V ústeckých Předlicích se přemnožil rus domácí, lidé se to bojí hlásit

  6:05aktualizováno  6:05
V ústeckých Předlicích, kde žije řada sociálně slabých, se rozšířil velmi obtížný hmyz rus domácí. Švábovitý hmyz klade svá vajíčka do potravin a lidem, kteří by kontaminované jídlo požili, hrozí zdravotní potíže.

V některých domech v ústeckých Předlicích se rozšířil velmi obtížný hmyz rus domácí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Opravujeme zde střechu, v poledne jsme byli na obědě a najednou do restaurace přišli deratizátoři, kteří zasahují v Předlicích. Nebyl to příjemný pocit,“ říká pokrývač Martin, který v Předlicích pracuje na opravě střechy. 

Fotogalerie

Podle hygieniků, kteří odpověděli na dotaz MF DNES, rus domácí skutečně v Předlicích zamořil několik domů.

„My se o takových výskytech škůdců dozvíme jen v případě, když nám někdo dá podnět. Tedy když si stěžují aktivní lidé, kteří se nebojí, že jim sousedi budou nadávat,“ uvádí ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Rus domácí patří ke švábovitým, kteří jsou extrémně odolní. Je ale menší a méně barevný než šváb. Je dlouhý 10 až 15 milimetrů a má špinavě žlutou, tmavě hnědou až černou barvu.

„Je vcelku nenápadný a prolézá přes kanály a zamořuje potraviny, kterými se živí a klade do nich vajíčka. Když je člověk nechá venku a chce je pak sníst, mohou být kontaminované,“ přiblížila Šimůnková.

„Lidé mají v případě přemnožení mít potraviny v ledničkách a v uzavřených nádobách. Hmyz se může dostat do těch nezabalených ve spížích. A opravdu stačí chvilka,“ dodala ředitelka.

Pokud lidé kontaminované potraviny snědí, hrozí jim zánět střev

Rusové vylézají ze svých úkrytů za lednicemi a spížemi hlavně v noci. Při přemnožení ale i přes den. Pokud lidé takové kontaminované potraviny snědí, hrozí jim zánět střev.

„Onemocní průjmy, zvrací, mají bolesti hlavy a jsou schvácení,“ přiblížila šéfka hygieniků.

Výměšky rusa mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergické reakce, dokonce i astma. Lékaři taková onemocnění hygienikům nehlásí, protože se o způsobu nakažení často ani nedozvědí.

„Potraviny mohou být znečištěny v potravinářských provozech. Ty pravidelně kontrolujeme, zda jsou bezpečné. Zda nikde není rozbité okno, díra ve zdi, kudy by mohl hmyz proniknout. A také se ptáme, zda zde někdy proběhla dezinsekce,“ sdělila Šimůnková.

Nejproblematičtější situace se zamořením rusy domácími byla loni ve vystěhované střekovské ubytovně v Purkyňově ulici, kam hygienici opakovaně chodili na kontroly. Situace byla už kalamitní.

„Bylo to velmi komplikované. Museli jsme provést několik dezinsekčních zásahů, a to i v okolí domu, které bylo také zamořené,“ sdělila Šimůnková. Zasahovat zde tak musely i Severočeské vodovody a kanalizace a Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem, které odmořovaly i svá potrubí.

Problém se šváby a rusem domácím řeší řada měst v kraji. Například Most každoroční dezinsekce městských domů v Chanově stojí 200 tisíc korun.

„Rus domácí se ve městě občas objevuje a není to neobvyklé vzhledem k tomu, jak místní lidé nedodržují hygienu a hází odpadky, kam je napadne, nebo ze sousedního prázdného bytu klidně udělají smetiště,“ přiblížil František Svoboda, vedoucí odboru hospodaření s městským majetkem.

„Dezinsekci proto v Chanově děláme každý rok, bohužel někteří lidé neotevřou své byty a postřik tak není stoprocentně účinný,“ doplnil Svoboda.

Před časem velký zásah proti tomuto hmyzu proběhl také ve varnsdorfských panelácích v Kovářské ulici, dezinsekce tu byla několikrát opakována.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Řidič na parkovišti počastoval kolegu klaksonem, ten vytáhl zbraň

Zbraň (ilustrační foto)

Řidiči se nelíbilo, že na něj jiný na parkovišti ústeckého obchodního centra troubí. Zastavil, vystoupil a na...

Další z rubriky

Dobré pivo bude, úrodu chmele na Žatecku pomohly vylepšit nedávné deště

Chmelové šištice.

Dešťové srážky z minulých dnů pomohou vylepšit letošní úrodu chmele. Její sklizeň má začít kolem 20. srpna. Odhad...

V Děčíně znovu rozšířili zónu bez doplatků, zasáhne dalších 38 ulic

Vchod problematického děčínského paneláku v Zelené ulici.

Město Děčín znovu rozšířilo zóny, kde už nově příchozí obyvatelé nedostávají doplatek na bydlení. Opatření se týká pěti...

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz