Vladislav Husák

Vladislav Husák | foto: Michal Sváček, MF DNES

Severočeští policisté stále nemají šéfa, mluví se o příchodu Husáka

  • 2
Policejní prezidium dosud nevyhlásilo výběrové řízení na šéfa severočeské policie. Jiří Vorálek, kterým byl krajským policejním ředitelem 17 let, přitom oznámil svůj odchod už v září. Policisté spekulují o tom, že na sever Čech zamíří rovnou a bez konkurzu náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

"Výběrové řízení dosud nebylo vyhlášeno," potvrdila mluvčí Policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Důvod? "To my nemusíme sdělovat," odpověděla.

Prezidium přitom od září ví, že Jiří Vorálek ve funkci končí, protože tehdy podal výpověď. (o jeho odchodu čtěte zde) A od 1. prosince, kdy Vorálek opravdu odešel, je řízením pouze pověřen náměstek Jiří Šenkýř.

Bednarčíková však nechce komentovat tuto situaci ani to, zda nečinnost prezidia ve výběru Vorálkova nástupce nesignalizuje, že policejní prezident má o obsazení postu už stejně jasno. "To jsou spekulace," říká Bednarčíková. A připomněla, že severočeská policie může existovat bez řádně zvoleného ředitele celý rok.

Policejní prezident Petr Lessy může jmenovat krajského šéfa přímo. Dotyčný ale musí mít vhodnou služební hodnost, mezi takové patří i náměstek Husák. Teprve pak následuje výběrové řízení, které se vyhlašuje pro lidi s hodností o stupeň nižší.

Pozitivní vztah ke kraji

Informace o příchodu Vladislava Husáka do Ústí potvrdilo MF DNES několik policistů, z Policejního prezidia i Ústeckého kraje.

"Také jsem slyšel takové zvěsti a zprávy, ale nevěnuji jim pozornost," potvrdil Šenkýř, pověřený řízením severočeské policie. "Policejní prezident může plukovníka Husáka jmenovat rovnou, protože splňuje kritéria i služební hodnost," dodal.

Sám Husák prohlásil, že s ním nikdo o stěhování na sever Čech nejednal. "Nicméně každý post krajského ředitele je cenný a důležitý, jde za ním x tisíc policistů, a já ho vnímám jako širší vedení policie. Mám na starosti Šluknovsko a k Ústeckému kraji mám vztah veskrze pozitivní," říkal Husák.

"Kdybych takovou nabídku dostal, určitě bych o ní přemýšlel," dodal. Ale Husák už o Ústí zřejmě přemýšlel. "Ze začátku bych tam musel používat GPS, ale to se časem srovná," žertoval.

Kaňky na minulosti

Vladislav Husák je obecně brán jako schopný policista, ovšem má v životopise pár "událostí", které mu kazí pověst. Za bývalého režimu sloužil u Pohotovostního pluku, který potlačoval protikomunistické demonstrace. V červenci 2006 byl jako policejní prezident přistižen v rychlosti 190 kilometrů v hodině na silnici mezi Karlovými Vary a Prahou. (více zde)

Loni v listopadu, když vrcholil boj dvou křídel ODS o pražský magistrát, se účastnil schůzky v Obecním domě v Praze, kde byli mimo jiné i vlivní podnikatelé Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek. Dorazili také šéf pražské ODS Boris Šťastný a zastupitelé Milan Richter a Rudolf Blažek.

Husák tvrdí, že šlo o náhodné a zdvořilostní setkání. Jeho přátelské vztahy se však nelíbily policejnímu prezidentovi Petru Lessymu ani ministrovi vnitra Janu Kubicemu.