Podle informací iDNES.cz je na rypadle v lomu, který patří právě firmě Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, osm lidí. Na stroj vylezli v časných ranních hodinách.
„Legální kroky selhávají. Vážnost situace nás dohnala k tomuto kroku,“ sdělila iDNES.cz jedna z aktivistek, jež se představila jako Alexandra.
„Budeme tady, dokud bude trvat doba uhelná,“ odpověděla na dotaz, jak dlouho hodlají v lomu setrvat.
Na místo ráno dorazil policejní vyjednavač. Hlídky zároveň zabránily vstupu dalších nepovolaných lidí na stroj.
„Opakované výzvy policie k opuštění stroje a celého areálu aktivisté nevyslyšeli,“ sdělila iDNES.cz policejní mluvčí Ludmila Světláková.
„Máme se skvěle. Máme spoustu čokolády a jsme připraveni tu vydržet dlouho,“ uvedla krátce po poledni další z aktivistek.
Popřela informaci, že požadují rozhovor s Českou televizí. „Něco takového vůbec není pravda. Nevím, kde se ta informace vzala,“ dodala.
Aktivisté, kterým za jejich počínání hrozí pokuta, ke své akci vydali ráno prohlášení. V něm vedle prodeje Počerad kritizují také výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice na Pardubicku, která také patří skupině Pavla Tykače.
„Jsme autonomní skupina lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci. A to jen pro svůj zisk. Stejně tak už jsme příliš dlouho svědky toho, jak politici a političky mluví o stavu klimatické nouze a potřebě klimatickou změnu řešit, ale jejich reálné kroky směřují přesně opačně,“ píší v prohlášení s dodatkem, že jsou součástí globálního antikapitalistického hnutí za klimatickou spravedlnost.
Podle Sev.en Energy vnikla skupina lidí na 31 metrů vysoký skrývkový bagr v oblasti Slatinické výsypky.
„Bagr byl tou dobou mimo provoz. Naše hlídka ho podle všech předpisů po jejich vstupu zabezpečila proti pohybu a velkostroj opustila,“ uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová.
„Těžbu uhlí aktivisté nezastavili, ta probíhá v jiné části lomu,“ podotkla dále Sáričková Benešová. Pokud jde o škody, hodlá je firma vyčíslit až po konci akce. Mluvčí uvedla, že stroj měl dnes těžit skrývku a lidé, kteří ho měli obsluhovat, jsou proto doma.
Vpodvečer firma informovala, že její technici obnovili dodávky elektřiny na bagr. „Díky tomu mohli instalovat osvětlení, které po setmění výrazně zvýší bezpečnost všech lidí na rypadle i v jeho okolí,“ řekla k tomu Sáričková Benešová s tím, že mladým aktivistům, kteří podle svých transparentů bojují proti uhlí, kapitalismu, hranicím a národům, je firma připravena v případě potřeby dodat horký čaj.