Na ztrátu Kaly si Delhi ještě úplně nezvykla, říká ošetřovatel slonů

  8:11aktualizováno  8:11
Na život bez své dlouholeté souputnice si nyní v ústecké zoologické zahradě zvyká slonice indická Delhi. Před měsícem totiž musela být kvůli zdravotním obtížím uspána Kala. Obě slonice přitom sdílely společný prostor více než 32 let.

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v prosinci 2012 | foto: Karel Pešek

„Naše sloní holky byly spolu 24 hodin denně, dělaly spolu úplně všechno. Delhi tu realitu už částečně přijala a teď hledáme to nejlepší ze špatných řešení,“ říká Petr Kiebel, ošetřovatel slonů v ústecké zoo. O slony se stará od roku 2004.

Jak je na tom Delhi teď, měsíc po ztrátě Kaly?
Ani my jsme si ještě úplně nezvykli, že Kala odešla. Stejně tak Delhi, pro ni je to ještě těžší. Občas mezi nimi samozřejmě docházelo k půtkám, ale sloni jsou hodně sociální zvířata. Pro samice je sloní skupina jejich rodina, alfa a omega jejich života. Stejně jako potřebují kvalitní krmivo a přístup k vodě, tak potřebují svoji rodinu. Chov dvou slonů není ideální stav, pro jejich život je důležité stádo. Kala byla slabší a v té podivné rodině dvou slonů mezi nimi docházelo k vyříkávání dominance. Říkali jsme, že Kala je mozek skupiny a Delhi její svaly.

Jak si zvykla na samotu?
V současné době po nějaké přechodné fázi, kdy hledala sama sebe a úplně nevěděla, co se děje, tak můžu říct, že tu realitu částečně přijala a teď hledáme to nejlepší ze špatných řešení. Pracujeme na tom, aby se víc navázala na nás jako na chovatele. My jsme teď ta její rodina a ona je hodně vděčná za jakoukoliv aktivitu. Je to pro nás hodně náročně. Když říkám, že jí teď nahrazujeme rodinu, není to úplně správně. Čím déle bude jenom s námi, tím větší bude mít problém se do budoucna zařadit do stáda.

Fotogalerie

Jak na sebe byly navázány?
Kala byla průvodcem lidským světem pro Delhi. Veškerý jejich život se odvíjel od toho, že jsou spolu. Jedna druhou podporovala, jedna druhou i znervózňovala. Museli jsme jim věnovat i stejnou pozornost, nikdy se nestalo, že bychom třeba jednu vzali na procházku a druhá zůstala doma. Navíc Kala byla velmi inteligentní. Velmi rychle například pochopila, že klackem může strhat elektrický ohradník, a tomu učila i Delhi. Když Kala zemřela, nechali jsme ji celou noc ve stáji s Delhi, aby si byla schopná uvědomit tu realitu, pochopit, co se stalo.

Jakou jí teď připravujete zábavu?
Je hodně vděčná za jakoukoliv aktivitu. Každý den má pravidelné sprchování, které si opravdu užívá, hraje si s míčem, malujeme obrazy. V rámci denního režimu chodíme na dlouhé procházky, kdy se s ní snažíme cvičit. Trochu jí musíme znesnadnit přístup ke krmení, kdy jí ho schováváme do krmné bedny, v sudu, nebo jí dáváme seno do napáječky, aby si ho musela vytahovat skrz otvor ve zdi.

Už víte, na co Kala zemřela?
Ještě to úplně přesně nevíme, teprve se vyhodnocují histologické vzorky a zatím nemáme závěrečné výsledky. Kala už byla celkově slabá, nemocná noha byla už jenom katalyzátor celkového stavu. Už odmala bojovala s různými zdravotními problémy. Posloužila i k vědeckým účelům, okamžitě po smrti se dvě nohy, oči a děloha poslaly do Institutu pro výzkum divokých a cizokrajných zvířat v Berlíně, kde shromažďují informace o všech slonech v Evropě. Kala byla jako malinké slůňátko odebraná od matky a žila s lidmi. Částečně nepochytila sloní návyky, až skoro ve třiceti letech se naučila pít chobotem. Říkali jsme, že je takový půlčlověk – půlslon.

Ústecký primátor Petr Nedvědický v nedávném rozhovoru pro MF DNES řekl, že chce zoo pomoci s rozšířením stáda. Opravdu zoo zvažuje chov stáda?
Dlouhodobě jsme upozorňovali na to, že k současné situaci jednou dojde. Kala už dlouho nebyla zdravotně v pořádku a bylo jen otázkou času, kdy to už dál nepůjde. Ale co bude následovat, uvidíme. Každopádně město jako zřizovatel zoo musí říct, jestli v Ústí nad Labem slony vůbec chce. Pokud ano, bude to znamenat nějakou investici, ale zatím je vše ve fázi úvah.

Co bude s Kalou dál?
Jsme moc vděční ústeckému muzeu, že Kala může zůstat v Ústí. Zatím ještě není jasné, kde bude její kostra stát, jestli bude vystavena pořád, nebo jenom při některých akcích.

Pokud chov slonů v Ústí zůstane, bude to zase slon indický?
Moc bych si to přál, protože slon indický je nejúžasnější zvíře.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Litoměřice stoply po tlaku veřejnosti prodej špitálu, vyslyší referendum

Protestní akce proti prodeji litoměřické nemocnice a pochod do centra města.

Radní Litoměřic v pondělí odpoledne po tlaku veřejnosti zastavili kroky k prodeji městské nemocnice soukromému...

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz