Nadšence už stála záchrana zámku miliony, a to teprve vyčistili park

  16:24aktualizováno  16:24
Občanské sdružení Via Tempora Nova začalo zachraňovat zdevastovaný zámek v Lipové na Šluknovsku, který patří k nejohroženějším památkám v Česku. Ze zpustošeného parku u zámku přes padesát tatrovek odvezlo pařezy, hlínu a křoví. Díky tomu se objevila barokní kašna, o níž nikdo neměl tušení.

Když sdružení zbavilo zpustošený park u zámku náletových stromů a rostlin, objevila se barokní kašna, o níž nemělo tušení. | foto: Via Tempora Nova

"Vypadalo to tam jako u zámku Šípkové Růženky. Náletové rostliny dosahovaly pěti šesti metrů," popisuje Jan Rapin ze sdružení, proč její členové o kašně zprvu ani nevěděli.

Zámek Lipová

Trojkřídlou dvoupatrovou budovu postavil v letech 1737 až 1740 jeden z nejvýznačnějších a nejstarších evropských šlechtických rodů Salm-Reifferscheidt-Hainspach.

Zámek má sedm schodišť jako dnů v týdnu, dvanáct komínů jako měsíců v roce, 52 pokojů jako týdnů v roce a 365 oken a dveří jako dnů v roce.

Salmové drželi panství Lipová až do roku 1891, kdy se stalo majetkem Thun-Hohensteinů. Za pozemkové reformy v roce 1924 získal zámek pražský advokát Josef Růžička.

V roce 1938 byl zámek zkonfiskován a zchátralý byl v roce 1995 vrácen restituentce Kateřině Ebelové, která ho v lednu 2006 prodala společnosti Obrození, s. r. o. s holandskými majiteli. Teď patří sdružení Via Tempora Nova.

Dělníci už loni vyčistili zámecký rybník a opravili hráz a teď upravují terén v zahradě. Na obnově parku spolupracuje přední český botanik, bývalý ředitel pražské botanické zahrady Václav Větvička, který provedl základní průzkum zámeckých dřevin.

"Je přítelem jednoho z našich členů a naším velkým podporovatelem. Stejně jako třeba herec Luděk Munzar nebo houslista Jaroslav Svěcený," vypráví Rapin.

Virtuos Svěcený chce na zámku v Lipové založit tradici benefičních koncertů, jejichž výtěžek by šel na záchranu památky. Poprvé při nultém ročníku se jeho stradivárky rozezní zámkem 16. září.

Zámek se dochoval bez přestaveb

Mnohem obtížnější než práce v parku bude zachránit zámek, jenž poslední desetiletí chátrá a z nějž místy zbyly jen obvodové zdi. V 90. letech střechu poničil požár, v některých místnostech se již propadají i stropy.

"Je ale naprosto výjimečný a architektonicky skvostný. Od roku 1737, kdy byl postaven, se dochoval bez jakýchkoli změn a přestaveb, i když už chybí podstatná část střechy a interiér," říká Rapin.

Druhým důvodem, jež před dvěma roky přivedl členy sdružení právě do Lipové, je to, že zámek je na seznamu nejohroženějších kulturních památek. "Navíc je tak velký, že by žádný soukromník nebo obec pravděpodobně neměli šanci na opravu," dodává Rapin.

Areál donedávna patřil holandské firmě, která ho před šesti lety koupila za 700 tisíc korun od restituentky.

"Jediným zájmem holandského eseróčka bylo, aby zámek spadnul a oni tam mohli postavit nějaký wellness hotel," uvádí Rapin.

Sdružení nemovitost koupilo loni v listopadu za necelé dva miliony korun. Holanďany k prodeji dotlačili pod hrozbou sankcí památkáři, kteří na ně naléhali, aby zámek buď zachránili sami, nebo prodali.

Oprava zámku bude stát 600 milionů

Architekti už vypracovali studii a projekt, statik posoudil stav objektu a navrhl zajištění. První odhad ceny za opravy zněl 730 milionů korun.

Fotogalerie

"Tolik to ale asi nakonec nebude. Reálné náklady budou 550 až 600 milionů korun včetně interiéru. Počítáme, že se na tom bude podílet kraj, stát i Evropská unie, norské fondy. Už jsme rozjednali některé dotační tituly," říká Rapin. Do rekonstrukce zatím investují členové sdružení vlastní peníze. Už utratili asi pět milionů korun, z toho tři miliony za projekty.

Pokud se záchrana povede, chce sdružení zámek zpřístupnit veřejnosti. "Byl by tam obvyklý prohlídkový okruh, kavárnička a třeba prodejny knížek. Také bychom tam chtěli zřídit evropské kulturní centrum spolu s vysokými školami a kulturními organizacemi z Česka i Německa a pořádat zde vzdělávací semináře," říká Rapin. Jestli všechno půjde dobře, chtěl by první návštěvníky pozvat na prohlídku za 10 let.

"Je to první majitel zámku, který jen nemluví, ale hned něco dělá," komentuje aktivity sdružení starosta Lipové Pavel Svoboda.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Hygienici zavřeli bistro, ve kterém bylo sto kilo neoznačeného masa

Hygienici zavřeli bistro v OC Chomutovka. Provozovatel nedodržoval hygienická...

Krajská hygienická stanice nechala zavřít asijské bistro v chomutovském obchodním centru Chomutovka. Vedle nedostatečné...

Najdete na iDNES.cz