Zrušení kandidátky chtějí Severočeši.cz napadnout u soudu

  17:37aktualizováno  17:37
Svou kandidátku pro krajské volby se snaží vrátit do hry Severočeši.cz. Věcí se bude pravděpodobně zabývat soud. Alena Dernerová, jejíž účast v senátních volbách je také ohrožena, čeká na rozhodnutí magistrátu.

Bronislav Schwarz. | foto: Petr Topič, MAFRAPetr TopičMAFRA

V současném pětapadesátičlenném zastupitelstvu kraje mají Severočeši.cz osm křesel. Mají i dva senátory a také dva poslance, kteří v roce 2013 kandidovali na soupisce hnutí ANO.

Teď ale Severočechům.cz reálně hrozí, že o zastupitele a senátorské křeslo přijdou. To proto, že kandidátku Severočechů.cz pro blížící se krajské volby stáhla u krajského úřadu Hana Jeníčková, zmocněnkyně hnutí (psali jsme o tom zde).

Učinila tak podle svých slov na základě červencového rozhodnutí soudu. Až k němu dospěly neshody uvnitř hnutí. Jeho členové se před dvěma lety rozhádali a rozdělili na dva tábory, „Zelenkovce“, kteří šli za podnikatelem Jiřím Zelenkou, a „Rybovce“, kteří s druhou frakcí nesouhlasili.

Právě k nim patří Jeníčková. Soud pak rozhodoval, komu vlastně hnutí patří. Konečný verdikt zněl tak, že valná hromada z roku 2014, na jejímž základě byl předsedou jmenován poslanec a „Zelenkovec“ Bronislav Schwarz, byla protiprávní, tudíž neplatí jeho jmenování do funkce.

Schwarz bere zrušení kandidátky jako podvod

„Bronislav Schwarz a lidé kolem něj si měli uvědomit, jak rozhodl soud, a podle toho postupovat. Nám, zakladatelům Severočechů, pan Schwarz se svým asistentem Zelenkou hnutí ukradli,“ tvrdí Jeníčková, která byla při rozdělení první místopředsedkyní Severočechů.cz a z této pozice také stáhla kandidátku.

„Oni neměli kandidátku ani podávat, protože už to bylo po vyhlášení rozsudku krajského soudu a věděli to. Zrušení kandidátky byl z naší strany logický krok,“ vysvětluje Jeníčková.

Poslanec Schwarz ale označil její počínání za podvod. „Byl porušen zákon o volbách. Jeníčková využila zmatku, který nastal po soudu. Věřím, že kraj oznámení o zákazu kandidátky revokuje,“ uvedl Schwarz.

Úředníci krajského úřadu, kteří po jednání s Jeníčkovou kandidátku stáhli, podle něj výrazně pochybili.

Zelenka předložil právní rozbor

V pátek se na úřad osobně dostavil Jiří Zelenka s právním rozborem a žádal, aby rozhodnutí o odvolání kandidátky vzal úřad zpět.

Kraj k tomu ale nevidí důvod. „Považujeme odvolání kandidatury všech kandidátů za regulérní. O případných námitkách musí rozhodnout soud,“ řekl vedoucí tiskového oddělení krajské úřadu Zdeněk Rytíř s tím, že informaci už kraj rozeslal všem obcím a volebním okrskům.

Právě na soud se hnutí hodlá obrátit. Pokud se ve volbách nakonec skutečně nebude moci objevit, bude požadovat jejich opakování. „Budeme bojovat za demokratické právo všech našich kandidátů být volen a budeme chtít opakovat volby,“ doplnil Schwarz

Právo podle něj poškozuje nejen Hana Jeníčková, ale také úředníci krajského úřadu. Do volební kampaně podle jeho slov hnutí investovalo mezi šesti a sedmi miliony korun, které v případě zákazu hodlá soudně vymáhat.

Zástupci druhé frakce Severočechů, tedy „Rybovců“, se v krajských volbách objeví na kandidátce hnutí Nový Sever.

Stažení kandidátky Dernerové do Senátu

Jeníčková zároveň u mosteckého magistrátu stáhla kandidaturu Aleny Dernerové v senátních volbách. Dernerová za Severočechy.cz kandiduje jako nezávislá a post obhajuje.

„Záležitost řešíme s naším nadřízeným orgánem, kterým je ministerstvo vnitra. Požádali jsme ho o stanovisko. Rozhodneme, až ho obdržíme,“ uvedla v pátek odpoledne Jana Čejková, vedoucí odboru kanceláře primátora.

Dernerovou krok Jeníčkové rozladil, zvlášť, když zmocněnkyně nestáhla kandidaturu Jaroslava Doubravy za Severočechy.cz na Ústecku. „Asi někomu ležím v žaludku. Musí se postupovat podle práva. Když magistrát rozhodne v můj neprospěch, obrátím se na soud,“ prohlásila Dernerová.

Pokud jde o ministerstvo vnitra, jeho mluvčí uvádí, že nemůže ve věci stažení kandidatury nijak rozhodovat. „Organizujeme volby, ale nejsme arbitrem. Pokud krajský úřad stažení kandidátky akceptoval, nejde s tím nic jiného dělat, než se obrátit na soud,“ uvedla Klára Pěknicová z ministerstva.

To samé podle ní platí i v případě magistrátu. „Musí rozhodnout přímo tento úřad,“ dodala.

Nejčtenější

Ministryně zažila v ghettu grilování i vyhazování odpadků z oken

Ministryně Jana Maláčová navštívila ústeckou čtvrť Předlice. (18. září 2019)

Říct, že ministryně práce a sociálních věcí přespala jednu noc tam, kam se bojí chodit i policie, je asi nadnesené....

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Plíseň, trus a metráky závadných potravin. Hygienici restauraci zavřeli

Krví znečištěné mrazící zařízení a zamrazené potraviny s prošlou dobou spotřeby...

V restauraci U Žida ve Spořicích poblíž Chomutova našli hygienici černou plíseň, trus hlodavců, špínu i dodatečně...

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje, kterou zakládal. A s...

S pacienty přivážejí sanitky v Ústí do nemocnice čím dál častěji i štěnice

Štěnice domácí ve chvíli, kdy saje krev. Jak se krev dostává do štěnice, její...

Záchranáři v Ústí nad Labem vezli v průběhu minulého týdne sanitkou z jedné z místních ubytoven pacienta, na jehož těle...

Další z rubriky

Zámek čekal sto let na záchranu. Kdysi hostil i svůdníka Casanovu

Koncem 18. století zde pobýval známý světoběžník, literát a milovník žen...

Unikátní historická budova, na kterou navazuje zámecký park, stojí přímo v centru Litvínova. Má za sebou...

Na Teplicku mají vyrůst další obří haly, místní se bojí nárůstu dopravy

Nedaleko obřích hal CTPark u Krupky v podhůří Krušných hor by měly podle záměru...

Další čtyři železobetonové skladovací a výrobní haly mají do roku 2022 stát nedaleko obcí Modlany a Srbice na Teplicku....

Polil a surově zmlátil řidiče ústecké MHD, nyní mu hrozí až osm let

Ilustrační snímek

Hned ze šesti trestných činů viní policie muže, který podle vyšetřovatelů na začátku července surově zmlátil řidiče...

Plíseň, trus a metráky závadných potravin. Hygienici restauraci zavřeli

Krví znečištěné mrazící zařízení a zamrazené potraviny s prošlou dobou spotřeby...

V restauraci U Žida ve Spořicích poblíž Chomutova našli hygienici černou plíseň, trus hlodavců, špínu i dodatečně...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz