Zrušení kandidátky chtějí Severočeši.cz napadnout u soudu

  17:37aktualizováno  17:37
Svou kandidátku pro krajské volby se snaží vrátit do hry Severočeši.cz. Věcí se bude pravděpodobně zabývat soud. Alena Dernerová, jejíž účast v senátních volbách je také ohrožena, čeká na rozhodnutí magistrátu.

Bronislav Schwarz. | foto: Petr Topič, MAFRAPetr TopičMAFRA

V současném pětapadesátičlenném zastupitelstvu kraje mají Severočeši.cz osm křesel. Mají i dva senátory a také dva poslance, kteří v roce 2013 kandidovali na soupisce hnutí ANO.

Teď ale Severočechům.cz reálně hrozí, že o zastupitele a senátorské křeslo přijdou. To proto, že kandidátku Severočechů.cz pro blížící se krajské volby stáhla u krajského úřadu Hana Jeníčková, zmocněnkyně hnutí (psali jsme o tom zde).

Učinila tak podle svých slov na základě červencového rozhodnutí soudu. Až k němu dospěly neshody uvnitř hnutí. Jeho členové se před dvěma lety rozhádali a rozdělili na dva tábory, „Zelenkovce“, kteří šli za podnikatelem Jiřím Zelenkou, a „Rybovce“, kteří s druhou frakcí nesouhlasili.

Právě k nim patří Jeníčková. Soud pak rozhodoval, komu vlastně hnutí patří. Konečný verdikt zněl tak, že valná hromada z roku 2014, na jejímž základě byl předsedou jmenován poslanec a „Zelenkovec“ Bronislav Schwarz, byla protiprávní, tudíž neplatí jeho jmenování do funkce.

Schwarz bere zrušení kandidátky jako podvod

„Bronislav Schwarz a lidé kolem něj si měli uvědomit, jak rozhodl soud, a podle toho postupovat. Nám, zakladatelům Severočechů, pan Schwarz se svým asistentem Zelenkou hnutí ukradli,“ tvrdí Jeníčková, která byla při rozdělení první místopředsedkyní Severočechů.cz a z této pozice také stáhla kandidátku.

„Oni neměli kandidátku ani podávat, protože už to bylo po vyhlášení rozsudku krajského soudu a věděli to. Zrušení kandidátky byl z naší strany logický krok,“ vysvětluje Jeníčková.

Poslanec Schwarz ale označil její počínání za podvod. „Byl porušen zákon o volbách. Jeníčková využila zmatku, který nastal po soudu. Věřím, že kraj oznámení o zákazu kandidátky revokuje,“ uvedl Schwarz.

Úředníci krajského úřadu, kteří po jednání s Jeníčkovou kandidátku stáhli, podle něj výrazně pochybili.

Zelenka předložil právní rozbor

V pátek se na úřad osobně dostavil Jiří Zelenka s právním rozborem a žádal, aby rozhodnutí o odvolání kandidátky vzal úřad zpět.

Kraj k tomu ale nevidí důvod. „Považujeme odvolání kandidatury všech kandidátů za regulérní. O případných námitkách musí rozhodnout soud,“ řekl vedoucí tiskového oddělení krajské úřadu Zdeněk Rytíř s tím, že informaci už kraj rozeslal všem obcím a volebním okrskům.

Právě na soud se hnutí hodlá obrátit. Pokud se ve volbách nakonec skutečně nebude moci objevit, bude požadovat jejich opakování. „Budeme bojovat za demokratické právo všech našich kandidátů být volen a budeme chtít opakovat volby,“ doplnil Schwarz

Právo podle něj poškozuje nejen Hana Jeníčková, ale také úředníci krajského úřadu. Do volební kampaně podle jeho slov hnutí investovalo mezi šesti a sedmi miliony korun, které v případě zákazu hodlá soudně vymáhat.

Zástupci druhé frakce Severočechů, tedy „Rybovců“, se v krajských volbách objeví na kandidátce hnutí Nový Sever.

Stažení kandidátky Dernerové do Senátu

Jeníčková zároveň u mosteckého magistrátu stáhla kandidaturu Aleny Dernerové v senátních volbách. Dernerová za Severočechy.cz kandiduje jako nezávislá a post obhajuje.

„Záležitost řešíme s naším nadřízeným orgánem, kterým je ministerstvo vnitra. Požádali jsme ho o stanovisko. Rozhodneme, až ho obdržíme,“ uvedla v pátek odpoledne Jana Čejková, vedoucí odboru kanceláře primátora.

Dernerovou krok Jeníčkové rozladil, zvlášť, když zmocněnkyně nestáhla kandidaturu Jaroslava Doubravy za Severočechy.cz na Ústecku. „Asi někomu ležím v žaludku. Musí se postupovat podle práva. Když magistrát rozhodne v můj neprospěch, obrátím se na soud,“ prohlásila Dernerová.

Pokud jde o ministerstvo vnitra, jeho mluvčí uvádí, že nemůže ve věci stažení kandidatury nijak rozhodovat. „Organizujeme volby, ale nejsme arbitrem. Pokud krajský úřad stažení kandidátky akceptoval, nejde s tím nic jiného dělat, než se obrátit na soud,“ uvedla Klára Pěknicová z ministerstva.

To samé podle ní platí i v případě magistrátu. „Musí rozhodnout přímo tento úřad,“ dodala.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

Hygienici našli v nemocniční kuchyni sedmnáct kilogramů prošlého masa

V kuchyni litvínovské Nemocnice následné péče objevili hygienici prošlé maso.

V kuchyni litvínovské Podkrušnohorské nemocnice následné péče objevili hygienici sedmnáct kilogramů prošlého masa...

Další z rubriky

Na okraji Duchcova vyroste obří hala, doprava zhoustne o stovky aut

Místo na okraji Duchcova, kde má vyrůst obří logistická hala.

Na okraji Duchcova na Teplicku vyroste nedaleko hřbitova hala o velikosti šesti fotbalových hřišť pro lehkou výrobu a...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

Na dálnicích přibudou odpočívadla, obce se obávají hluku a nepořádku

Belgické parkoviště nenabízí žádný velký luxus. Čerpací stanice zrovna prochází...

Na severočeských úsecích dálnic D8 a D7 se chystá stavba šesti nových odpočívadel pro kamiony i osobní automobily a...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA VELÍNU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz