mrtvého muže.
„V těchto dnech se obeznamujeme s obsahem znaleckého posudku a s jeho závěry. Je ale nutné upozornit na to, že znalecký posudek je pouze jeden z důkazů a závěry znalců nelze přebírat nekriticky. Navíc od počátku bylo namítáno, že posudek zpracovaný odborníky z Ústí nad Labem kvůli přirozeným regionálním vazbám může vzbuzovat pochybnosti stran nezávislosti znalců,“ uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Maroš Matiaško.
„Žádost, aby pitvu a posudek zpracovaly osoby zjevně nezávislé a bez těchto vazeb, policie odmítla. Proto je na místě ke znaleckému posudku a závěrům znalců přistupovat kriticky a s obezřetností,“ dodal.
Ozvalo se i Evropské centrum pro práva Romů, které uvedlo, že „je i nadále odhodláno prozkoumat všechny dostupné právní možnosti pro dosažení spravedlnosti v tomto případě.“
Šestačtyřicetiletý muž zemřel 19. června krátce po zpacifikování policisty.
Ti byli přivoláni do ulice Dubská, protože na místě se napadali dva narkomani, přičemž zároveň poškozovali zaparkovaná auta. Zmíněného muže hlídka zastihla v ulici U Hřiště. Když se k němu policisté přiblížili, byl agresivní, což dokazuje video pořízené svědky.
Policisty škrábal i kousal. Ti tak museli použít donucovací prostředky a znehybnit ho. Jeden mu držel nohy a další mu několik minut klečel na zátylku. Přitom ho nabádali, aby se uklidnil.
Muž poté zemřel v přivolané sanitce.
Už podle předběžných výsledků soudní pitvy ne vinou policejního zákroku, ale právě kvůli drogám.
„Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce,“ sdělila policie v červnu v tiskové zprávě.
Zákrok? Zcela v pořádku
Událost vyvolala velkou společenskou vlnu zájmu. Především v romské komunitě se šířila kritika policejního počínání. Mrtvý muž byl dokonce přirovnáván k Georgi Floydovi, jenž zemřel ve Spojených státech během zatýkání policistou.
V reakci na zákrok se konalo několik demonstrací a některé tuzemské i zahraničních organizace žádaly jeho řádné vyšetření.
Krajské policejní vedení už pár dní po události uvedlo, že donucovací prostředky použité při zákroku odpovídaly intenzitě mužova útoku.
Za zasahující policisty se postavili například premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle nich byl zákrok k pořádku. Policisty svým vyjádřením podpořil i policejní prezident Jan Švejdar.
Podívejte se, co předcházelo zákroku policie na muže v Teplicích:
21. června 2021 |