Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Rumburk prodává vilu, cenu za sídlo školy podezřele snížil

  12:50
Radnice v Rumburku prodává za zvláštních okolností sídlo zdejší základní školy, kterou provozuje společnost zastupitelky Anny Jindrové. Město snížilo nabídkovou cenu za rozlehlou vilu s dalšími pozemky o 740 tisíc korun. Vedení radnice však odmítá nařčení, že jde Jindrové, která má o budovu zájem, na ruku.

Rumburk | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jde o budovu základní školy, další dvě menší stavby a zahradu velkou 7 642 metrů čtverečních. Soukromá Základní škola Pastelka je zde od září 2005 v nájmu, nemovitosti patří městu. "Nájem je symbolický: opravy a údržba," říká Anna Jindrová, která společnost, jež vlastní školu, zakládala.

Společnost ZŠ Pastelka usilovala už před řadou měsíců, aby nemovitosti získala. Loni uspěla. Vedení města se rozhodlo, že budovy s pozemky prodá. Proč?

"Město tyto nemovitosti nepotřebuje k vlastní činnosti, a tak se zastupitelstvo rozhodlo sjednotit vlastníka a toho, kdo tam provozuje činnost," říká náměstek rumburského starosty Darek Šváb.

Nepřímo tím přiznává, že radnice půjde na ruku soukromé společnosti, která provozuje školu a která nákupem získá zajímavý majetek.

Vedení města stanovilo cenu podle znaleckého posudku nejprve na nejméně 3,7 milionu korun. Jenže se nikdo nepřihlásil, nový vlastník by musel školu pochopitelně v budově nechat, protože ta má s městem platnou smlouvu o nájmu. Zájem však kupodivu neprojevila ani společnost Jindrové.

Někdy o deset procent dolů, jindy o dvacet

"Kde bychom na to vzali, je to pro nás moc," řekla. Jakou cenu by si představovala, sdělit odmítla. A tak radnice jde dál a slevuje.

Loni 15. prosince rumburské zastupitelstvo odhlasovalo, že cenu sníží. A rovnou o dvacet procent, přestože v jiných případech zlevňuje jen o deset procent, jako třeba dům v podloubí na náměstí. Oba prodeje město zveřejnilo ve stejný den 19. prosince.

"Někdy je to o deset procent, jindy o dvacet. Je to standardní postup," vysvětloval Šváb. Podobně reagoval i na dotaz, proč v případě školy byla stanovena záloha jen 100 tisíc korun, jindy je to 200 tisíc, jako opět u domu v podloubí. "U škol a sociálních zařízení dáváme nižší zálohy než u objektů ke komerčnímu využití," řekl.

O slevě rozhodlo vedení města navíc velmi rychle a v rozporu se zásadou, kterou přijalo už v roce 1999. V ní se píše, že "o případné slevě z prodejní ceny rozhodne městské zastupitelstvo po opakovaném neúspěšném vývěsu".

V tomto případě ale razantně slevilo hned po prvním zveřejnění nabídky. "To je standardní postup, vždycky se cena snižuje," odpověděl náměstek starosty Darek Šváb.

Řádný hospodář

Budova školy i s pozemky je nyní k mání za 2,96 milionu korun. Jindrová odmítla sdělit, zda se tentokrát přihlásí do prodeje, nebo počká na ještě nižší cenu. Čas má stejně jako ostatní zájemci do 6. února.

"Neexistuje žádný předpis, který by nařizoval městům, jak postupovat při prodeji majetku a stanovení slevy," říká právník Narcis Tomášek. "Nicméně musí se chovat s péčí řádného hospodáře," připomíná Tomášek.

"Já myslím, že město Rumburk se chová bezpochyby jako řádný hospodář v tomto i ostatních případech," prohlásil náměstek Šváb.

Vylučuje, že by postavení Jindrové jako zastupitelky města hrálo nějakou roli. "To bychom nemohli schválit nic," namítl Šváb. "My jsme jedenáctitisícové město. Každý člen zastupitelstva někdy pracuje, máme tři ředitele příspěvkových organizací a další městské zaměstnance," doplnil.

Střet zájmů

Také Jindrová prohlašuje, že při vyhlašování prodeje nahlásila možný střet zájmů. "A my všichni o ní víme, že je ředitelkou v té škole," dodal Šváb. Jindrová, byť kolem koupě mlží, si je ale jistá, že nemovitosti získá.

Když se znepokojení rodiče dětí umístěných v této škole začali ptát, zda prodej nemůže ohrozit další výuku, ředitelka je uklidňovala. V radničním periodiku před měsícem dokonce přiznala, že je to právě vedení školy, které s městem již několik měsíců jedná o odkupu pozemků a budov.

"Zástupci města jsou tomuto nakloněni. V souvislosti s prodejem je město povinno dle zákona tento záměr zveřejnit. Toto je standardní postup, který nijak neohrožuje chod školy. Naopak, odkup budov je v zájmu jejího dalšího rozvoje," tvrdila v městských novinách.

  • Nejčtenější

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

Česko-americký pár: Bezpečněji je tady, v USA po sobě střílí i děti

Premium Potkali se u Kolína. On americký basketbalista, ona česká plavecká trenérka. Z lásky jako trám se narodila Aliana....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plival krev, má světový rekord. Vencl se v plavkách ponořil 52 metrů pod led

Český obojživelník David Vencl opět posunul hranice lidských možností. Jako první člověk na planetě se jen v plavkách,...

Vzpomínky na husí kůži z Nagana. Dnes by náš zlatý gól neplatil, říká Čaloun

Premium Na nezapomenutelném olympijském Turnaji století v Naganu 1998 zažil opojné chvíle, ale čelil i situaci, která se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádní vlci tam nebyli, řekli ochránci. Muž údajně napadený šelmou teď mlčí

Odborník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) prozkoumal místo, kde mělo o víkendu dojít k údajnému napadení...

Řidič na Litoměřicku nepřežil náraz do stromů. Auto zůstalo zaklíněné

Při nehodě na Litoměřicku zemřel v pátek večer řidič osobního vozu, nehoda se stala mezi obcemi Polepy a Vrutice....

Vědci zkoumali vzácnou madonu ze 14. století, využili počítačový tomograf

Odborníci v úterý pomocí CT skeneru zkoumali gotickou sochu Madony z Havraně ze sbírky Národní galerie Praha (NGP)....

Koupili 63 děl za cenu jednoho originálu, říká ředitelka galerie k padělkům

Kateřina Melenová se stala ředitelkou Galerie Benedikta Rejta v Lounech před dvěma a půl lety v bouřlivém období....

Žatec znovu řeší odkup kulturního domu. Nechceme se unáhlit, říká starosta

V Žatci se opět řeší budoucnost kulturního domu Moskva. Majitelé znovu oslovili radnici, aby ho koupila. Na prodej je...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...