Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Vejprty si pomáhají, ale ničí je zavřená hranice, říká starostka

  7:07
Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která teď byla sama 14 dní v karanténě, krušnohorskou obec řídila po telefonu a děkuje za pomoc. Obec ji nabízí komukoli. Rychle také opravuje v lednu vyhořelý ústav.

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová, která je sama v karanténě, teď řídí krušnohorskou obec po telefonu. | foto: archiv J. Gavdunové

Krušnohorské Vejprty s třemi tisíci obyvateli se s ohrožením nákazou koronavirem podle starostky Jitky Gavdunové (ODS) vyrovnávají celkem dobře.

Největší psychická zátěží pro obyvatele je podle ní zavřená státní hranice a stále také lednová tragédie požáru domova pro mentálně postižené, při kterém zemřelo osm klientů a třicet lidí skončilo v nemocnici. Sama starostka pracuje pro obec z karantény.

„Polovina našich klientů domovů sociální péče naštěstí ani nemá tušení, co je koronavir. Spíš vnímají, že nemohou ven na nákupy. Ale každý domov má zahradu. Denně jsem ve spojení s ředitelem městských sociálních služeb a zatím od něj nemám žádný náznak problémů u klientů, ani psychických. Bohužel my všichni stále neseme následky vyhořelého domu. Stále nás to tíží víc než koronavir,“ řekla starostka.

Jak se vám daří zajistit pro město vše potřebné?
Už druhý týden jsem v karanténě a nesmím vycházet. Co mohu, vyřizuji z domova po telefonu a přes internet. Zařídili jsme občanům nad 80 let nákupy, pomůžeme jim i s lékařem. Ale to se týká vlastně všech, kdokoli cokoli potřebuje, může se na nás obrátit. Denně sledujeme nařízení vlády a hygieniků a vše zveřejňujeme na webu obce a na Facebooku. Máme s vedením obce telekonference. Funguje to, i když musím být doma. Nechci kolegy vystavit případné nákaze. (karanténa měla starostce skončit včera – pozn. red.).

Fotogalerie

Co se stalo?
Byli jsme v Berchtesgadenu a před odjezdem jsme měli informace, že tam ani v okolí nebyl ani jeden nakažený. Odjížděli jsme v době, kdy v celém Česku bylo pět nemocných, neplatily žádné zákazy, jen doporučení necestovat do Itálie. I proto myslím, že když lidé nyní pranýřují ty, kteří vyjeli, je to trošku nefér. Spousta lidí zvážila všechna rizika...

Zmínila jste obchody. Kvůli nejistotě lidé ve městech „vzali obchody útokem“. Jak funguje zásobování u vás v horách těsně u hranic?
Jsme naprosto v pohodě, protože veliký obrat nám dělali Němci, a když k nám nemohou, veškeré zboží máme pro sebe. Vše funguje, pekárna dodává čerstvý chleba. Lidé se zde znají, pomáhají si a platí to i u seniorů. Všichni mají sousedy, kamarády a lidi kolem. Nevěřím, že je někdo ve Vejprtech sám. I já osobně jsem závislá na přátelích, kteří mi nakupují, tašku nechají za dveřmi. Zaplatit mám až po karanténě.

Jak u vás funguje lékařská péče? Řada praktiků si stěžovala, že nemá ochranné pomůcky a zůstala radši jen na telefonu.
Máme zde obvodního lékaře a chirurga. Obvodní lékař se také snaží nepřijít do styku s pacienty, vše řeší telefonicky nebo mailem. Chirurg funguje na objednání. Nevidím nic diametrálně odlišného od dřívějšího života. Jen všichni vypadají jako Zorro. Máme roušky a jsme víceméně doma.

Od čtvrtka začaly platit nové podmínky pro pendlery. Podle nařízení vlády musí, pokud chtějí, zůstat tři týdny v Německu a po návratu do Česka je čekají dva týdny karantény. Zejména z příhraničí se to dotkne života lidí. Je to tak?
Tak pětina našich obyvatel pracuje v Německu, obyvatele to zasáhlo hodně. Kdo potřebuje zabezpečit rodinu, zůstává tam. Není to neřešitelné. Nechci moc kritizovat a myslím si, že vláda dělá maximum a v tomto případě ji naprosto podporuji. Myslím ale, že Němci se k této situaci postavili dost vstřícně, umožňují svým lidem být doma s platem od 90 do 100 procent. Lidé, kteří do práce nemohou nebo se rozhodnou být doma, nemají vůbec žádnou újmu a ekonomicky nestrádají. U nás se setkávám s řadou lidí, kteří zůstávají doma třeba na pouhých 60 procentech mzdy a jsou na tom mnohem hůř a mají obavy.

Máte u vás čtyři druhy služeb pro handicapované a mentálně postižené, kteří žijí v šestnácti domech. Jak zvládáte současnou situaci a jak třeba vysvětlujete mentálně postiženým, aby nechodili ven nebo nosili roušky?
Největší problém je, jak zabezpečit, aby lidé neonemocněli. Zatím naštěstí nemáme v obci jediného nakaženého. Proto se mi říká jednoduše, že nevidím žádný problém kromě omezeného pohybu vycházení.

Dostali se k vám do města už roušky a další ochranné pomůcky?
Z počátku jsme neměli nic, když jsme si mysleli, že nám vše zařídí vláda a my budeme čekat. Pochopili jsme však brzy, že čekáním nic nevyřešíme. Městská správa sociálních služeb má dílnu, kde se opravují oděvy klientů, a tam šikovní zaměstnanci šijí roušky. Vedoucí stavebního odboru je ušila pro celý úřad, vietnamská komunita je rozdávala po panelácích... Chci všem velmi poděkovat.

Městská policie pak obyvatele upozorňuje, že roušku mít musí a zatím nedáváme pokuty. Ovšem také dost lidí říká, že roušku nemá. Volal mi třeba starší muž, který po operaci nemá obě nohy a roušku jsem mu hned zařídila. Výmluva nemám roušku, není řešení. Každému roušku zajistíme. Na malém městě jsme připraveni výborně.

19. ledna 2020

Jak v současnosti probíhá oprava vyhořelého domu sociálních služeb pro postižené a kdy odhadujete, že bude opraveno a první klienti se nastěhují zpět?
Počítali jsme, že do konce března se první lidé nastěhují do prvního patra onoho vyhořelého domu. Nyní se vše kvůli koronaviru opozdí. Předpokládám ale, že nejpozději do poloviny dubna by se 12 klientů do prvního, opraveného patra mohlo vrátit. Další by mělo být hotové za další měsíc a přímo to vyhořelé do léta. Díky solidaritě lidí, státu a kraje jsme získali tolik finančních prostředků, že vůbec nemáme problém budovu opravit. A finance nám ještě zbyly. Jsme neuvěřitelně vděční. Okamžitě jsme začali dělat i protipožární opatření, aby se něco takového už neopakovalo. Na to nám všechny získané peníze stačit nebudou, ale základní opatření ve všech 16 domech uděláme a pak se budeme dál zlepšovat.

20. ledna 2020

Epidemie koronaviru má zatím dopad na zdraví lidí, podle ekonomů budou nemalé i ty ekonomické. Připravujete se na to?
Zastavila jsem rozpočet. Jakmile přijdu do práce, sedneme si a rozhodneme se, co z opatrnosti můžeme odložit na příští rok. Nikdo neví, kolik peněz dostaneme od státu. Ten bude mít obrovské výdaje a nechce se mi věřit, že by příjmy městům a obcím nekrátil. Nechci předjímat, ale k nějakému propadu dojde.

Nejvíc nás ale prostě psychologicky tíží zavřená hranice. Všichni si uvědomili, jak se pro nás důležité, když je otevřená. Jak nám to chybí. S Bärensteinem nás dělí jen potok, ale spojují kontakty a přátelé. Když zavírali hranici, lidé natočili video, všichni na něm brečí. Vůbec si nedokážeme představit, že bychom bez otevřených hranic žili déle...

19. ledna 2020

  • Nejčtenější

Pokud vyhrajeme, přesuneme výrobní kapacitu k Ústí nad Labem, říká zbrojař

Německá zbrojovka Rheinmetall se svým vozidlem Lynx KF41 je od loňského podzimu v užším výběru tří firem na dodávku 210...

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Třicet let opuštěný a poničený barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku má znovu ožít. Do čtyř let ho chce částečně...

Pole u Roudnice vydalo stovky mincí z husitské doby, poklad odkryla orba

Na tři sta mincí, které ukryl v první polovině 15. století neznámý člověk pod zemí kdesi na Roudnicku, představilo...

Teplice chtějí demisi fotbalové vlády: Strkali jste hlavu do písku a nás urážíte

Odstupte! Prvoligové Teplice vyzývají výkonný výbor fotbalové asociace v čele s předsedou Martinem Malíkem k demisi....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na opravovanou železnici vyrážejí zloději, mají vybavení jako horolezci

Modernizovaná železniční trať mezi Litvínovem a Oldřichovem u Duchcova je velké lákadlo pro zloděje. Podle ředitele...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Porouchaná cisterna v tunelu za Ústím blokovala dálnici D8 do Německa

Dálnice D8 byla ráno na Ústecku na 86. kilometru ve směru do Německa neprůjezdná. V tunelu Panenská uvázla cisterna s...

Případů covidu v Ústeckém kraji skokově přibývá, šíří se mezi záchranáři

Lidí s onemocněním covid-19 v Ústeckém kraji rychle přibývá. Ve čtvrtek jich bylo 967, o den dřív rekordních 1 099....

Liberecký kraj odmítl péči o covidové pacienty ze Šluknovska, nemá kapacity

Liberecký kraj odmítl žádost z Ústeckého kraje, aby převzal péči o covidové pacienty ze Šluknovského výběžku. Nemocnice...

Chováte se jako strana, vytkl soud politikům z Mostu. Spolku hrozí zrušení

Sdružení Mostečané Mostu, jehož osm tváří sedí v opozičních lavicích městského zastupitelstva, hrozí zrušení. Podle...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...