Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Seriál   5:06
Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za masivními dveřmi. Znělcovým masivem se táhnou přes tři desítky metrů chodeb.

Rozděleny jsou na kóje různých velikostí, v některých stojí stoly s poházenými papíry a spoustou starých telefonů, rámy kovových postelí nebo matrace naskládané na sebe. Téměř na konci první chodby jsou bedny s velkými filtry na čištění vzduchu. 

Před více než sedmdesáti lety se tady schovávali Ústečané před spojeneckými nálety, pak se odtud dokonce řídila vlaková doprava, jsou tu proto příslušná zařízení.

Hned za vstupem - dveřmi, které působí jako vchod do trezoru - je úzká chodbička ústící do potemnělé místnosti. U zdi tu stojí stůl s pootevíranými šuplíky, v nichž vidíme stohy papíru a pečetní známky. 

Na desce leží sešity. Při jejich otevření se zvíří prach. Naposledy tu totiž uklízeli jistá paní Kropáčková a pánové Hromas a Mrtka, jak si lze přečíst na špinavém tiskopisu s rozpisem služeb, někdy před dvaceti lety.

Ovšem je také vidět, že kromě zmíněné trojice uklízečů tu „pracovali“ i zloději kovů, o čemž svědčí vytrhaná elektroinstalace.

Jsme v útrobách znělcové Mariánské skály, masivu, který činí Ústí nad Labem ojedinělým. Nikde ve střední Evropě není velkoměsto, které má centrum oddělené od sídlišť na periferii obří skálou (zde s vrcholem v nadmořské výšce 265 metrů a 120 metrů nad hladinou blízkého Labe).

Plány nacistů

Dodnes někteří Ústečané spekulují, co všechno sem bylo navezeno v dobách protektorátu a pak za socialismu, aby tu samosprávy vybudovaly vojenskou nemocnici pro případ ohrožení nebo tu mohla vláda uskladnit tajné zbraně. Ostatně i dnes si řada lidí myslí, že kdyby Ústí hrozilo nebezpečí, ukryjí se právě tady. 

Ani jedno není pravda, chodby v „Mariánce“ vyrazili dělníci za německé okupace a říšské úřady tu plánovaly vcelku obyčejný dvoutubusový tunel - skálou měla jezdit auta ve směru od Labe. 

S plánem přišli okupanti jen dva týdny po obsazení pohraničí. Cesta měla sloužit jako protipovodňové opatření a měla vést mezi centrem „Aussigu“ a čtvrtí Krásné Březno (tehdy Schönpriesen).

„Stavba byla jedním z megalomanských plánů německých okupantů. Zajímavé je, že má letos kulaté osmdesátileté výročí. Ústí nad Labem se stalo jedním z vládních měst říšské župy Sudety a mělo se proměnit ve vzorové místo Německé říše,“ přiblížil historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Z celého tunelu se podařilo dělníkům vyrazit jen 35 metrů jedné z cest a dvě odvětrávací štoly. V září roku 1939, po rozpoutání druhé světové války, byly ale práce kvůli nedostatku stavebního materiálu a dělníků zastaveny. 

Když o pět let později hrozilo nebezpečí náletů, upravili lidé torzo stavby pro civilní obranu. Byl tu zároveň umístěn vysílač místního rozhlasu a vysílalo se odtud varování pro obyvatele, že se blíží nálet.

Tato vysílačka přebírala vysílání, když se blížily bombardovací spojenecké jednotky. V tu chvíli se totiž vypínaly hlavní vysílače, aby letcům nesloužily jako naváděcí věže. Z Mariánky se zároveň krizově řídila i doprava na hlavním nádraží a také ústecký přístav. 

Bunkr součástí nové turistické trasy

„Dnes patří bunkr Českým drahám a je nevyužívaný. Už příští rok by se sem ale mohli podívat lidé v rámci nové turistické trasy po ústeckém podzemí,“ uvedl ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

A dodejme, že v dobách socialismu byl prostor evidován jako protiatomový kryt.

Pokud jde o tunel, tak to nebyl jediný projekt Němců, který nedošel zdárného konce a týkal se Mariánské skály. Na jejím vrchu chtěl nacistický pohlavár a vládní prezident Hans Krebs ke konci 30. let vybudovat monumentální chrám v antickém duchu, který by sloužil jako vládní budova. Nechal si dokonce připravit sádrový model. 

Výstavbu „nacistické akropole“ ale přerušil začátek druhé světové války. Nedostávalo se peněz ani materiálu na tak náročnou stavbu.

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Vzrostlé sloupy z bílého mramoru měly nahradit malou kapličku postavenou v 17. století. Místní ji zasvětili Panně Marii, byli ji vděčni za skončení morové epidemie. 

Namále měla už mnohem dříve - za vlády císaře Josefa II., který ji chtěl zbourat. Podařilo se ji ale zachránit, jeden z bohatších Ústečanů si ji odkoupil a staral se o ni. Před 51 lety už takové štěstí neměla a zchátralá šla k zemi. 

O obnovu se nyní snaží Ústecká komunitní nadace spolu s ústeckým podnikatelem a městským zastupitelem Martinem Hausenblasem, který se rozhodl záměr částečně financovat.

Světově proslulá mineralogická lokalita

Mariánská skála je stará 20 milionů let a je součástí takzvané neovulkanické formace Českého masivu. Původně se jednalo o podpovrchové magmatické těleso, výlev proběhl „pod zemí“ do jílovitých pískovců a dnešní skálu odhalila pozdější eroze. 

Své udělala i řeka, která ji vlastně rozdělila na dvě části. „Naše Mariánka“ byla totiž jeden celek s vrchem Kramolna na dnešním druhém břehu Labe.

Co je však asi nejzajímavější pro geology a obdivovatele přírodních krás, že Mariánská skála se svým lomem (těží se tu od 16. století) je světově proslulá mineralogická lokalita. Znělec je plný cenných dutinek s takzvanými zeolitovými minerály – s natrolitem a apofylitem, ale i kalcitem a dalšími. 

Byl tu dokonce nalezen i drahý opál. Slovo drahý je v tomto případě součástí názvu a jde o nejvzácnější, nejžádanější a také nejcennější druh opálu. A drahý opál z Mariánské skály, který byl nedávno k vidění v ústeckém muzeu na výstavě nejcennějších nálezů z Českého středohoří, by byl na sběratelském trhu skutečně velmi drahý - našlo se velmi málo vzorků, spočítat by šly asi na prstech jedné ruky. 

Spoluautor tohoto textu tu několikrát minerály po povolení od vedení činného lomu sbíral. A najít se tu dá velká krása. Natrolity tu tvoří jehlicovité krystaly „porůstající“ dutiny ve znělci a to v takovém množství, že tvoří až 30 procent obsahu horniny. 

Najdete-li kdekoli v Ústeckém kraji na cestách šedý znělec a v něm růžové, oranžové, zelené či bílé dutinky s jehličkami, vězte, že rozdrcený kámen pochází právě z Mariánky.

A teď si představte, jak asi museli sběratelé minerálů zaplesat, když se dočetli, že vedení ústeckého magistrátu uvažuje o tom, že by oprášilo starý plán nacistů a vybudovalo ve skále onen tunel.

Ten by v době povodní odvedl dopravu z centra Ústí skálou na periferii. Mineralogové by už nemuseli hledat v probraných hromadách v lomu, ale skála by začala vydávat nové netušené poklady.

Ve sklípcích jako z Hobita se před vínem skladovala řepa a brambory

Vrbické sklípky vypadají jako z románů od Tolkiena.

VIDEO Seriál Ne nadarmo se jihomoravské obci Vrbice nedaleko Břeclavi přezdívá Hobitín. Návštěvníkům malebné...

Poštovní štola nabízí výlet do dob dávných horníků, kovy dobývali i ohněm

V Poštovní štole je k vidění i replika původního dřevěného důlního zařízení, v...

VIDEO Seriál Díky množství drahých a barevných kovů se hora Příčná nad Zlatými Horami na Jesenicku stala jedním...

Pod bazilikou ve Frýdku-Místku leží mumie poutníků. Utopili se v Ostravici

Poutníci sice v roce 1750 do frýdecko-místecké baziliky nedošli, ale jejich...

VIDEO Seriál Po vstupu do monumentální baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku sejdete pár schodů a...

Vojáci střežili tajný bunkr v Brdech, ukrývali v něm jaderný arzenál

Bunkr, kde sovětští vojáci v období Studené války hlídali jaderné zbraně,  je...

VIDEO Seriál V době studené války se v bunkru ukrytém ve vojenském prostoru v Brdech poblíž Míšova skladovala...

Vchod Javoříčských jeskyní bránil zával, objevitelé se spouštěli po drátech

Pohled na Dóm gigantů, který je největším prostorem návštěvnických tras...

VIDEO Seriál Tvůrčí sílu přírody i obdivuhodný um prvních průzkumníků jeskyní, kteří dokázali s jen primitivní...

  • Nejčtenější

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

Česko-americký pár: Bezpečněji je tady, v USA po sobě střílí i děti

Premium Potkali se u Kolína. On americký basketbalista, ona česká plavecká trenérka. Z lásky jako trám se narodila Aliana....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Srážku s kamionem na Ústecku nepřežili dva lidé. Další dva jsou zranění

Při pondělní dopravní nehodě na silnici číslo 62 mezi Ústím nad Labem a obcí Povrly zemřeli dva lidé. Další dva jsou po...

Byty ve vyloučených lokalitách stály Most už 65 milionů, teď má obří nabídku

Šedesát pět milionů korun dosud utratil severočeský Most za byty, které vykupuje od soukromých majitelů v sociálně...

Při požáru bytu v Teplicích našli mrtvého člověka, jeden hasič se popálil

Při nočním požáru bytu v Teplicích našli hasiči mrtvého člověka. Policisté nyní místo ohledávají a povolali i psovoda...

Policie šetří údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy

Policie prověřuje případ údajného pokousání člověka vlkem v Krušných horách jako možné šíření poplašné zprávy. Událost...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...