Lucas Cranach starší – Detail obrazu Sv. Antonín Poustevník z roku 1520 | foto: SGVU

Galerie představí díla malíře Lucase Cranacha i knihy ze sbírky biskupa

  • 0
Trojici zajímavých výstav hostí Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Návštěvníkům představí širokou škálu výtvarného umění od renesančního umělce Lucase Cranacha staršího až po díla uznávaných lounských autorů 20. století Zdeňka Sýkory, Kamila Linharta a Vladislava Mirvalda.

„Výstava nazvaná Krajinou matematických her představuje sice malý, ale silný soubor trojice lounských umělců. Vybírá několik výrazných děl z období druhé poloviny 60. let, tedy z doby, ve které jejich práce dospívala na vrchol tehdejších aktuálních tendencí,“ uvádí autor koncepce výstavy Tomáš Pavlíček.

Fotogalerie

Tvorba této lounské trojice byla pevně svázána s racionálním matematickým řádem, ale také pro mnohé možná překvapivě s vřelým vztahem ke krajině.

„Poprvé spolu vystavovali už v padesátých letech, v šedesátých letech prožili krátké období publicity a v nastupující normalizaci byli zatlačení do soukromí,“ podotýká Pavlíček.

Druhá výstava nazvaná Lucas Cranach a severozápadní Čechy přiblíží renesančního malíře, jehož dílo od konce 16. století zdobilo i katedrálu svatého Štěpána v Litoměřicích.

„Oboustranná deska se sv. Antonínem poustevníkem, signovaná Lucasem Cranachem starším, vytvořená kolem roku 1520, je klenotem sbírek galerie a muzea litoměřické diecéze,“ říká mluvčí galerie Šárka Pražáková.

Třetí výstava nese název Na rozhraní času – Litoměřický biskup Emanuel Arnošt z Valdštejna a jeho svět. Letos totiž uplyne 260 let od jmenování hraběte Emanuela Arnošta litoměřickým biskupem a současně 230 let od jeho smrti.

„Byl jedním z nejvýznamnějších podporovatelů vědeckého bádání u nás a sám proslul jako mimořádně znalý a kultivovaný sběratel knih a obrazů. Jako jeden z prvních milovníků umění ve střední Evropě se systematicky zajímal o práce severské gotiky, shromáždil jedinečnou knihovnu a numismatickou kolekci,“ podotýká Pražáková.

Bohatá expozice tyto obrovské sbírky veřejnosti představuje vůbec poprvé. Návštěvníci zde vedle vzácných výtvarných děl uvidí také knihy z doby nedlouho po vynálezu knihtisku, ale i osobní deníky samotného Valdštejna.

V numismatických sbírkách zaujme pražský groš Václava II. nebo královský dukát Karla IV.

Výstava však ukáže také řadu zajímavých předmětů, které Valdštejn používal na svých cestách, počínaje mapovými listy až po skládací příbor nebo sluneční hodiny v podobě poháru. Všechny výstavy jsou k vidění do 8. března.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.