Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Obchodník s auty dostal sedm let za zpronevěru. Skrýval se na Ukrajině

  • 2
Ústecký krajský soud uložil sedmiletý trest vězení Antonínu Mannsteinovi, který sám sebe označil za schopného podnikatele s mezinárodními zkušenostmi. Původně úspěšnou firmu ale nakonec poslal do likvidace a sám si vyslechl rozsudek za rozsáhlé podvody a mnohamilionovou zpronevěru.

Mannstein býval obchodním manažerem chomutovské firmy Automannstein, která se specializovala na nákup a prodej aut značek Opel a Chevrolet. Od února do května 2008 pořídil přes leasingovou společnost Credium šest aut, která prodal.

"Peníze měly být převedeny na účet vlastníka aut, společnosti Credium, místo toho je užil pro potřebu firmy Automannstein," uvedl soudce Ondřej Peřich.

Celkem šlo bezmála o 1,8 milionu korun.

Od ledna 2008 do března 2009 navíc s manželkou Natalií vytahali z Automannsteinu celkem 21 milionů korun, které utratili nebo jimi látali díry v hospodaření jiné firmy, kde byl Mannstein předsedou představenstva.

Manželé ani nebyli majiteli

Výčet podezřelých aktivit obžalované dvojice byl tak rozsáhlý, že soudci při čtení rozsudku trvalo skoro tři hodiny než je všechny vyjmenoval. Nejvíc času zabralo, když popisoval účetní operace, vklady a hlavně výběry z účtu Automannsteinu.

Třeba v březnu 2008 vybrali postupně 2,7 milionu korun ze zisků firmy, v srpnu 2,6 milionu. Část sice vraceli, přesto nakonec způsobili škodu za 10,8 milionu korun.

Manželé Mannsteinovi přitom nebyli majiteli firmy. Natalie Mannstein byla jen jednatelkou, Antonín Mannstein dokonce ve vedení vůbec nefiguroval.

Seděl v představenstvu firmy, která Automannstein spoluvlastnila.

Likvidátor firmy chce peníze zpět

"Ačkoli nevystupoval v žádné funkci, firmu řídil, ovládal a myslel si, že si s ní může dělat, co se mu zamane," řekl soudce Peřich s tím, že Mannstein porušoval obchodní zákony.

Poznamenal, že společnost s ručením omezeným má omezené ručení jen do výše vkladu. Ale také to znamená, že zisk vyšší než vklad patří firmě, nikoli vkladateli.

Chomutovská firma Automannstein nakonec oba manžele zažalovala a likvidátor chce nyní zpronevěřených deset milionů korun zpět.

Když firma krachovala, manželé se odstěhovali do Německa. Mannstein přesto vybral zálohy od klientů na další auta.

"I když věděl, že auta nemůžou být prodána, protože v té době byla firma v insolvenci," řekl soudce. Škoda činila 233 tisíc korun.

Pár se podle policie schovával na Ukrajině

Podle informací policie se manželé schovávali na Ukrajině. Letos v lednu ale Mannstein vyjel do Německa, kde ho policie chytila na základě eurozatykače. V lednu seděl v německé vazbě, v únoru v české a od dubna stál před soudem.

Mannstein byl obžalovaný z podvodu a spolu se svou manželkou i ze zpronevěry. K sedmiletému trestu vězení dostal také stejně dlouhý zákaz funkcí ve statutárních orgánech obchodních firem a družstev.

Obžalovaný od počátku vinu odmítal. "Prezentoval se jako úspěšný podnikatel s nadnárodním přesahem," uvedl soudce Peřich.

Mannstein se proto hned po vyhlášení rozsudku odvolal. Jeho manželka Natalie dostala pětiletý trest a také má na stejně dlouhou dobu zakázané funkce ve firmách.

K soudu ale nedorazila. Je na útěku a odsouzená byla jako uprchlá. Nicméně její advokátka se okamžitě odvolala za ni.