Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Stamiliony od Evropské unie zmrazila severočeská dotační ostuda

  11:49aktualizováno  11:49
Česko se kvůli dotačnímu programu Severozápad ocitlo v nejistotě. Neví, zda dostane od EU peníze za proplacení projektů z tohoto programu. Důvodem je kauza exředitele úřadu Petra Kušnierze a bývalého vicehejtmana Pavla Koudy, které soud v březnu potrestal za machinace s projekty.

Zleva Pavel Kouda, Petr Kušnierz a Pavel Markvart před krajským soudem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kauza Kušnierz

Krajský soud v březnu potrestal bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze sedmi lety vězení za ovlivňování dotačních projektů. Kušnierz byl už dříve pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k pětiletému vězení. Soud ho podmínečně propustil po odpykání poloviny trestu a stanovil mu pětiletou podmínku. Navíc byl loni v prosinci znovu obviněn, tentokrát z poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Evropská komise pozastavila vyplacení peněz, což se dotkne 25 jiných dotačních záměrů. Poskytne je, až Česká republika prokáže, že nejsou také „cinklé“. Česku kvůli pozastavení takzvané certifikace hrozí, že přijde o 750 milionů korun. Příjemci dotací se ale o své peníze bát nemusí.

„Důvodem pozastavení platební lhůty je probíhající trestní řízení vedené v souvislosti s bývalými zaměstnanci a vedením řídicího orgánu tohoto operačního programu,“ uvedla Kateřina Vaidišová z ministerstva financí, jež je nadřízeným orgánem dotačního úřadu Severozápad.

Evropská komise přestala posílat peníze poté, co exředitel Kušnierz vypovídal u soudu. „Existovaly zájmové projekty a docházelo k jejich ovlivňování. A to s vědomím karlovarských politiků i ústeckých,“ řekl v únoru u soudu (psali jsme o tom zde).

Jak funguje proplácení dotací

Pro pochopení aktuálního kroku Bruselu je třeba přiblížit, jak proplácení dotací funguje. Dotační úřad Severozápad poskytuje peníze žadatelům o dotace z prostředků, které má z ministerstva pro místní rozvoj. Pokud se projekt uskuteční bezchybně, Evropská komise uvolní odpovídající částku do státního rozpočtu.

„Jedná se o dvě rozdílné úrovně plateb. Zatímco průběžná platba ze strany Evropské komise České republice byla pozastavená, platby příjemcům z úrovně řídicího orgánu probíhají beze změny,“ potvrzuje Vaidišová, že koncoví žadatelé o dotace peníze dál dostávají.

Současný postoj Bruselu není vzhledem ke kauze Kušnierz, Kouda a spol. překvapivý, zvlášť když o ní média důsledně informovala.

„Evropská komise vždy reaguje velmi rychle. Nejrychlejší je pro ni pozastavit certifikaci a počkat na další vyšetřování. Je to standardní krok, který je výrazem předběžné opatrnosti,“ podotkl místopředseda výboru dotačního úřadu Petr Navrátil.

Česká republika tak nyní čeká na peníze za projekty v celkové hodnotě 750 milionů korun, jež se financují právě z programu Severozápad. Je mezi nimi třeba vybudování točny pro trolejbusy v Ústí, výstavba výukového centra na gymnáziu v Kadani či krajský projekt rekonstrukce a modernizace dopravních staveb.

Jedná se o nové projekty

Paradoxní je, že se zmíněnou pětadvacítkou záměrů nemá Kušnierz nic společného. „To jsou všechno nové projekty, které byly realizované na konci loňského roku,“ uvedl mluvčí dotačního úřadu Pavel Žinčík.

Evropská komise tak v tomto případě projevila až zbytečnou útlocitnost, na druhou stranu certifikaci kvůli programu Severozápad už v minulosti pozastavila několikrát.

Co teď může Česko udělat, aby na peníze z Bruselu dosáhlo? „Evropská komise v současné době nestanovila přesně podmínky pro obnovení platební lhůty,“ uvedla mluvčí resortu financí Vaidišová.

V obecné rovině však lze říci, že Česká republika bude muset dokázat, že zmíněných 25 projektů není „cinklých“ a že se jich kauza Kušnierz netýká.

Ministerstvo teď čeká na zaslání rozsudku, aby ho poskytlo Bruselu a pak se s ním dohodlo na dalším postupu. Než celý problém Česko s Evropskou komisí vypořádá, může to trvat měsíce.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Konečný je vyléčený z koronaviru. Omezení bych zmírnil, tvrdí

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je vyléčený z nemoci COVID-19, kterou mu zjistili 18. března. Dva...

290 tisíc měsíčně. I jeden extrémní plat ušetří hokejový Chomutov

Výpovědi rozdané, ale smíří se s tím hokejisté Chomutova, jichž se předčasné ukončení smluv týká? Zatím to není jisté....

Roušky dostává, kdo dal prachy na stůl, říká spolutvůrce leteckého mostu

Politik, podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se aktivně zapojil do shánění ochranných prostředků proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co Hippokratova přísaha?! Lékaře naštvala výzva, aby ordinovali bez respirátorů

Ústecký kraj v pátek naštval lékaře z ambulancí výzvou, aby otevřeli ordinace, i když jim chybějí respirátory. Podle...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Teď se ukáže, co z učiva je skutečně důležité a co jen nesmysl, říká učitel

Změnit se na učitele a začít s výukou svých školou povinných dětí musela před čtrnácti dny spousta rodičů. S nařízením...

Vejprty si pomáhají, ale ničí je zavřená hranice, říká starostka

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která teď byla sama 14 dní v karanténě, krušnohorskou obec řídila po telefonu a...

Místo úklidu chodníků v Ústí nad Labem dezinfikují autobusové zastávky

Snížit ještě více riziko nákazy na veřejných místech, kde se potkává větší počet lidí, chtějí města Ústí nad Labem a...

Na Mostecku hořel drcený odpad na skládce Celio u Růžodolu

V Litvínově na Mostecku v sobotu hořelo na skládce Celio. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz