Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Nepořádek mezi domy a obchod s chudobou, to je ústecké sídliště Mojžíř

Seriál   15:08
Na první pohled, ze silnice mířící půvabným labským údolím z Ústí do Děčína, působí ústecký Mojžíř jako běžné sídliště. Bližší pohled ale ukáže, že tomu tak úplně není. Mojžíř se postupem let zařadil mezi lokality, kde žijí sociálně slabí obyvatelé.
Život na ústeckém sídlišti Mojžíř.

Život na ústeckém sídlišti Mojžíř. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Sídlištní děti všeho věku venku zpívají, křičí nebo posedávají mezi domy na vyhozených matracích. Zarazí i nepořádek mezi paneláky.

Kvůli stížnostem na hlučné lidi a nepořádek lze na Mojžíři často vidět policejní hlídky, které řeší stížnosti místních na sousedy. Občas hádky přerostou v napadení.

Starousedlíci odcházejí, byty pronajímají

„Na sídliště většinou vyjíždíme k rušení nočního klidu, fyzickému násilí nebo domácím hádkám. Nejčastěji tam jezdíme v letních měsících, to jsme tam dvakrát až třikrát do týdne,“ líčí vedoucí městské policie Neštěmice Petr Bláha.

„Abychom kriminalitě předcházeli, tak jsme po dohodě se státní policií a stěžovateli zavedli hlídky, které jsou v Mojžíří přes 12 hodin denně,“ doplňuje.

Situace se zhoršuje rok od roku. Podle starostky Neštěmic Yvety Tomkové je největším problémem lokality to, že byty neobývají jejich majitelé.

„Podle údajů, které máme k dispozici, už přes pětinu z více než 600 zdejších bytů patří majitelům, kteří zde nežijí a byty převážně pronajímají,“ říká.

„Bohužel stát prostřednictvím doplatků na bydlení podporuje obchod s chudobou. Není výjimečné, že nájemné v bytech v Mojžíři vysoko přesahuje 10 tisíc korun,“ přibližuje Tomková.

Byt je k mání za méně než 100 tisíc

Do Mojžíře se tak stěhují lidé z ústeckých ghett, třeba z Předlic, ale i z dalších částí země. To s sebou nese pokles cen bytů, které lze teď koupit i za méně než 100 tisíc korun, a odchod starousedlíků, kteří byty pod cenou prodávají.

Radnice se snaží se situací v Mojžíři bojovat, ale nemá k tomu moc pravomocí, peněz a prý ani podporu od ústeckého magistrátu.

„Vedení města bohužel potíže ve vyloučených lokalitách nijak neřeší. Neexistuje žádná koncepce, jak situaci stabilizovat nebo dokonce zlepšit. Jediným řešením je zpětný výkup domů a bytů,“ míní starostka.

Jen tak podle ní může město či obvod ovlivnit skladbu obyvatel. Prostředky na výkup bytů ovšem radnice nemá.

Příběhy sídlišť

„Náš rozpočet se skládá z provozních dotací od magistrátu, které nepokrývají ani vlastní potřeby. Na další investice nedostávají obvody z rozpočtu ani korunu,“ podotýká Tomková.

Sídliště tvoří 34 bytovek, kde žije přibližně 2 200 lidí. Některé domy jsou nově zateplené, omítnuté a barevně natřené. Většina má původní šedivou barvu, v přízemí jsou oprýskané zdi pokryté výtvory sprejerů.

Bylo tu několik dětských hřišť, žádné však nevydrželo a zbyl po nich jen holý nezatravněný prostor. Stejně jako hřiště dopadla i většina laviček, z nichž zůstala jen torza.

Starousedlíci se smutkem pozorují, jak se jejich sídliště změnilo. „Dřív to tu bylo hezké, ale teď se tu všude válí rozbité věci, děti křičí. Někteří cikáni si prostě ničeho neváží,“ komentuje život na sídlišti paní Denisa.

„Nejhorší je to v létě, když si večer posedají na trávník a řvou až do noci. Sídliště je pořád stejné, ale ty lidi, jejich chování...,“ krčí rameny žena, která v Mojžíři žije už 27 let.

Pořádkové služby nic nedělají, tvrdí starousedlík

Stejně to vidí i pan Demeter, Rom, který na sídliště přišel se svou rodinou v roce 1984. „Zrovna jsem četl někde v novinách, že se to tu zlepšilo, to opravdu nevím kde, podle mě je to tu ještě horší,“ kroutí hlavou.

„Máme tu asistenty prevence kriminality a pořádkovou asistenční službu, ale jsou to vyhozené peníze, protože nic nedělají, občas obejdou sídliště, ale pak jdou domů a nic,“ tvrdí Demeter.

„Když jsme s rodinou přišli, bylo tady koupaliště, parky, ale teď je všechno zlikvidované,“ zlobí se.

Najdou se však i lidé, kteří mají na Mojžíř opačný názor a neodstěhovali by se odtud, jako Rudolf a Sandra. „Já zde žiju 15 let a s manželkou 4 roky. Myslím si, že je to tu fajn, nikdy jsme neměli s nikým žádné konflikty, bordel tu bývá, ale kde není,“ poznamenává Rudolf.

„Manželka občas chodí večer ven se psem sama, nikdy se jí nic nestalo a ani se k tomu nikdy neschylovalo. Špatné zprávy o Mojžíři jsou jen fámy. Když začnou Romové dělat kravál, stačí jim říct a je zase klid. Mojžíř máme rádi, bydlí se tu dobře,“ popisuje svůj pohled na sídliště.

Mojžíř zalidnila demolice domů v centru Ústí

Mojžíř byl původně samostatná obec a součástí Ústí nad Labem se stal až roku 1986. Již o rok dříve se tam začalo se stavbou sídliště, která trvala bezmála pět let a skončila roku 1990.

Celkem bylo vystavěno 22 osmipodlažních a 12 čtyřpodlažních domů. Osmipatrové domy stály kolmo k železnici a silnici, čtyřpatrové kolmo k ostatním budovám. Cílem takového rozložení bylo vytvořit hlukem nerušený obytný prostor. Sídliště nemá centrální bod, architektonickým záměrem výstavby bylo využít každé volné místo k postavení bytovek.

Jejich prvními nájemníky byly rodiny z bývalé obce, následovali Romové z desítek domů v centru Ústí určených k demolici. Město jim na Mojžíři přidělovalo náhradní bydlení.

„V dalších letech se přistěhovávali příbuzní nepřizpůsobivých a vystěhovávali přizpůsobiví nájemníci. Ti odcházeli kvůli zhoršování podmínek bydlení v dané lokalitě,“ uvádí historik a ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser.

„V Ústí známe tento lavinový efekt například ještě z ulice Matiční, kde se projevil mnohem brutálněji,“ připomíná Kaiser.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byty ve vyloučených lokalitách stály Most už 65 milionů, teď má obří nabídku

Šedesát pět milionů korun dosud utratil severočeský Most za byty, které vykupuje od soukromých majitelů v sociálně...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Srážku s kamionem na Ústecku nepřežili dva lidé. Další dva jsou zranění

Při pondělní dopravní nehodě na silnici číslo 62 mezi Ústím nad Labem a obcí Povrly zemřeli dva lidé. Další dva jsou po...

Spolu s odpadky z popelářského vozu vypadl muž, zřejmě usnul v kontejneru

Při vysypávání popelářského vozu ve sběrném dvoře popeláři zjistili, že spolu s odpadem přivezli také člověka. Do vozu...

Teplický developer oznámil úřadu pět pater, na jednom domě už ale staví šesté

Stavební povolení má na pět pater, postavit však chce šestipatrové domy. Řeč je o Jaroslavu Třešňákovi, teplickém...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...