Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Problém je míchání způsobů života, v Chanově je klid, říká šéf strážníků

  7:07
Přijmou kolem 150 oznámení denně a bez donucovacích prostředků se obejdou tak jednu noc v týdnu. Taková je práce strážníků v Mostě. Pátým rokem jim šéfuje Jaroslav Hrvol. „Zatím se k odchodu nechystám, ale do důchodu to asi nedám,“ usmívá se 34letý ředitel městské policie.

Šéf mosteckých strážníků Jaroslav Hrvol před vybydleným panelákem na sídlišti Chanov. S nechvalně proslulou částí města ale podle něj mají strážníci nejméně práce, protože tu bydlí lidé se stejným způsobem života, kteří spolu umějí žít a vzájemně si nevadí. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Jaký zatím máte dnes den po pracovní stránce?
Docela v pohodě, ale na druhou stranu je teprve devět hodin dopoledne. Relativně klidná byla i noc. Kluci mi ani jednou nevolali. Poslali mi jen jednu esemesku, že museli použít donucováky, konkrétně pouta. Nějakému pánovi, co byl v místním pátrání, se nelíbilo, že ho poznali.

Fotogalerie

Proč si na takové informace nepočkáte do rána?
Já chci být informovaný. Máme v tomhle jasně daná pravidla. Do půlnoci mi volají prakticky všechno, samozřejmě ne špatně zaparkované auto. Po půlnoci mi píšou textovky. Pokud ale dojde třeba ke zranění strážníka nebo nějaké závažnější události, volají taky. To pak i vyrážím na místo.

Existuje noc bez nějakých pracovních hlášek?
(úsměv) Jen výjimečně. Třeba bez donucovacích prostředků se obejdeme tak jednu noc v týdnu.

Jak se dá takový nonstop pohotovostní režim zvládnout?
Není to snadné, ale člověk si zvykne na všechno. Dnes už je to víceméně rutina.

Kolik zdejší strážníci řeší každý den událostí?
Je jich zhruba 150, což je opravdu hodně. Do toho ale samozřejmě počítám opravdu všechno, i telefonát, abychom přijeli vyprostit klíče z kanálu. Třeba včerejšek byl docela divoký. Řešili jsme například úmrtí v bytě nebo bohužel zase několik krádeží ve velkých obchoďácích, které spáchali nezletilci. Tohle je velký problém. Krádeží a loupeží spáchaných mladistvými a nezletilci přibývá. Snažíme se dělat preventivní opatření, zvýšit dohled hlídek, ale těžko tomu zabráníte. Mnoho lidí si myslí, že můžeme být všude a včas, ale to není v našich silách. Vyloženě tomu odporuje častá kritika, že jezdíme v autech, místo abychom chodili po ulicích. Máme jednu dvě pěší hlídky, ale ty se logicky nedokážou rychle přemístit, proto jsou zároveň v terénu vždy aspoň čtyři auta.

Tetování musí pod rukáv

To si na focení schovám, pousměje se Jaroslav Hrvol, když se začnu zajímat, co má vytetované na pravém předloktí. Upřímně, trochu mě zamrzí, že výrazný barevný obrázek nechce vystavit objektivu.

„Je to trochu mladická nerozvážnost. Skočil jsem k tatérovi hned v osmnácti. Mně se tetování líbí, mám jich dokonce víc, ale dnes bych si rozhodně nenechal počmárat ruce. Když jdu někam pracovně, musím mít vždycky dlouhé rukávy. Přece jen, mnozí lidé se na to pořád dívají skrz prsty, k mé funkci jim to zkrátka nepasuje,“ dodá muž, který už pátým rokem vede v městskou policii ve městě, kde být strážníkem není žádný med.

Napadá mě ještě jedna kritika: Strážníci se hojí na obyčejných pracujících, ty pokutují za všechno, protože takzvaní nepřizpůsobiví je tak akorát pošlou do háje.
Na jednu stranu mě strašně mrzí, že lidé vidí jen tu represi, protože já jsem přesvědčený, že toho děláme daleko víc. Ale na druhou stranu s tím musím bohužel souhlasit. Tedy ne v tom, že bychom si na někom honili ego, ale že z části obyvatel tu pokutu prostě nedostaneme. U některých vůbec nefungují. Potíž je, že dluh vůči městu není například navázaný na výplatu sociálních dávek.

Co je dnes z vašeho pohledu v Mostě největší problém?
Jednoznačně obchodníci s chudobou. Do domů ke slušným, pracujícím lidem stěhují lidi dlouhodobě závislé na sociálních dávkách z celé republiky. Starousedlíci – vlastníci bytů – jsou nešťastní, kdo s nimi bydlí. Noví nájemníci mají jiný styl života, jsou hlasití, dělají nepořádek, berou drogy. Výsledkem je denně ohromné množství oznámení. Víte, já teď asi půjdu proti hyperkorektnímu proudu, ale pojďme si přiznat, že integrace se nedaří. Z mého pohledu by asi byla cesta, kdyby byli nepřizpůsobiví sestěhovaní do jedné lokality, i když to je za současného stavu už neproveditelné. Dnes jsou po celém městě a my nevíme, kde být dřív. Víte, odkud máme minimum oznámení?

Odkud?
Ze sídliště Chanov. Ano, mluvím vážně. O tom celorepublikově známém ghettu ve srovnání se zbytkem města skoro nevíme. Tam totiž bydlí lidé se stejným způsobem života, umějí spolu žít. Přímo ve městě se ale míchají dva rozdílné způsoby života, což nikdy nebude fungovat. Pořád se hledá řešení, ale dokud budou ti lidé pospolu, hledá se marně. Řekl jsem teď asi hodně nepopulární názor. Ale takhle to zkrátka jako celoživotní Mostečan vidím. Plyne z toho velký problém, kdy lidé nemají pocit bezpečí. A dalším důsledkem je i smutná realita, kdy už mají jen z máločeho radost. Revitalizuje se park a začne se ozývat – no jo, jak asi bude dlouho trvat, než to někdo zničí. A jéje, kdopak tu asi bude vysedávat…

Nikdy vás nenapadlo odstěhovat se z Mostu pryč?
Stačilo málo a žil bych v Praze. Měl jsem tam nastoupit na kriminálku. Už jsem byl přijatý. Ale pár dní před nástupem jsem potkal tehdejšího ředitele Bronislava Schwarze a on mi nabídl práci tady. Upřímně, mně se do Prahy úplně nechtělo, takže jsem byl rád, že můžu zůstat. Byla to fakt náhoda.

Jaroslav Hrvol

 • Narodil se 14. června 1985 v Mostě. 
 • Vystudoval mosteckou strojní průmyslovku a pak Vysokou školu finanční a správní. 
 • Hned po studiích nastoupil k mostecké městské policii. Postupně zastával posty technika, operačního důstojníka a zástupce ředitele. Ředitelem je pátý rok. 
 • Je ženatý, má dvě děti. 
 • Má rád fotbal a hudbu, svého času měl vlastní kapelu. 
 • Jeho mladší bratr Marek je náměstkem mosteckého primátora.

Vždycky jste chtěl být policistou?
Kdepak. Nikdy jsem o tom nesnil. Ale u policie mě lákala určitá jistota.

Nikdy jste nebyl klasickým pěšákem. Ředitelem jste se stal poté, co se váš bratr ujal postu náměstka primátora. Musel jste být mnoha lidem trnem v oku…
Byl. Ale snad jsem dokázal, že tu funkci zvládnu. A hlavně, mně sem nepomohl brácha, ale tehdejší ředitel Bronislav Schwarz, který mě doporučil. Já o tu funkci nikdy nijak zvlášť nestál, protože jsem věděl, kolik obnáší zodpovědnosti. Věřte mi, že výhodnější je dělat zástupce.

Jak jste na tom z hlediska personálu? Máte dostatek strážníků?
Máme podstav, ale to je dané tím, že nám město před třemi lety na můj návrh navýšilo stavy o osm strážníků a zatím se nám nepodařilo ten stav naplnit. Zájemců není zase tolik, a než je z nějakého hotový strážník, uběhne přes rok. Mezitím ale třeba dva odejdou. Ta práce je hodně psychicky náročná. Proto se snažíme, aby se alespoň po finanční stránce měli dobře. Dali jsme je do osmé platové třídy, což je pro ně nejvyšší možná. Dostávají maximální rizikový příplatek, což je sedm a půl tisíce korun. A k tomu nějaké osobní ohodnocení. Celkem máme asi stovku strážníků a k tomu aktuálně sedmnáct asistentů prevence kriminality, kteří se zaměřují především na lidi v sociálně vyloučených lokalitách. Baví se s nimi, pořádají různé akce. Bez nich už si naši práci nedokážu představit.

A jak dlouho si ještě umíte sám sebe představit jako ředitele?
Zatím se ještě k odchodu nechystám, ale je fakt, že do důchodu to asi nedám. (smích)

Všimla jsem si, že máte kapelu. Nenapadlo vás někdy napsat o své práci písničku? Jako ventil…
Jéé, to jste udeřila na bolavé místo. Kapela se totiž rozpadla. Ostatní kluci se postupně všichni odstěhovali do Prahy. Kapela byl parádní relax. Třísknul jsem do kytary a bylo mi krásně. Ale uvažujeme, že zase nějaké koncerty odehrajeme.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Zdeněk Matouš, Jaroslav Komínek, Andrej Babiš, Jaroslav Foldyna, Tereza Hyťhová, Karel Krejza, Ivan Bartoš

 • Nejčtenější

Krematorium dostalo pokutu. Špatně pálilo mrtvé, ostatky končily v pytlích

Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo pokutu ve výši 191 tisíc korun firmě Krematorium Ústí nad Labem. Podle resortu...

Rytíři v azylu: dva tisíce fanoušků a pivní sprcha. K hokeji to nepatří, vadí Kubíkovi

S modlou Jaromírem Jágrem jen v civilu na střídačce, s 2 016 fanoušky v zádech a taky jejich pivní sprchou pokřtili...

Příjem žádostí o dotace trval deset sekund. Všechno v pořádku, říká kraj

Pouhých deset sekund trval příjem elektronických žádostí v letošním 2. kole dotačního programu Ústeckého kraje s názvem...

Rytíři uzavřeli spodní řady kotle kvůli pivní sprše. Polili i mládežníky, štve klub

Hokejové Kladno reaguje na pivní sprchu, která se při jeho páteční premiéře v chomutovském azylu snesla nejen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Multirekordman Hübl: Říkají mi Dědku, ale díky Jágrovi jsem mladý

Premium Ve 43 letech stále nekončí s hokejem a nejspíš ani s lámáním rekordů, kterých drží v extralize devět plus jeden...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

Dubí chce prodat bývalý důl na Cínovci, spolek protestuje kvůli parkovišti

Dubí na Teplicku chce prodat areál bývalých Rudných dolů na Cínovci. Součástí pozemkového celku je ale i bývalé...

Neoprávněné odměny pro ústeckého hejtmana řeší policie, začaly výslechy

Případem neoprávněně vyplacených odměn pro ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) a poslance a hlavního manažera hnutí...

Proměna kláštera v Žatci se výrazně prodraží, město ji ale neodloží

Rekonstrukce kapucínského kláštera v Žatci na robotické a polyfunkční centrum vyjde o 16 milionů korun dráž, než město...

Připravíme Česko na Evropu bez Unie, říká krajská lídryně Trikolory Hyťhová

Před čtyřmi roky vstupovala Tereza Hyťhová do celostátní politiky jako krajský lídryně hnutí SPD, pro které v Ústeckém...

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...