Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Ústecký kraj má nejvíc záškoláků v republice, často je podporují rodiče

  7:07
Ústecký region vede v neomluvených i omluvených hodinách žáků základních i středních škol. Roli hraje i sociální skladba kraje. Velkým problémem, proti kterému jsou školy prakticky bezmocné, je takzvané skryté záškoláctví, tedy bezdůvodná absence s omluvenkami od rodičů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Za první pololetí aktuálního školního roku zameškal 327 hodin, z toho 301 neomluvených. Se žákem prvního ročníku tříletého učebního oboru na chomutovské Střední škole technické, gastronomické a automobilní proto zahájili správní řízení o podmíněném či úplném vyloučení.

Dalším příkladem ne zrovna příkladné docházky na této škole je třeba student čtvrtého, tedy posledního maturitního ročníku. Od září zameškal 362 hodin, neomluvených z toho je 215. Mladík teď, jen několik měsíců před maturitou, na vlastní žádost skončil.

Jak ukazují čísla České školní inspekce za minulý školní rok, průměrný počet absencí na jednoho žáka na základních školách v Ústeckém kraji jsou 104 hodiny, na středních odborných školách pak až 200 hodin. Oběma čísly patří region na republikovou špičku.

Stejně je tomu i u neomluvených hodin. Na základních školách má žák v průměru dvě hodiny, na středních odborných školách dokonce patnáct, což je společně s Moravskoslezským krajem suverénně nejvíce.

„Ve srovnání s ostatními kraji jsou tyto hodnoty velmi nepříznivé, respektive z hlediska dostupných dat představuje problematika zameškaných a neomluvených hodin u žáků Ústeckého kraje zásadní problém,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„V rámci kraje by se tak mělo dbát o systematické sledování zameškaných, respektive neomluvených hodin žáků,“ dodává Andrys.

Zmíněná chomutovská škola se s vysokou absencí u žáků potýká dlouhodobě.

„Průměrný počet zameškaných hodin se začal zvyšovat od roku 2010/2011, až dosáhl hodnoty 320 hodin omluvené absence za školní rok průměrně na jednoho žáka a neomluvená dosáhla na průměr 45 hodin,“ uvádí ředitel Jiří Mladý.

V Chomutově už žáci nemohou spoléhat na „rodinné důvody“

Po důkladném rozboru absencí před třemi lety ve škole přijali několik opatření a začlenili je do školního řádu. Od té doby už například žáci nemohou neomezeně spoléhat na oblíbené „rodinné důvody“.

„Neustále jsme poslouchali: Já si musel vyřídit to a to. Mají proto nárok se takto omluvit jednou za měsíc,“ vysvětluje Mladý.

Dalším opatřením je přezkoušení před komisí při dosažení padesátiprocentní absence. Nemoc musí žákům potvrdit lékař. Není možné být třeba tři týdny doma a omluvit se slovy „Nebylo mi dobře“. Teď průměrná omluvená absence na škole dosahuje 260 hodin, neomluvená osmnáct hodin.

Ředitel Mladý zmiňuje, že problematika se pak projevuje i v zaměstnání, kam si žáci návyky přenášejí.

Omluvenky od rodičů často zastřeší skryté záškoláctví

Snížená čísla z jeho školy jsou však stále nad krajským průměrem. Všichni oslovení ředitelé se shodují, že velkým problémem, proti kterému jsou prakticky bezmocní, je takzvané skryté záškoláctví, tedy kryté omluvenkami od rodičů.

„Ty jsou často velmi nedůvěryhodné. Děti se nám pak leckdy samy svěří, že musely hlídat mladší sourozence nebo že prostě byly doma,“ popisuje Barbora Schneiderová, ředitelka ZŠ Za Chlumem v Bílině, která se nachází v sociálně vyloučené lokalitě.

„Dost často se také děje, že ve chvíli, kdy jsou rodiče pozváni na orgán sociálněprávní ochrany dětí, protože nedodali omluvenky, tak pak chtějí dopsat omluvenky třeba několik měsíců zpětně a chtějí po nás, abychom jim napsali přesná data, kdy žáci chyběli,“ dodává Schneiderová.

Právě sociální struktura obyvatelstva se nabízí jako odpověď na otázku, proč jsou v kraji tak vysoká čísla absencí.

Příčiny jsou ve strachu ze zkoušení i v nezájmu rodičů

„Nejčastějším důvodem záškoláctví je strach ze zkoušení, zejména písemných testů, šikana a bohužel také nezájem o školu, který je velmi úzce svázán s rodinným prostředím a hodnotami, které jsou v daných rodinách preferovány,“ míní děkan pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jiří Škoda.

„Tím lze zřejmě vysvětlit i alarmující počty neomluvených hodin žáků v Ústeckém kraji,“ dodává Jiří Škoda, jenž se problematikou zabývá.

„Nezájem rodičů o školu, velmi nízká hodnota vzdělání, svébytné normy v sociálně vyloučených lokalitách, ze kterých se rekrutují mnozí žáci v Ústeckém kraji, to všechno jsou příčiny záškoláctví,“ doplňuje.

Rodiče přitom mohou být v krajních případech za záškoláctví svých ratolestí na základních školách trestně stíhaní.

Záškoláci moderní doby chodí hrát hry do showroomů (duben 2019):

15. dubna 2019

  • Nejčtenější

Řeka je posetá elektrárnami a ryby kvůli tomu vymírají, řešení se nerýsuje

Mnoho malých vodních elektráren na krátkém úseku a s tím často spojená nevhodná manipulace s přirozenou výškou vodní...

Vyvěsil českou vlajku upravenou romským symbolem. Dostal pokutu

Muž, který loni v dubnu vyvěsil na svém balkoně česko-romskou vlajku, musí zaplatit pokutu ve výši tisíc korun....

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

Svazový projekt klepe na extraligu. Postup není klíčový, zní z Litoměřic

Čtrnáct vítězství v řadě, suverénní vedoucí místo v tabulce. Litoměřice, které mají sloužit jako výchovné středisko pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Šest lidí v kauze skládky Celio u Litvínova poslal soud do vazby

Šest z devíti obviněných v kauze skládky Celio u Litvínova poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. V sobotu to řekl...

Most mnoho problémů nemá. Až na problémové obyvatele, říká primátor

Premium Podle nedávno vydaného Indexu kvality života patří Most k městům, kde se žije nejhůř. Skončil na 204. místě z 206. A...

Teplická záchytka najíždí na nový režim, začíná přijímat i mladistvé

Jediná protialkoholní a protidrogová stanice v Ústeckém kraji, která už dva a půl roku funguje v areálu teplické...

Turisté mají po roční pauze opět zimní sraz, táboří se i přímo na sněhu

Z loňského roku přeložený mezinárodní zimní sraz turistů, jehož součástí je i táboření ve stanech na sněhu, hostí v...

Advantage Consulting, s.r.o.
CHIEF ACCOUNTANT (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...