Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Ten pták přistál do žita. Našel se nový snímek ze 101 let starého letu

  16:17
Po 101 letech vyplula ze zapomnění další neznámá fotografie z takzvaného Schichtova letu, největšího leteckého závodu v dějinách Rakouska-Uherska. Po loňském objevu série snímků z mezipřistání v Terezíně nyní historici získali záběr vůbec prvního dramatického okamžiku celého klání, a to nouzového přistání jednoplošníku Etrich Taube na polích ve Šluknovském výběžku.
Snímek ze 16. dubna 1914 vznikl po nouzovém přistání jednoplošníku Etrich Taube...

Snímek ze 16. dubna 1914 vznikl po nouzovém přistání jednoplošníku Etrich Taube na polích ve Šluknovském výběžku. | foto: Maria Langer, Unser Niederland

Objevený snímek vznikl 16. dubna, tři dny před vlastním startem tisícikilometrového závodu z Vídně. Našla ho v pozůstalosti svého otce Maria Langerová, odsunutá rodačka z obce Království, kde tenkrát letoun přistál. Snímek zveřejnilo poslední vydání krajanského časopisu Unser Niederland nejspíš v reakci na badatelskou aktivitu ústeckého muzea, které k výročí závodu připravovalo výstavu.

Nejtěžší závod

Okružní závod Rakouskem-Uherskem o sto tisíc korun nesl jméno svých mecenášů - majitelů továrny na slavné mýdlo s jelenem z Ústí nad Labem. Představoval extrémně náročnou tisícikilometrovou trasu a pro rakouské piloty a konstruktéry letadel to byla zásadní zkouška technické zdatnosti. Pro většinu lidí na zemi pak vůbec první příležitost zahlédnout na vlastní oči létající stroj.

Závod se odehrál z větší části nad českým územím na konci dubna 1914 a z dvanácti startujících pilotů dokončili celý závod pouze dva. Jeden pilot se zabil a další utrpěli zranění. Pro technické problémy odstoupil i jediný česky mluvící účastník Eugen Čihák na letadle vlastní konstrukce (více o závodu zde).

O události poblíž Království loni vznikl i dokumentární film v produkci letecké televize Airzone.cz. Spolu s fotografií publikoval časopis i dávnou vzpomínku svědka události AlfredaLiebische. „Za krásného jarního rána kolem šesté hodiny byli obyvatelé Království vyhnáni z postelí silným burácením motoru,“ tak začíná vyprávění příběhu jednoplošníku, který byl nucen přistát na poli za obcí, když přelétal z Berlína do Vídně, aby se mohl zúčastnit startu Schichtova letu.

„Už kdysi křižovala naše oblaka vzducholoď Zeppelin, ale sotva někdo u nás dosud mohl vidět letadlo. Lidé z továren a škol od Rumburku po Šluknov se stahovali k místu přistání, obzvláště v poledne se shromáždila velká tlačenice,“ popisuje reakci místních na mimořádnou atrakci. Letadlo mohlo odstartovat až večer a zmizelo v oblacích „za všeobecného jásání“.

Už dříve měli historici k dispozici dobovou novinovou zprávu, která popisovala pozdvižení kolem letadla obdobně. Navíc zaznamenala, že pilot Franz Reiterer na místě zaplatil majiteli pole odškodnění 30 korun za poškození setby, „neboť ten pták přistál do žita“.  Příčina nouzového přistání byla nejasná. Buď pilot ztratil orientaci, nebo ho donutila sednout sněhová bouře či vyčerpání benzinu. Všechny tři varianty představovaly v dobové úrovni letectví celkem obvyklé důvody k nechtěnému přerušení letu.

Opět větrem „smeten“ k zemi

Schichtův letecký závod

Dramatická předehra ze Šluknovska napověděla, s jakými obtížemi se budou účastníci historického závodu potýkat. Osud pilota Reiterera to dokládá přímo dokonale. Let o délce cirka 600 kilometrů, který absolvoval při přesunu stroje na start závodu, musel podobně přerušit dvakrát, jednou ještě v Horních Heršpicích u Brna kvůli nedostatku benzinu.

19. dubna pak odstartoval z Vídně k první etapě přes Prahu, Litoměřice a Brno zpět do Vídně. Čekalo ho 720 km, tedy jen o málo víc, než absolvoval o tři dny dříve. Avšak tentokrát se pár kilometrů po startu zřítil. Přežil i se svým pasažérem Georgem Paulem Neumannem naštěstí bez větší újmy.

Velký závod o 100 tisíc korun

Ve sbírce muzea v Litoměřicích ležela vzácná kolekce dosud neznámých historických fotografií z první velké letecké soutěže v Rakousku-Uhersku, tzv. Schichtova letu, od kterého loni uplynulo sto let.

Dokonce se mu podařilo rychle opravit poškozený letoun, aby se mohl 25. dubna znovu postavit na start k druhé etapě z Vídně do Budapešti. Jak si věřil, dokládá i fakt, že na místo pasažéra přijal jako jediný ze soutěžících ženu, a to manželku Georga Paula Neumanna. Pokus ale opět nedopadl dobře.

„Opět větrem ‚smeten‘ k zemi. Létadlo narazivší křídlem, překotilo se po hlavě. Stalo se to na štěstí tak pomalu, že cestující vyvázli s pouhým leknutím,“ popsaly noviny další neúspěch. Když se pasažérka vysoukala z převráceného stroje, novinářům řekla, že konečně plně chápe vášeň svého manžela pro létání.

I když Franz Reiterer neuspěl v Schichtově letu, byl držitelem několika světových rekordů v létání a jeho letecké schopnosti dokazovala i pozice šéfpilota berlínské společnosti HBF (Hansa-Brandenburgische Flugzeugwerke). Štěstí, které při něm stálo při opakovaných nehodách v okružním závodu, ho žel záhy opustilo. V prvním roce I. světové války zahynul při pádu letadla jako vojenský pilot rakouské armády.

Objevený snímek Reitererova letounu na Šluknovsku si mohou ve zvětšenině prohlédnout návštěvníci ústeckého muzea. Kvůli tomuto objevu prodloužili muzejníci trvání výstavy Schichtův let - 101 let do 16. srpna.

Dokument, který loni natočila k letu Franze Reiterera letecká televize airZone.tv.

Autor:
  • Nejčtenější

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

Česko-americký pár: Bezpečněji je tady, v USA po sobě střílí i děti

Premium Potkali se u Kolína. On americký basketbalista, ona česká plavecká trenérka. Z lásky jako trám se narodila Aliana....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plival krev, má světový rekord. Vencl se v plavkách ponořil 52 metrů pod led

Český obojživelník David Vencl opět posunul hranice lidských možností. Jako první člověk na planetě se jen v plavkách,...

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzpomínky na husí kůži z Nagana. Dnes by náš zlatý gól neplatil, říká Čaloun

Premium Na nezapomenutelném olympijském Turnaji století v Naganu 1998 zažil opojné chvíle, ale čelil i situaci, která se...

Vědci zkoumali vzácnou madonu ze 14. století, využili počítačový tomograf

Odborníci v úterý pomocí CT skeneru zkoumali gotickou sochu Madony z Havraně ze sbírky Národní galerie Praha (NGP)....

Socha u zámku je dekády bez hlavy, díky náhodně objevené fotce ji znovu může mít

Socha sv. Jana Nepomuckého na nádvoří zámku ve Stekníku na Lounsku je již několik desetiletí bez hlavy. Nyní svitla...

Ani Míšeň, ani Oregon. Varhany se díky e-mailu vrátí do kostela v Blatně

Původní varhany z druhé poloviny 18. století, které byly několik desetiletí považovány za zničené či ztracené, se vrátí...

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Údržbář/ka elektrických zařízení

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...