„Pro nás je důležité, že auta nestojí venku, jak tomu u některých bylo dosud, jsou garážovaná a v případě potřeby je můžeme okamžitě použít,“ uvedl Prokop Voleník, mluvčí krajské záchranky.
Zkrátka nepřišel ani personál, kromě nové kuchyňky nebo pokojů vybavených počítačem pro zpracování zdravotnické dokumentace mají záchranáři k dispozici i větší prostory pro skladování zdravotnického materiálu. „Pro nás jako záchranáře, řidiče a lékaře nové prostory znamenají hlavně komfortnější zázemí. Máme více místa na přístroje, na zdravotnický materiál, na auta,“ poznamenal záchranář Jaroslav Švorc.
V sousedství přístavby byl také nainstalován záložní zdroj elektrické energie, tzv. motorgenerátor, a to pro případ, že by došlo k výpadku dodávek.
Že jsou záchranáři z výjezdových základen ve Šluknovském výběžku vytíženi, dokazují čísla. „Za loňský rok záchranáři z Rumburku vyjížděli k více než pěti tisícům případů, ze základny ve Velkém Šenově evidujeme přes 1300 výjezdů,“ uvedl Prokop Voleník.
Záchranáři v Ústeckém kraji mají dvanáct nových sanitek, vyšly na 35 milionů |
Za přístavbu Ústecký kraj, který ji financoval, zaplatil z rozpočtu přes 23 milionů korun. „Tento projekt ukazuje, že ne všechno musíme dělat za pomoci dotací. Přístavbu jsme vybudovali z krajského rozpočtu a je vidět, že ne vždy jsou dotace potřeba,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Radim Laibl (ANO) s tím, že kraj pracuje na tom, aby všechny výjezdové stanice záchranářů v kraji byly nadstandardně vybavené.
„Časem by měla vzniknout zcela nová výjezdová základna záchranné služby v Litvínově. S radnicí už jednáme o vhodných pozemních,“ dodal radní.