Těžištěm vnitřní dispozice je centrální halový prostor s oranžovým amfiteátrem,...

Těžištěm vnitřní dispozice je centrální halový prostor s oranžovým amfiteátrem, sloužícím odpočinku, setkávání a přednáškám. | foto: AK Domyjinak

Do staré haly vestavěli průmyslovku. Projekt uspěl na soutěži Stavba roku

  • 2
Desítky let to byla jen úplně obyčejná výrobní hala. Pak ale místo ní vznikla škola, přičemž slovo fádní při hodnocení jejího vzhledu nepřichází v úvahu. Důkazem toho je i nedávný úspěch. Střední průmyslová škola TOS Varnsdorf se dostala na seznam oceněných v letošním ročníku soutěže Stavba roku.

Projekt přestavby získal zvláštní cenu ministerstva průmyslu a obchodu.

Firma TOS Varnsdorf objekt postavený v 70. letech minulého století, ve kterém se po revoluci vystřídalo několik firem, koupila zhruba před třemi lety právě s vidinou vybudovat v něm zázemí pro svou firemní školu. Úkol svěřila architektonické kanceláři Domyjinak.

Firma TOS Varnsdorf objekt postavený v 70. letech minulého století, ve kterém se po revoluci vystřídalo několik firem, koupila zhruba před třemi lety právě s vidinou vybudovat v něm zázemí pro svou firemní školu.

Hlavní projektant Petr Šikola přiznává, že se jednalo o poněkud specifický projekt. „A to díky nápadu, že místo stavby nové budovy školy vestavíme školu do nevyužité průmyslové haly, což je zpočátku poměrně těžké si představit,“ řekl Šikola.

„Hlavní ideou návrhu bylo vytvoření objektu pro vzdělávání s průmyslovým charakterem a unikátní atmosférou, blízkou skutečným výrobním prostorům a procesům,“ uvedl architekt.

Budova se vyznačuje jednoduchými liniemi a průmyslovými materiály evokujícími strojní výrobu.

„Těžištěm vnitřní dispozice je centrální halový prostor s oranžovým amfiteátrem sloužícím odpočinku, setkávání a přednáškám,“ dodal Šikola. Právě oranžovou, které je ve škole opravdu hodně, prý ateliér použil vůbec poprvé.

Součástí přízemí jsou pak i odborné učebny s variabilním dělením prostorů či ze vstupní haly přístupná jídelna. Centrální prostor lemuje v 1. patře ochoz, odkud se jde do kmenových učeben nebo do ředitelny. V nejvyšším podlaží pak jsou specializované učebny.

Škola začala v nových prostorách fungovat v minulém školním roce.

„Přestavbu plně hradila firma TOS Varnsdorf. Náklady se vyšplhaly skoro na 120 milionů korun. Na vybavení učeben ve výši 10,5 milionu se podařilo získat dotaci,“ uvedl ředitel školy František Hricz.